| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak dokładnie zginął Nagato?

"Nagato" zatonął w pobliżu atolu Bikini w wyniku eksperymentalnego podwondego wybuchu jąrdowego. Ale czy ktoś wie co dokładnie było powodem zatonięcia? w jakiej odległości od epicentrum pancernik stał? Roztopiła go temperatura, przewróciłą fala czy coś jeszcze innego?
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.


Ostatnio zmieniony przez IjonTihy dnia Pon 06 Lut, 2006 13:30, w całości zmieniany 1 raz

Wto 24 Sty, 2006 23:36

Powrót do góry
Hex
Master Sergeant

Master Sergeant




Posty: 105
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem były dwa testy.Able i Baker. W obu brało udział conajmniej 23 statki wiele transportowcow oraz krazownikow plus lotniskowiec. Były tam USS Pennsylvania (BB-38) USS Pensacola USS Independence USS Nevada i
Nagato oraz Sakawa oraz wiele innych. Nagato przetrwał pierwszy test Able ale zatonał 2 dni po tescie Baker z powodow duzych uszkodzen. Co do odległosci to okret ktory był 150 yardow od celu usmazył sie a okret ktory był jakies 600 zatonał od powaznych uszkodzen czyli nie przez fale.Był to USS Lamson (DD-367)...a usmażył sie USS Carlisle (APA-69).W necie moze znależc obszerna relacje z testow oraz filmi.Napewno wiele osob kojarzy ten wbuch z filmow bo jest on doscy słynny z powodu odpalenia na morzu bomby. Nie był to wbuch experymentalny ani podwodny.Bomby zrzuciły 2 B-29.



Opis załącznika:
Nagato po tescie Able.

Opis załącznika:
Lotniskowiec Independence

Opis załącznika:
Sakawa po operacji Able.Zatonal w ten sam dzien

Opis załącznika:
Wybuch Able

Opis załącznika:
Baker

_________________
__________________________________________

__________________________________________

Jak powiadał stary Góral ,Polska bedzie az po Ural.
Za Uralem beda Chiny...was nie bedzie skur........!!

Sro 25 Sty, 2006 0:09

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda ładnych statków Smutny Gdyby Polacy mieli choćby jeden a oni użyli ich jako cele Embarassed

Pią 27 Sty, 2006 17:28

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sakawa wygląda jakby go nadtopił żar, ale aby zatonął musiał mieć obrażenia podwodne...
Nagato stoi niemal nieruszony... a też coś musiał mieć nie tak pod wodą że sie przewrócił lub osunął w głąb na równej stępce.
Chodzi mi o dokładną techniczną stornę:
fala termiczna uderza w okręt, stal zaczyna się topić czy nie? jak tak to czy na tyle że okręt zmeinia się w płynną kupę stali? co z niemetalowymi częściami okrętu? (załoga paruje lub pali się żywcem - tu akurat jej nie było)
nadchodzi fala uderzeniowa i przewraca okręt, a jeśli nadchodzi wzdłuż osi wzdłużnej to też jest w stanie? czy wzbudza fale która może przewrócic okręt?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 27 Sty, 2006 20:35

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pogrzebałem troszkę za materiałami dot. zatonięcia NAGATO i znalazłem stronę opisującą ekspedycję do atolu Bikini i o tym co zastano pod wodą (+ krótki opisy co ważniejszych okrętów). Strona w języku angielskim - za dużo do tłumaczenia, ale myślę że każdy spokojnie sobie poradzi. Pozdrawiam.
http://www.scubaboard.com/printthread.php?t=75676[url]

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sro 01 Lut, 2006 22:47

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, dobra robota Piwo
zabieram się za tłumaczenie ......

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 02 Lut, 2006 22:57

Powrót do góry
Hex
Master Sergeant

Master Sergeant




Posty: 105
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:

Chodzi mi o dokładną techniczną stornę:
fala termiczna uderza w okręt, stal zaczyna się topić czy nie? jak tak to czy na tyle że okręt zmeinia się w płynną kupę stali? co z niemetalowymi częściami okrętu? (załoga paruje lub pali się żywcem - tu akurat jej nie było)
nadchodzi fala uderzeniowa i przewraca okręt, a jeśli nadchodzi wzdłuż osi wzdłużnej to też jest w stanie? czy wzbudza fale która może przewrócic okręt?


Juz noc wiec wrzuce tylko linka http://www.atominfo.org/atom7.html tam masz cały wywod na temat bomby atmowej...szkoda tylko ze nie podano tego bardziej prosciej.Tzn jaki zasieg fale uderzeniowej i jaka siła badz fali termicznej i jaka siła tylko ziomek opsiuje to z punktu widzenia fizyki,ale i tak warto

_________________
__________________________________________

__________________________________________

Jak powiadał stary Góral ,Polska bedzie az po Ural.
Za Uralem beda Chiny...was nie bedzie skur........!!

