| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie był czas na zabawy

Wojska sowieckie pod dowództwem Michała Tuchaczewskiego dochodzą na linię Bugu. Rada Obrony Państwa ogłasza zaciąg do Armii Ochotniczej, nawet cudzoziemców. Wprowadza sądy doraźne, przekazuje władzę cywilną wojskowym, ponownie obiecuje się realizację reformy rolnej po to, by chłopi zasilili cofającą się Armię Polską. Do czasu „cudu nad Wisłą” pozostało 26 dni. Oprócz spraw wielkich z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wychodzi:

ROZPORZĄDZENIE

Na podstawie art. 2 p. f) ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zapewnienia bezpieczeństwa Państwa i utrzymania porządku publicznego w czasie wojny (Dz. Pr. 1919 Nr 61 poz. 364) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1920 r. (Dz. Ust. 1920 Nr 36 poz. 208) niniejszem na obszarze b. zaboru rosyjskiego zarządzam co następuje:
1. Zabraniam w restauracjach, kawiarniach, cukierniach, jadłodajniach wszelkich koncertów i popisów muzycznych.
2. Zawieszam funkcjonowanie wszelkich kabaretów, sal tańca, sal weselnych i t. p. oraz zabraniam urządzania zabaw tanecznych również w lokalach prywatnych.
Winni wykroczeń przeciwko niniejszemu rozporządzeniu ulegną w drodze administracyjnej karom aresztu do 3 miesięcy lub grzywny do 3.000 marek.
Rozporządzenie niniejsze nabiera mocy obowiązującej z dniem ogłoszenia.

Warszawa, dn. 20 lipca 1920 r.
Kierownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (…) J. Kuczyński


http://lauraluizalife.blogspot.com

Pon 15 Sie, 2011 18:26

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pytanie tylko czy przedmiotowe prawo było respektowane Wink
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 16 Sie, 2011 10:53

Powrót do góry
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie był czas na zabawy

Z pewnością tak starannie jak obecnie byłoby przestrzegane.

Wto 16 Sie, 2011 19:27

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo rozumiem jaki jest cel tego tematu. Ogłoszenie stanu wojny to zawsze zawieszenie działalności wyszynkowej i rozrywkowej, na terenie określonym w danym okólniku. Jest to powszechnie stosowane prawo przez strony wojujące, lub okupujące jakiś region, bądź kraj. Z reguły, po zaprzestaniu działań wojennych, wszystko wraca do normy. Tak było w 1920 jak i 1939 roku.

Wto 16 Sie, 2011 20:10

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale też Seth stan wojny to stan kiedy tak bardzo puszczają wszelkie hamulce, że takie raczej niespotykane w normalnych czasach "biby" są - szczególnie wśród "wyższych sfer" raczej na porządku dziennym... Ot wystarczy przyjrzeć się Berlinowi ala 1945 czy właśnię może pewnym epizodom z 1920... jak dla mnie jest to w pełni psychologicznie wytłumaczalne jako zachowania w bardzo wyjątkowej/ekstremalnej sytuacji.
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 17 Sie, 2011 9:09

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888;


Cytat:
Ale też Seth stan wojny to stan kiedy tak bardzo puszczają wszelkie hamulce



Mam tego świadomość Wink Mam też nieodparte wrażenie że założyciel tego tematu odkrył że było coś takiego jak odgórne zakazy zabaw itp. rozrywek. Aby całość wyglądała odpowiednio poważnie nadał temu odpowiednio pompatyczny tytuł Wink To nie był czas zabaw Exclamation Sporo napisano o wojnie 1920 roku, warto zatem poczytać rozkazy, meldunki, wyjątki z prasy codziennej, a wówczas tytuł i tematyka postu będzie inna Wink

Sro 17 Sie, 2011 10:41

Powrót do góry
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie był czas na zabawy

