| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bitwa pod Oliwą

God dag! Razz
Mam nadzieję, że takiego tematu nie było (przynajmniej nie znalazłem takiego).

Otóż - bitwa pod Oliwą utrwaliła się w świadomości większości Polaków, którzy mają pobieżną znajomość historii, jako najwspanialsze zwycięstwo w historii polskiej floty. W niedzielę 18 listopada 1627 w mgle, w godzinach porannych flota polska z rozkazu admirała Dickmanna wypłynęła na morze. Ale dość tego - to tylko tytułem wstępu.
Zakładając ten temat chciałbym, aby Użytkownicy wskazali mi pozycje książkowe lub/i prace naukowe (jeśli posiadają, to proszę o zamieszczanie tu cytatów/ całych prac), które jak najbardziej szczegółowo traktują o okrętach flot polskiej i szwedzkiej biorących udział w bitwie oliwskiej. Narazie posiadam jedynie takie informacje:

POLSKA:

Okręty 1 eskadry:
Święty Jerzy (galeon, 31 dział, 400t)
Latający Jeleń (galeon, 20 dział, 300t)
Żółty Lew (pinka, 10 dział, 120t)
Panna Wodna (pinka, 12 dział, 160t)
Czarny Kruk (fluita, 16 dział, 160t)

Okręty 2 eskadry:
Król Dawid (galeon, 31 dział, 400t)
Arka Noego (pinka, 16 dział, 180t)
Płomień (fluita, 8 dział, 240t)
Wodnik (galeon, 17 dział, 200t)
Biały Lew (fluita, 8 dział, 200t)

Święty Jerzy został zbudowany w latach 1625-27 w Pucku, dowodzonym przez admirała Arenda Dickmanna. Podczas bitwy oliwskiej dokonał on abordażu szwedzkiego galeonu Tigern, który został zdobyty (lecz Dickmann zginął). Ponadto Święty Jerzy dokonał celnej salwy szwedzkiego Pelikaniena.
Jednak z 5 na 6 lipca 1628, koło Wisłoujścia, okręt wszedł na mieliznę i został uszkodzony przez artylerię polową Szwedów. Rano, 6 lipca, załoga opuściła okręt, który spłonął. Zginął m.in. jego dowódca kpt. Hieronim Teschke.
Pojemność: 200 łasztów
Długość kadłuba ze stewami: 32 metry
Szerokość kadłuba: 7,5 metra
Załoga: 50 marynarzy i 100 żołnierzy piechoty morskiej
Liczba dział: 31

Latający Jeleń został zakupiony prawdopodobnie w Kopenhadze w 1626 lub 1627 roku. W bitwie pod Oliwą dowodził nim kapitan Ellert Appelman. W grudniu 1627 roku, podczas rejsu patrolowego, okręt napotkał koło Olandii znaczne siły szwedzkie, gdzie po stoczonej bitwie zatonął wraz z załogą (w tym admirałem Hermanem Witte).
Pojemność: 150 łasztów
Długość kadłuba między stewami: 25 metrów
Szerokość kadłuba: około 6,8 m
Załoga: 50 marynarzy i 80 żołnierzy morskiej piechoty
Liczba dział: 17

Wodnik dokonał podczas bitwy oliwskiej abordażu szwedzkiego okrętu Solen, którego załoga wysadziła się w powietrze (zginęło także 23 z załogi Wodnika). Wodnik został także oddany przez Zygmunta III Wazę w służbę Lidze Katolickiej. Stacjonował on w czasie wojny trzydziestoletniej, wraz z innymi okrętami w Wismarze, walcząc z flotą duńską i szwedzką. 22 stycznia 1632, gdy Wismar skapitulował, Szwedzi wcielili część okrętów do swej floty, w tym także Wodnika, który został przemianowany na Meerman.
Pojemność: 100 łasztów
Długość kadłuba między stewami: 25 metrów
Szerokość kadłuba: ok.6,8m
Załoga: 44-49 marynarzy i 80 żołnierzy piechoty morskiej
Liczba dział: 20