Sro 08 Lut, 2006 2:58

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

super tekst, przeczytałem jednym tchem...
a to co polecił harpoon trochęwyjaśniło: Nagato (wrak) ma znikome uszkodzenia, zresztą w wyniku eksplozji bezpośrednio zatonął bodajże tylko jeden okręt.
jeśli weźmiemy pod uwagę tekst polecony przez Hex'a to okazę sie że na morzu boma nie bardzo ma z czego czerpać swą siłe, zwłaszcza przeciwko niebiologicznym wrogom. Chyba zę spadłą by bezpośrednio na okręt, wtedy by go stopiła (temperatura przekraczajaca trylion razy temperaturę Słońca), a tak to trochę fale, trchę temperatura i fala uderzeniowa. Ale "puste" tzn nie niosące żadnych elementów twardych w które nad ladem przemieniają się drzewa, budynki, pojazdy itp..

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 09 Lut, 2006 22:54

Powrót do góry
Hex
Master Sergeant

Master Sergeant




Posty: 105
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Własnie. To daje nam poglad na to czemu te okrety nie znikneły<wyparowały> badz zostały przewrocone przez fale stworzona przez wybuch.Oczywiscie mowa tutaj o Kt a nie o Mt czy Gt .15 Kt moze zrobic małe bum<Nagasaki Hiroszima testy Able Baker> ale juz 15 MT zrobiła by gigantyczne bum.Rosjanie odppalili kiedys bombe o mocy 300MT na Nowej Ziemi i był to najwiekszy wybuch jaki zanotowano.Uśmiech
_________________
__________________________________________

__________________________________________

Jak powiadał stary Góral ,Polska bedzie az po Ural.
Za Uralem beda Chiny...was nie bedzie skur........!!

Pią 10 Lut, 2006 0:00

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tutaj tkwi problem, bo kiedyś miałem w ręce książkę, która tak jak w relacji z wypadu podwodnego na atol Bikini, nie mówiła nic o jakichkolwiek uszkodzeniach okrętu. A który z okrętów poddał się wybuchowi i z tego powodu zaginął ?
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pią 10 Lut, 2006 17:11

Powrót do góry
Hex
Master Sergeant

Master Sergeant




Posty: 105
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyparowały chyba tyko 2 okret w sumie. Tam wyzej napisałem jakie plus chyba jeszcze jakis transportowiec nad ktorym bomba wybuchał bezsposrednio.Tak wogole w tescie brał udział niemiecki okret Prinze Eugen<poprawcie mnie jak zle napisałem> ale nie wiem co sie z nim stało.
_________________
__________________________________________

__________________________________________

Jak powiadał stary Góral ,Polska bedzie az po Ural.
Za Uralem beda Chiny...was nie bedzie skur........!!

Pią 10 Lut, 2006 19:54

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za info o zatopionych okrętach. Co do pisowni > Prinz Eugen. Co się z nim stało ? Jak wiadomo okręt doznał nieznacznych uszkodzeń w wyniku prób jądrowych w atolu Bikini. Poniżej znajdziecie dwa zdjęcia tego okrętu zrobione po testach jądrowych:

- http://www.collectrussia.com/sBoot/PG/action61.jpg
- http://www.collectrussia.com/sBoot/PG/action62.jpg

Patrząc na te zdjęcia można stwierdzić, że oparł się on sile tego wybuchu. Poza tym był oddalony od epicentrum wybuchu, co pokazuje schemat rozmieszczenia okrętów w momencie wybuchu:

-http://www.collectrussia.com/sBoot/PG/action60.jpg

A ponieważ wątek dotyczy zatonięcia Nagato, można rzucić okiem na położenie i tego okrętu w czasie testów.
Co do dalszej historii okrętu Prinz Eugen. Wiem tylko tyle, że został "odprowadzony" i zakotwiczony w rejonie atolu Kwajalein. Stało się to niedługo po testach, latem/wczesną jesienią 1946. Z końcem roku, a dokładnie 22 grudnia został zatopiony (nie wiem w jaki sposób - ładunki czy torpedy) w rejonie Enubuh (ale nie pytajcie mnie gdzie to jest - podejrzewam, że to jakaś okoliczna wysepka albo pomniejszy atol). Zdjęcie po zatopieniu okrętu:

- http://www.collectrussia.com/sBoot/PG/action38.jpg

Pozdrawiam i wracam do lektury - Anthony Cave Brown "W służbie kłamstwa - Wojna szpiegów". Natknąłem się na fragment dot. okresu przygotowań do inwazji w Normandii i wykorzystaniu okrętów, a przede wszystkim jednego - HMCS Haida (G-63), do testowania systemów decepcji zdolnych zmylić niemiecką obronę nabrzeżną (jeśli będzie potrzeba, to skrobnę coś na ten temat, ale w osobnym temacie - jakby co, dajcie znać).

