| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niewypal i kawałek zlomu do ID

Witam. Skupy zlomu wciąż zaskakują, dzisiaj wyszukalem taki oto kwiatek. Wygląda na fosforowy? I kawałek jakiejś bryly na pierwszy rzut oka przypominająca czesc nakładki od gąsienicy? Zlom czy jakis element?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Metz

Sro 30 Gru, 2015 15:06

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

złomowisko takie coś przyjmuje ? to się kwalifikuje do wezwania odpowiednich służb w celu bezpiecznej utylizacji tego.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 30 Gru, 2015 19:06

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdarza sie, ze ktos przeszmugluję cos podobnego w worku a gość nie zawsze dokladnie sprawdza zawartość. Generalnie nie można przynosić nawet pustych skorup chyba, ze są pocięte na plastry. Kwiatek pojechał juz na poligon, ale chciałem sie dowiedziec co to takiego bylo? Zwykle trafiają sie zisy albo ogórki
_________________
Pozdrawiam
Metz

Sro 30 Gru, 2015 21:03

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaciekawil mnie kolor zapalnika i ten kikut z tylu, dlatego pytam. To wyżej przyjechalo razem z bombka, ma szanse być jakimś elementem pojazdu? Widac, ze z wykopu. Ma takie ząbki na obrzeżach
_________________
Pozdrawiam
Metz

Sro 30 Gru, 2015 21:08

Powrót do góry
pak40
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pocisk to na moje oko 8,8 cm Pzgr (ppanc) brakuje mu nakładki antyrykoszetowej. Ten kikut z tyłu to właśnie zapalnik. Drugiego artefaktu nie rozpoznaję Wink
Pozdrawiam Łukasz.

Sro 30 Gru, 2015 23:45

Powrót do góry
Loslau
Leutnant

Leutnant





Posty: 262
Pochwał: 17
Skąd: Rheinland-Pfalz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Metz napisał:
Zaciekawil mnie kolor zapalnika i ten kikut z tylu


Ten kolor to nie zapalnik, tylko pozostałość spoiwa łączącego czerep
pocisku z czepcem pancernym który był przylutowany do czerepu.
Ów "kikut" z kolei, to zapalnik denny.
Jak już wspomniał kolega wyżej, najprawdopodobniej Niemiecki 8,8cm Pzgr 39 stosowany w amunicji do dział przeciwpancernych oraz czołgowych (8,8 cm Kw.K 36).



Opis załącznika:

Czw 31 Gru, 2015 1:15

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Piwo szkoda, ze był uzbrojony Crying or Very sad tak na marginesie to niezle ktos albo cos go poharatało bo miał wszędzie ubytki metalu, raczej nie przez korozje
_________________
Pozdrawiam
Metz

Czw 31 Gru, 2015 2:07

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pewnie przetrwał eksplozje składu
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 01 Sty, 2016 11:28

Powrót do góry
Loslau
Leutnant

Leutnant





Posty: 262
Pochwał: 17
Skąd: Rheinland-Pfalz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
pewnie przetrwał eksplozje składu


Co wyjaśniało by również brak czepca pancernego, który jest odlutowany.
Ewidentnie pocisk przebywał w wysokiej temperaturze.

Pią 01 Sty, 2016 14:33

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba macie racje z tym składem Panowie bo ostatnio dosłownie potknąłem sie w lesie o coś takiego...garłacz jakiś? Interweniujacy Panowie potwierdzili moje przypuszczenia pouczając by na przyszłość tam nie szukać. Dziwne bo to dosyć blisko wioski...i w dodatku leżało na wierzchu Rolling Eyes


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Metz

Sob 02 Sty, 2016 4:04

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pocisk do garłacza nie posiada pierścieni wiodących, bo te są gładkolufowe (chyba że się mylę). JAka wielkość tego? 45mm, 37mm? Wygląda jak pocisk do "muchobojki".
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 02 Sty, 2016 14:58

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety nie zmierzyłem tego. Mam jeszcze jedno pytanie, w wakacje znalazłem w centrum wsi cos takiego. Wygladalo jak zapalnik, ale w środku bylo jakby drewno? Skończył na wszelki wypadek w rzece, ale ciekawi mnie czy to bylo faktycznie cos niebezpiecznego?


