| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paweł333
Chorąży

Chorąży





Posty: 155
Skąd: Mazowsze Północne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Walki 1915 pod Przasnyszem

Witam,proszę szanownych kolegów o pomoc,
mianowicie moje pytanie brzmi: jakie pozycje książkowe w języku polskim opisują walki niemiecko -rosyjskie pod Przasnyszem w 1915r?
Z góry dziękuję za pomoc.

Nie 20 Gru, 2009 0:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Militariach XX wieku, numer 2(17) marzec- kwiecień 2007, jest artykuł kolegi Fortecy pt. "Marna frontu wschodniego", poświęcony I i II bitwie przasnyskiej. W bibliografii tam zamieszczonej znajdujemy głównie książki w języku niemieckim i rosyjskim. Z polskich prac mamy :
1. Tradycje niepodległościowe na północnym Mazowszu w XIX i XX wieku patrz rozdział: Walki w rejonie Przasnysza w I wojnie światowej. Autor A. Dobroński .Wydano w Przasnyszu 2002.
2. Przasnysz i powiat przasnyski w latach 1866-1939. Autor R. Waleszczak. Wydano w Przasnyszu 1999.

Powyższych prac nie czytałem, natomiast artykuł Fortecy polecam z czystym sumieniem.

Nie 20 Gru, 2009 12:57

Powrót do góry
paweł333
Chorąży

Chorąży





Posty: 155
Skąd: Mazowsze Północne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki seth,a ma ktoś może ten numer Militariów w formie elektronicznej?
Byłbym wdzięczny za udostępnienie.

Nie 20 Gru, 2009 23:04

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

jakie pozycje książkowe w języku polskim opisują walki niemiecko -rosyjskie pod Przasnyszem w 1915r?


Jarosław Chorzępa: Przasnysz luty 1915-,,najciekawsza bitwa I wojny światowej,,. Forteca, 2008. ISBN 83-922920-4-0.

Nakład wyczerpany, ale pewnie niedługo będzie II wydanie.

W opracowaniu książka o przełamaniu pod Przasnyszem w lipcu 1915 .

Katalog Przasnysz 1915 - wojna okopowa na froncie wschodnim ciągle dostępny - gratis, nabywca pokrywa koszty przesyłki.

_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Pią 15 Sty, 2010 20:20

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jarosław Chorzępa: Przasnysz luty 1915-,,najciekawsza bitwa I wojny światowej,,. Forteca, 2008. ISBN 83-922920-4-0.

Nakład wyczerpany, ale pewnie niedługo będzie II wydanie.


No witam kolegę Laughing - i w przypadku drugiego wydania piszę się - tylko proszę o info, gdzie można by nabyć- może wysyłkowo?
Pozdrawiam

Sob 16 Sty, 2010 23:57

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.grwar.ru/library/Korolkoff-Prasnysh/index.html - ale to o drugiej (letniej) bitwie pod Przasnyszem

"Przasnysz - najciekawsza bitwa I wojny światowej" - hmmm, brzmi intrygująco. Jak autor uzasadniła nadanie takiego właśnie tytułu?

Sro 10 Lut, 2010 13:31

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To cytat z generała von Mordena, który tak ją określił w swojej książce - generalnie spotkaniowa bitwa manewrowa, niemieckie natarcie które uprzedziło natarcie rosyjskie, otoczenie i walka o "twierdzę Przasnysz", potem rosyjskie przeciwnatarcie, przerwanie frontu za pomocą rosyjskiej "pięści pancernej", ponowne otoczenie Przasnysza (tym razem przez Rosjan), powrót do wyjściowego stanu na linii frontu. Rosjanie wzięli więcej jeńców niż Francuzi nad Marną i długo nikt z Ententy tego "rekordu" nie pobił. No i zdobyli jedyny niemiecki sztandar, jaki Niemcy stracili na froncie wschodnim w całej wojnie.

PS- do tych co pisali PW, odezwę się w tym tygodniu - przepraszam, byłem wyjechany

_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Nie 14 Lut, 2010 12:21

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jarosław Chorzępa: Przasnysz luty 1915-,,najciekawsza bitwa I wojny światowej,,. Forteca, 2008. ISBN 83-922920-4-0.

Nakład wyczerpany, ale pewnie niedługo będzie II wydanie.


Drugie wydanie już jest dostępne

_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Czw 28 Lip, 2011 17:00

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Tytaj masz kilka ciekawych foto. z czasów I i II bitwy przasnyskiej
Link_fotki
Pierwsza operacja zaczepna / druga obronna ze strony Rosjan


Cytat:
I.Наступательная операция войск русского Северо-Западного фронта против группировки германских войск 7 (20) февраля - 17 (30) марта в районе г. Прасныш (ныне Пшасныш, Польша)

II.Оборонительная операция войск русского Северо-Западного фронта (1-я и 12-я армии, всего около 141 тыс. чел., 377 орудий) против 12-й германской армии (177 тыс. чел., 1256 орудий) 30 июня (13 июля) - 4 (17) июля в районе г. Прасныш.


Zaś na masz opis walk o Ossowiec z lutego 1915 (ciekawostka bo wydanie z 1938 z ZSRR)
http://www.udisig.org/library/hmelkov/

Miała to być literatura pomocna dla dow. ACzerwonej

p.s

na http://clubs.ya.ru/4611686018427436084/replies.xml?item_no=255
jest foto. owego sztandaru zdobytego przez Rosjan
Jak napisano

Cytat:
Знамя 1 батальона 34 германского фузилерного полка взято в бою 13
февраля 1915 года под Праснышем стрелками 3 Сибирского стрелкового полка



Opis załącznika:
Kozacki atak na niem. piechotę w Prusach Wsch.

