| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mati-p
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siedem amuletów starozytności.

Szukam nazw siedmiu amuletów starożytności. Wiem tylko tyle że jednym (i podobno zarazem najsilniejszym [według wierzeń]) z nich był egipski hieroglif ankh. Bardzo proszę o odpowiedź...

Ostatnio zmieniony przez mati-p dnia Pią 16 Mar, 2007 21:04, w całości zmieniany 1 raz

Pią 16 Mar, 2007 17:56

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ankh nie byl egipskim ''krzyżem'' , tylko hieroglifem , znaczenie tego znaku to- życie ,

Pią 16 Mar, 2007 18:12

Powrót do góry
mati-p
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorki, mój błąd, tylko że tak było napisane w źródłach z których korzystałem... a czy ktoś zna resztę tych amuletów??

Pią 16 Mar, 2007 21:03

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety amulety to nie moja działka , a przepraszać nie masz za co, informacje gratis Wink

Pią 16 Mar, 2007 21:26

Powrót do góry
Capricornus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Ankh nie byl egipskim ''krzyżem'' , tylko hieroglifem , znaczenie tego znaku to- życie ,


Fakt to egipski hieroglif oznaczający życie, ale został on zaadoptowany przez Koptów do symboli chrześcijańskich jako krzyż i jest powszechnie określany jako „krzyż koptyjski” lub rzadziej „krzyż egipski”.
Oczywiście, jeżeli mówimy o starożytnym Egipcie to określanie „ankh” mianem krzyża jest nieporozumieniem.

Nie 01 Kwi, 2007 15:38

Powrót do góry
Canis_Luna
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 23
Skąd: Oświęcim
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja też do tej pory słyszałam wersje, że ankh to tylko krzyż egipski, a o amuletach nie słyszałam. Może ktoś wie coś na ten temat? Chętnie się dowiem.

Nie 01 Kwi, 2007 21:24

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Ja też ^^"
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Nie 01 Kwi, 2007 21:30

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ankh to tylko krzyż egipski


Jednak Kościół Katolicki walczy z noszeniem ''ankh'' przez wyznawców słusznie sugerując że z chrześcijaństwem nie ma on nic wspólnego.
Analogia kształtu jest w ''drugą'' stronę najpierw był ''ankh'' symbol życia , a potem krzyż znaczenie zbliżone , pierwsze gminy chrześcijańskie w Egipcie - Koptowie znając znaczenie znaku być może go zawłaszczyły(?) przecież pierwsi wyznawcy Chrystusa jak ognia unikali wszelkiej symboliki , ale z czasem mamy co widać dookoła.

Pon 02 Kwi, 2007 18:42

Powrót do góry
mati-p
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli temat o amuletach stał się tematem o ankh, mi to nie przeszkadza bo to bardzo ciekawy symbol. Mnie zaciekawiło powstanie ankh. Znalazłem to : "możliwe [...], że jest to symbol związku pierwistków męskiego i żeńskiego, gdzie pętla symbolizuje waginę a kształt "T" symbolizuje penisa i jądra." Ciekawa teoria i dość prawdopodobna.

Sro 04 Kwi, 2007 14:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.