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Metz

Sob 02 Sty, 2016 16:17

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zapalnik, wygląda jak do jakiegoś mniejszego flaka
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sob 02 Sty, 2016 21:21

Powrót do góry
Loslau
Leutnant

Leutnant





Posty: 262
Pochwał: 17
Skąd: Rheinland-Pfalz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Metz napisał:
ostatnio dosłownie potknąłem sie w lesie o coś takiego...garłacz jakiś? Interweniujacy Panowie potwierdzili moje przypuszczenia


Ci "panowie od interwencji" z reguły znają się na amunicji jak (za przeproszeniem) gówno na poezji. Aczkolwiek duma najczęściej nie
pozwala im powiedzieć "nie wiem", efektem czego często (np. w art. prasowych) plecą podobne bzdury.

Nie jest to żaden "garłacz", tylko Radziecki pocisk przeciwpancerny
kalibru 57mm typu BR-271 lub BR-271SP. Pociski tego typu stosowano w amunicji do 57 mm armaty przeciwpancernej ZIS-2 wz. 1941 i wz. 1943. Jak widać na rys. z załączniku pocisk ów występował w 2 wersjach - wersja 57mm BR-271 uzbrojona była w ładunek wybuchowy oraz zapalnik denny połączony ze smugaczem, z kolei wersja 57mm BR-271SP posiadała jedynie wkrętkę denną mieszczącą ładunek smugacza (wskazującego tor lotu pocisku co ułatwiało załodze wstrzelenie się w cel). Na podstawie zdjęcia jakie zamieściłeś trudno jednoznacznie stwierdzić z którą wersją mamy do czynienia (przydało by się foto od dołu) acz biorąc pod uwagę rozmiar odstającego od dna "dzyndzla" - skłaniał był się ku wersji SP, która jako iż jest tylko kawałkiem litej stali - nie stanowi zagrożenia.
Brak mu poza tym czepca balistycznego, który wykonany był z cienkiej blachy i zwyczajnie się nie zachował do dnia dzisiejszego.

maxikasek napisał:
Pocisk do garłacza nie posiada pierścieni wiodących,


Typowych dla amunicji działowej pierścieni wykonanych ze stali zaiste nie widziałem, acz np. już Niemiecka nakładka do wystrzeliwania granatów nasadkowych z Mausera 98k (G Gr Ger K98k) była wszak gwintowana, a pociski doń posiadały wycięte na bakelitowych bądź aluminiowych swych elementach odpowiednie bruzdy.

Metz napisał:
Mam jeszcze jedno pytanie, w wakacje znalazłem w centrum wsi cos takiego. Wygladalo jak zapalnik, ale w środku bylo jakby drewno? Skończył na wszelki wypadek w rzece, ale ciekawi mnie czy to bylo faktycznie cos niebezpiecznego?


Nie było.
To zwłoki radzieckiego zapalnika głowicowego z serii KTM (najprawdopodobniej KTM-1, KTMZ-1). Jak widać jego pobudzacz jest rozerwany, co za tym idzie zapalnik spełnił już swoje zadanie.
Stosowano go w pociskach odłamkowych i odłamkowo - burzących w
kalibrach; 45mm, 57mm, 76,2mm, 85mm, 100mm, 122mm.

Pozdrawiam.



Opis załącznika:
Pociski 57mm BR-271 oraz BR-271SP

Opis załącznika:
Zapalnik KTM

Nie 03 Sty, 2016 0:13

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pięknie dziękuję za tak wyczerpujaca odpowiedz Piwo niestety zgadzam się z Toba odnośnie policji i saperów. Mialem z nimi do czynienia niejednokrotnie i z przykrością musze stwierdzić, ze pare razy niechętnie interweniowali. Czego naprawde nie rozumiem bo w okolicy wciąż jest pelno wojennych pozostałości. Nikt nic sobie nie robi z tego, ze w lesie można nadepnąć na zardzewiały pocisk. Pluje sobie w brodę, ze zgłosiłem ta skorupę. Ale traktuje to jako drugorzędne hobby i nie mam wystarczającej wiedzy. Szkoda tez tego zapalnika. Następnym razem najpierw zapytam tu zanim wydam wyrok. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i duza dawkę nauki Piwo
_________________
Pozdrawiam
Metz

Nie 03 Sty, 2016 2:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
acz np. już Niemiecka nakładka do wystrzeliwania granatów nasadkowych z Mausera 98k (G Gr Ger K98k) była wszak gwintowana, a pociski doń posiadały wycięte na bakelitowych bądź aluminiowych swych elementach odpowiednie bruzdy.

No tak - zapomina się o najprostszych przykładach, a i nakładka i wydmuszki granatów leżą u mnie na półce Laughing

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 12 Sty, 2016 23:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.