Czw 28 Lip, 2011 19:18

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Forteca napisał:
Cytat:
Jarosław Chorzępa: Przasnysz luty 1915-,,najciekawsza bitwa I wojny światowej,,. Forteca, 2008. ISBN 83-922920-4-0.
Nakład wyczerpany, ale pewnie niedługo będzie II wydanie.

Drugie wydanie już jest dostępne

Dostępna jest też recenzja drugiego wydania:
http://www.historia.org.pl/index.php/recenzje/recenzje/xix-w-do-i-wojny-wiatowej/2482-qprzasnysz-luty-1915-najciekawsza-bitwa-i-wojny-wiatowejq-j-chorzpa-recenzja.html
Zachęcam do lektury zarówno książki, jak i recenzji Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pon 22 Sie, 2011 8:15

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Dla ciekawych i zainteresowanych tematem: straty i opis pola walki po bitwie Augustowskiej 1915
http://history.milportal.ru/2011/07/doblestnoj-smertyu-pogibali-nashi-slavnye-batarei…/

Sro 26 Wrz, 2012 12:09

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1;

Cytat:
Dla ciekawych i zainteresowanych tematem



Zapodajesz tekst po rosyjsku. Całość ciekawa, a kto przełoży na polski ??? Pamiętaj że od 20 lat język rosyjski nie jest w Polsce obowiązującym Wink Sytuacja wygląda tak jakbym wkleił link w jidisz i co ? Git ?

Sro 26 Wrz, 2012 18:34

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Forteca napisał:
Cytat:
Jarosław Chorzępa: Przasnysz luty 1915-,,najciekawsza bitwa I wojny światowej,,. Forteca, 2008. ISBN 83-922920-4-0.
Nakład wyczerpany, ale pewnie niedługo będzie II wydanie.

Drugie wydanie już jest dostępne

Dostępna jest też recenzja drugiego wydania:
http://www.historia.org.pl/index.php/recenzje/recenzje/xix-w-do-i-wojny-wiatowej/2482-qprzasnysz-luty-1915-najciekawsza-bitwa-i-wojny-wiatowejq-j-chorzpa-recenzja.html
Zachęcam do lektury zarówno książki, jak i recenzji Wink


"Nic nie znaleziono. Błąd 404.

Przepraszamy, ale artykuł którego szukasz nie istnieje, zmienił się jego link lub został usunięty. Skorzystaj z opcji szukaj, a nas powiadom o nieznalezieniu szukanego artykułu. Sprawdź też, czy na pewno dobrze wpisałeś adres."

Taki komunikat ukazuje się po kliknięciu na podany link Rolling Eyes

Sro 26 Wrz, 2012 19:29

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż, portal był niedawno przenoszony i zapewne się zgubiło. Ale specjalnie dla Ciebie odszukałem tę recenzję :
http://historia.org.pl/2011/08/20/wydawnictwa-uniwersytetu-warszawskiego/
Ukryła się pod tytułem maskującym Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sro 26 Wrz, 2012 20:55

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Ukryła się pod tytułem maskującym

Maskowanie to w wojsku ważna sprawa Bardzo szczęśliwy

Czw 27 Wrz, 2012 15:19

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Zaczyna się robic ciekawie na forum!
Zgodnie z sugestia jednego z kol. przetłumaczyłem z grubsza wspomniany fragment opisów pól walki w lasach Augustowskich (pisany cyrylicą) i dodałem trochę materiałów o zagładzie ros.XX.korpusu ,który osłaniał odejscie ros. Armii z worka okrążenia i ...

dzisiaj patrzę i ...PUSTO.
Czary czy"zhackowali" poszukiwacze militariów (była tam wzmianka w jakich rejonach Sopoćkany-Giby ) szukać "fantów" z tamtych czasów.

Możę Mod. sie wypowie .
Pisać o czymś i potem mieć usunięte teksty , to chyba coś nie tak na tym chwalebnym forum.

__________

Link_tak od 7.min

Sob 29 Wrz, 2012 8:25

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To była moja interwencja moderatorska. Post w żaden sposób nie pasował do walk pod Przasnyszem. Gdyż dotyczył Bitwy Zimowej nad Jeziorami Mazurskimi. Chciałem go wydzielić do nowego tematu do bitwy zimowej nad Jeziorami Mazurskimi. Kliknąłem - w moim odczuciu co trzeba - i zniknął zamiast zostać przeniesionym do nowego tematu.... Przepraszam najmocniej, ale proszę na przyszłość zwracać uwagę na zgodność treści postów z tytułem tematów.
_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sob 29 Wrz, 2012 17:46

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam raz jeszcze - Jarosław Chorzępa - Przasnysz 1915- najciekawsza bitwa I wojny światowej, 2008.
Pan Jarek, przypominam i zaznaczam nieobeznanym może - bardziej może znany jest bywalcom różnych forów o historii jako " Forteca" - i jego opracowanie jest tu już klasyką w temacie -Przasnysz 1915.
Można dostać w księgarniach antykwarycznych, albo na aukcjach w wysyłkowych - ja korzystam np. z Szarlatana.
Pozdrawiam
R

[edycja - usunąłem nieaktualny komentarz do pewnego banana i poprawiłem na 1915 r. - bo tego roku książka ta dotycz o ile pamiętam - redbaron]

Pią 07 Gru, 2012 14:13

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziękował Piwo

Pią 07 Gru, 2012 14:20

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.