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Nie 12 Lut, 2006 2:41

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hex, obydwa zdjęcia załączone do Twojego postu przedstawiają próbę Baker. Eksplozja Able wyglądała tak:


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 19 Sie, 2006 16:13

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z końcem roku, a dokładnie 22 grudnia został zatopiony (nie wiem w jaki sposób - ładunki czy torpedy) w rejonie Enubuh (ale nie pytajcie mnie gdzie to jest - podejrzewam, że to jakaś okoliczna wysepka albo pomniejszy atol). Zdjęcie po zatopieniu okrętu:


Z tego co sobie mgliście przypominam, to powód był bardziej prozaiczny, zatonął podczas sztormu, pośrednim powodem były uszkodzenia poniesione w czasie prób.

Sob 19 Sie, 2006 16:27

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
zresztą w wyniku eksplozji bezpośrednio zatonął bodajże tylko jeden okręt.

W wyniku próby Able zatonęły:
krążownik lekki Sakawa (350-500 m od epicentrum wybuchu) - 25h po wybuchu, na skutek ciężkich uszkodzeń części rufowej,
niszczyciel Anderson (400-600 m) - wyleciał w powietrze na skutek wybuchu amunicji,
niszczyciel Lamson (350-500 m) - 6h po wybuchu na skutek uszkodzeń kadłuba,
transportowiec Gilliam (200-400 m) - na skutek rozerwania poszycia w dwóch miejscach,
transportowiec Carlisle (400 m) - przewrócił sie na skutek fali uderzeniowej wybuchu.
Oprócz tego 6 jednostek zostało średnio uszkodzonych , a 11 średnio i lekko (w tym Nagato znajdujący się 1000-1100 m od epicentrum: nieznaczne uszkodzenia nadbudówek i osprzętu).

W wyniku próby Baker zatonęło 11 jednostek, w tym Nagato, który tym razem znajdował się 650-900 m od epicentrum eksplozji. Okręt odniósł rozległe uszkodzenia poszycia zwłaszcza w części dennej. Początkowo okręt przechylił się o 2 st. a do końca dnia do 8 st. Zatonął piątego dnia po próbie.

Generalnie próba Baker (podwodna) okazała się dużo groźniejsza dla okrętów.

Hex napisał:
Rosjanie odppalili kiedys bombe o mocy 300MT na Nowej Ziemi i był to najwiekszy wybuch jaki zanotowano.

Trochę przesadziłeś. Wink Ta największa w historii eksplozja miała moc 57 MT. Bomba mogła osiagnąć nawet i 100 MT, ale ze wzgledów bezpieczeństwa moc wybuchu ograniczono.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!


Ostatnio zmieniony przez de Villars dnia Wto 22 Sie, 2006 22:36, w całości zmieniany 1 raz

Pon 21 Sie, 2006 18:10

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to znaczy że nagato jeszcze tam leży Question Question

Wto 22 Sie, 2006 12:33

Powrót do góry
tx-didi
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjecia wraku (m/n Nagato):
http://www.scuba-safaris.com/pages/destination/marshall_islands/bikini_photo_gallery.html

Wto 22 Sie, 2006 22:31

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Ta największa w historii eksplozja miała moc 57 MT. Bomba mogła osiagnąć nawet i 100 MT, ale ze wzgledów bezpieczeństwa moc wybuchu ograniczono.

Chodziło niekoniecznie o względy bezpieczeństwa.Do lat 80-tych Zachód uważał, że Sowietom ta bomba nieco "skisła".Było jednak inaczej.
Opisał to Sacharow.
Tu jest link do bardzo ciekawego artykułu na temat "Car-bomby":
http://nuclearweaponarchive.org/Russia/TsarBomba.html#Podvig01
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Car-bomba

Opis załącznika:
Zrzut Car-bomby.Nie jestem pewny, czy kadr jest oryginalny, czy jest to animacja, ale proporcje bomba-Tu-95 są zbliżone!


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Sro 23 Sie, 2006 16:07, w całości zmieniany 1 raz

Wto 22 Sie, 2006 23:46

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawe zdjęcia Mr. Green Mr. Green

Sro 23 Sie, 2006 11:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel, to jest jak najbardziej autentyczny kadr, tu jest filmik pokazujący zrzucenie car-bomby: http://video.google.pl/videoplay?docid=2046393742348211186&q=nuke

A wracając do operacji Crossroads, znalazłem ciekawe zdjęcie pokazujące Nevadę w jaskrawym malowaniu, jakim ją pokryto na tę okoliczność. Pancernik służył jako punkt orientacyjny dla załogi bombowca, stąd musiał być dobrze widoczny:

ps. na temat Car-bomby założyłem nowy wątek, gdzie zapraszam:
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?p=42380#42380



Opis załącznika:

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 23 Sie, 2006 15:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.