Od autora: co do pompatyczności tytułu = jest coś takiego jak świadoma przesada. Ponadto autor jest zdania, że właśnie tamta wojna była psu na budę potrzebna. Ale to moje subiektywne zdanie, gdyż urodziłem się na terenach podległych wonczas Ministerstwu b. prowincji pruskiej. Stąd moja ironia. A co do rozkazów - także można powiedzieć, że ktoś analizujący rozkazy nie dostrzega lichwiarzy i szabrowników rozkazy te mających głęboko gdzieś - i to też jest historia.

http://lauraluizalife.blogspot.com

Czw 18 Sie, 2011 18:05

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

corolla77;

Cytat:
Ponadto autor jest zdania, że właśnie tamta wojna była psu na budę potrzebna.



Każda wojna jest złem. W moim postrzeganiu świata, nie znam wojny która byłaby konieczna. Co do reszty nadal nie wiem jakie jest przesłanie tego tematu. Gorąco pozdrawiam autora, który o sobie mówi w drugiej osobie Wink

Czw 18 Sie, 2011 18:16

Powrót do góry
roman60_2012
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 107
Skąd: duszą na Dzikich Polach:)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
corolla77;

Cytat:
Ponadto autor jest zdania, że właśnie tamta wojna była psu na budę potrzebna.



Każda wojna jest złem. W moim postrzeganiu świata, nie znam wojny która byłaby konieczna. Co do reszty nadal nie wiem jakie jest przesłanie tego tematu. Gorąco pozdrawiam autora, który o sobie mówi w drugiej osobie Wink


Oj tam,oj tam:) zastanawiacie się po co została zrobiona ta "wrzutka tematyczna"-
ot tak jak mówią Rosjanie -dla poddierżania rozgowora:).

pozdrawiam:)
-----------------------------------------------------
http://kulakowscy.net23.net/index.html

Pią 02 Mar, 2012 10:56

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

roman60_2012

Cytat:
dla poddierżania rozgowora:).



Tak toczna, gospodin roman60. Tylko za cziem dalsze poddierżać etyj rozgawor Wink

Pią 02 Mar, 2012 20:06

Powrót do góry
roman60_2012
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 107
Skąd: duszą na Dzikich Polach:)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
roman60_2012

Cytat:
dla poddierżania rozgowora:).



Tak toczna, gospodin roman60. Tylko za cziem dalsze poddierżać etyj rozgawor Wink


ja dumaju szczo liudi ostalis w etoj prakljatej żyzni kak duraki i im nado rozmowlaty z drugimi.Eto kak z szutkoj :Kak was zowut? Pankracy-kakoj wy Pan?? piszi jemu Kracy:)
nu sztoż-kak howoryt Ukraińci:)
Raz maty rodyła raz treba umeraty a ja budu pisaty:))

Pią 02 Mar, 2012 21:25

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

roman60_2012

Cytat:
Raz maty rodyła raz treba umeraty a ja budu pisaty:))



I wsio jasno Piwo

Sob 03 Mar, 2012 18:19

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Gorąco pozdrawiam autora, który o sobie mówi w drugiej osobie Wink

Dobrze, że nie używa pluralis majestatis Mr. Green

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 05 Mar, 2012 9:59

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Izwinitie pażałsta Gospodin Gienierał - kakaja tiema etowo rozgowora, bo uże sawsiem niczewo nie panimaju Mr. Green ?
A tak do tematu - jak już powyżej zauważono, wprowadzono po prostu zarządzenie porządkowe na zapleczu frontu- rzecz normalna w każdej wojnie.
Ale, jak już padło:
Cytat:
Ponadto autor jest zdania, że właśnie tamta wojna była psu na budę potrzebna.

to wytłumacz mi z łaski swojej, Corolla77 - co autor miał na myśli, bo nie bardzo o co kaman, jak pisze Groszek Rolling Eyes ?
Pozdrawiam

Wto 06 Mar, 2012 23:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.