| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dlaczego Jan Sobieski nie został cesarzem?

To pytanie nurtuje mnie już przez długi czas. Przecież w 1683 roku kiedy Jan Sobieski oswobodził Europę od Turcji mógł, a nawet powinien wykorzystać zwycięstwo i potęgę siebie jako dowódcy i koronować się na cesarza polskiego. Polska była wciąż ogromnym państwem z którym liczyły się jeszcze państwa Rzeszy i Austria. Przecież Jan Sobieski mógł za cenę wolności Austrii, poniekąd zmusić ich aby utorowali mu drogę do najwyższej godności. Chciałbym poznać wasze opinie?

Pon 08 Sie, 2005 22:03

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To samo jak Jagiełło powinien rozwalić Malbork.

Polacy nigdy nie kończą spraw - a moze to honor itp

Pon 08 Sie, 2005 22:12

Powrót do góry
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jagiełło i Malbork

Hmm, ale Jagiełło nie mógł zniszczyć i tym samym zdobyć Malborka, bo nie posiadał artylerii, która byłaby w stanie zniszczyć jedną z największych średniowiecznych twierdz. Ale zgadzam się, że Polacy nie potrafią wykorzystać zwycięstw. Jednak Jan Sobieski był w komfortowej sytuacji, bo mógł pozwolić sobie zaszaleć w Europie, w końcu wygrał najważniejszą bitwę tego okresu w Europie.

Pon 08 Sie, 2005 22:31

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jagiełło mógł zająć Malbork gdyby szybciej ruszył z pól Grunwaldu (a po bitwie siedział tam nie mal tydzień) i nie dał szans na ściągnięcie posiłków do stolicy von Plauenowi.
Co do tytułu cesarskiego to Jan III nie mógł nim zostać bo cesarz w Europie był tylko jeden podówczas: był to tytuł zarezerwowany dla głowy Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego jako "spadkobiercy" Cesarstwa Zachodnirzymskiego.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 08 Sie, 2005 22:49

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie liczył się czas. (Malbork) co do altylerii to tez bym dyskutował, takowa pod grunwaldem była używana przez obie strony.

Co do sobieskiego tytuł, tytułem ale ja stoję na stanowisku że podbić europe można było. Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Pon 08 Sie, 2005 22:53

Powrót do góry
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właściwie to Europa stała otworem dla Polski. Można było wiktorię wiedeńską wykorzystać do celów politycznych i zapewnić przynajmniej ciągłość dynastii Sobieskich o co na początku kariery królewskiej Jan Sobieski zabiegał, albo doprowadzić do umocnienia Rzeczypospolitej kosztem Austrii.

Wto 09 Sie, 2005 14:10

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A bo Polak ma HONOR. Poco cos wykorzystywac..........
Albo jemu wcale na tym nie zalezalo. To byly czasy królów elekcyjnych, wiec nigdy nie wiadomo bylo.

Sro 31 Sie, 2005 21:32

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A po co Sobieski mialby sie koronowac na cesarza Polskiego. To nic by nie zmienilo. Czy myslicie ze szlachta czy magnaci stali by bardziej ulegli?? Czy myslicie ze szlachta czy magnaci by pozwolili na obalenie dotychczasowego ustroju opartego na elekcji??
_________________
status: banned

Czw 01 Wrz, 2005 12:47

Powrót do góry
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cesarz stoi jednak najwyżej w hierarchii władzy świeckiej. Napewno ma większy autorytet niż król. Sądzę, że mogłoby to coś zmienić, ponieważ Niemcy i Austria między innymi dzięki temu stanowisku utrzymały swą pozycję w Europie i rozwinęły się w zatrważającym tempie. Poza tym cesarza zwykle trudniej jest zaatakować dyplomatycznie czy trybem wojskowego napadu. Z cesarzem trzeba się po prostu liczyć...

Nie 11 Wrz, 2005 20:21

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bartek123 masz racje. Ale właśnie dlatego JanIII nie mógł zostać cesarzem. Cesarz już był i nei chcaiłsiedizelić. Inni również nie byli zainteresowani tym aby jakiś dzikus z Polski stałsiewyższym od nich. Alternatywą mogłoby być raczej szukanie korony na wschodzie, al i tak probelmatyczna jest sprawa uznania tytulu na zachodzie.
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 12 Wrz, 2005 9:44

Powrót do góry
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W każdym razie zwycięstwo pod Wiedniem nic nam - Polakom nie dało. No, może powód do dumy narodowej. Jan III Sobieski powinien nieco lepiej rozpatrzec przyszle profity płynące z pomocy Austrii. Ale cóż całkiem niźle byłoby mieć w Polsce cesarza.

Wto 13 Wrz, 2005 20:01

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Vedi vidi ,Deus vicit"

Moje zdanie co do pomocy Polskiej pod Wiedniem jest takie ze gdyby "Turasy" zaatakowali państwo niechrzescijanskie To Janek III by sie nie ruszył.
A z racji ze Austria to kraj katolicki to wiadomo Jan III pomógł bo liczył na wdziecznosc papieza. No i ogłoszenie Polski jako obrońcy chrzescijanstwa.
A z drugiej strony to pomoc Polski wiadomo jak sie skonczyła,dla niej. 89 lat pozniej ktos komu pomoglismy zabrał nam troche ziemi Smutny.
Ale mowiac szczerze nie doszlo by do tego gdyby w Polsce zamiast targów , przekupstwa i intryg zapanował porzadek i ład a wtedy nikt by nie probowac cos kombinowac przeciw nam Bardzo szczęśliwy

A co do ogłoszenia Polski cesarstwem to by sie w Polakom w głowach poprzewracało... A po drugie wtedy to by musiał w kraju zapanowac rzady silnej reki A wtedy szlachta by tego nie zniosła.

Wiadomo "Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie".....

Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 9:48

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Vedi vidi ,Deus vicit"


Veni, Vidi, Deus Vicit

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 24 Wrz, 2005 12:32

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rany faktycznie byka strzeliłem ,mimo ze to jedna litera to mi głupio Embarassed Embarassed (to sens zdania idzie do kosza (moj bład mój bład).
Na drugi raz bede sprawdzał ty nie ma byków. (czasami wkradaja mi sie do tekstu literówki )

Dzieki ze mnie poprawiłes.

Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Sob 24 Wrz, 2005 14:06

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nasz Janek był jak cesarz no i go cytował

Sob 24 Wrz, 2005 18:27

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kogo cytował?? (Sobieski Juz raczej sparafrazował słowa Cezara, Ktore brzmiały Veni ,Vidi,Vici-"Przybyłem , Zobaczyłem,Zwyciężyłem) A po drugie od kiedy Cezar był cesarzem ??( Bo chyba Cezara miałes na myśli ?? )
Cesarzem był dopiero Oktawian August. (I to od 16 stycznia 27 r p.n.e A nie wczesniej )
Oczywista rzecza jest ze od jego imienia (Cezar) wywodzi sie tytuł -"cesarz"
To prawda ze Cezar obalił republike i ze był jedynym panem Rzymu, ale był dytkatorem Rzymu. Cesarzem został ogłoszony Oktawian August.

(Przepraszam ze ta tresc nie jest zgodna z tematem jaki tu jest poruszany.Ale niestety byłem zmuszony interweniowac )

Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Sob 24 Wrz, 2005 20:25

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie sorki, a poza tym Cezar musiałby powiedziedź chyba dla bogów a nie dla Boga

Nie 25 Wrz, 2005 13:28

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Veni ,Vidi,Vici-"Przybyłem , Zobaczyłem,Zwyciężyłem Tak powiedział Cezar po zwycięstwie nad Farancesem (który dążył do przejęcia królestwa Pontu)

Jeszcze raz przepraszam ze zmienianie tematu rozmowy. (chyba lepiej bedzie jak otworze temat w dziale Starożytność) Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Nie 25 Wrz, 2005 13:47

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spokojnie zmieniać temat rozmowy można jeśli jest powiązany Wink

Nie 25 Wrz, 2005 18:50

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem o tym ale zawsze lepiej jest jak sie nie mowi długo na inny temat Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bo innym moze przeszkadzac UśmiechUśmiech



Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Nie 25 Wrz, 2005 19:36

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A oto główny bohater tego tematu UśmiechUśmiech


Opis załącznika:
Portret pochodzi z 1677 roku. Sobieski ma na piersi Order Świętego Ducha.

Autor obrazu , nieznany

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Nie 25 Wrz, 2005 19:57

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co myślisz o tym na Wawelu? Jan Sobieski z rodziną? Ciekawa kompozycja. Bardzo szczęśliwy

Wto 27 Wrz, 2005 19:47

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co myślicie wogóle na temat "polskiego" zwycięstwa pod Wiedniem? W naszej historiografii niemal sami wygraliśmy bitwę. W rzeczywsitości gdyby nie sasi, bawarczycy czy fraknoni których piechota cały dzień spychała turków z lasu i winnic na pole to nasz jazda wieczorem nic by nie zdziałała....
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 27 Wrz, 2005 20:43

Powrót do góry
Bartek1233
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 14
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sądzę podobnie, że to wojska bawarskie, saksońskie i frankońskie przyjmowały na swoje barki ataki Turków. Znaleźliśmy się (Polacy) w najlepszej chwili i dzięki trzeźwej ocenie "Sobieskiego" zepchnęliśmy Turków i rozstrzygnęliśmy bitwę na korzyść sprzymierzonych. Co do samej bitwy to zaskakuje mnie mizerność poczynań wojsk austriackich i niemieckich z Turcją. Jest rzeczą co namniej zadziwiającą, że to Polacy tak naprawdę wygrali tę bitwę (mam na myśli stosunkowo niewielki siły jakimi dysponowała wojsko polskie w Austrii). Bitwa Wiedeńska pokazała, że tak naprawdę tylko Polacy potrafią na równi walczyć z Turkami, znają ich słabe strony i są potrzebni w chwilach tragicznych dla swoich sąsiadów.

Wto 27 Wrz, 2005 21:51

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiecie nawet Bulgarzy mieli swojego "CARA", ale tam ten tytul znaczy tez król.

Wto 18 Paź, 2005 19:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.