Król Dawid został zbudowany w 1623 roku. Pod dowództwem Murraya w czasie bitwy oliwskiej. Po bitwie został polskim okrętem flagowym i dowodził nim Grzegorz Fentross, który zginął 6 lipca 1628 koło Wisłoujścia. Także Król Dawid został oddany w służbę Ligii Katolickiej. W listopadzie 1630 roku, ściagny przez Szwedów został internowany przez lubeczan.
Pojemność: 200 łasztów
Długość kadłuba między stewami: 34m
Szerokość kadłuba: 7,5 metra
Załoga: 60 marynarzy i 100 żołnierzy piechoty morskiej
Liczba dział: 31 (w tym jedno 22-funtowe i dwa 12-funtowe)

SZWECJA:

Tigern (galeon, 32 działa, 320t)*
Solen (galeon, 38 dział, 300t)**
Enhoerningen (galeon, 18 dział, 240t)
Manem (galeon, 26 dział, 300t)
Papegojan (pinasa, 16 dział, 180t)
Pelikanen (galeon, 20 dział, 200t)

*zdobyty przez Polaków
**zatopiony

Cóż, informacje, które posiadam, nie zaspokajają mojego głodu wiedzy. Dlatego proszę Was, drodzy Użytkownicy, o jak najbardziej szczegółowe i rzetelne informacje nt. okrętów polskich i szwedzkich biorących udział w bitwie oliwskiej oraz ich uzbrojenia, załóg, itd. Jak już mówiłem mile widziana bibliografia i cytaty. Razz

PS. Powyższy post pisałem w oparciu o moje stare notatki, niestety nie pamiętam ich źródła, ale skoro już kiedyś zrobiłem na ich podstawie notkę, to chyba są choć trochę rzetelne. Uśmiech

Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Pią 11 Wrz, 2009 20:06

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy pisanie o flocie "polskiej" nie jest wymysłem historyków XIX wiecznych ? Przecież głównym fundatorem floty był Gdańsk . I Gdańsk miał największy interes w likwidacji szwedzkiej blokady. Jeżeli się mylę to niech mnie giez ściśnie Twisted Evil

Pią 11 Wrz, 2009 20:14

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skomentuję to tak: gdy zwróciłem uwagę, że tytuł Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego nie był tym samym, co tytuł Cesarza Austriackiego, to spotkałem opinie, że "się czepiam" i że i tak "wszyscy wiedzą, o co chodzi".. Uśmiech

Cały czas proszę o bliższe informacje, o które prosiłem w poście #1. Razz

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Pią 11 Wrz, 2009 20:31

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zrozumiałem Wink Piwo Już się nie czepiam.

Pią 11 Wrz, 2009 20:36

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj weź przestań, Seth. Piwo Takie komentarze, które mają na celu uściślenie wypowiedzi userów (a przede wszystkim moich Razz) są przeze mnie mile widziane, a zwłaszcza ze strony użytkowników Twojego pokroju. Ale po prostu zdziwiłem się, że gdy robiłem to ja, to zarzucono mi małostkowość i stwierdzono, że "my nie jesteśmy historykami i możemy dopuszczać się takich błędów", więc po prostu zaprzestałem takich komentarzy, bo uznałem, że takie panują tu zasady (wszak jestem świeżym userem), dlatego "termin" "flota polska" został przeze mnie użyty, bo po prostu tak jest krócej i dla niektórych "nie-historyków" klarowniej. Razz Nie widzę w Twoim "czepialstwie" nic piętnującego. Bardzo szczęśliwy Jak trochę obeznam się z forum i userami, to będę wiedział, kto jest na tyle profesjonalny i posiada ogromną wiedzę, że wie, co tak na prawdę kryje się pod skrótami myślowymi, których używa, a kto jest zwykłym laikiem bez podstawowej wiedzy, który używa błędnej terminologii. Uśmiech

Wracając do tematu - posiadacie może zdjęcia modeli (lub podacie linki) okrętów, biorących udział w bitwie pod Oliwą? Oprócz Żółtego Lwa i Wodnika. Uśmiech

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Pią 11 Wrz, 2009 20:58

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gustavus Adolfus:

Cytat:
Jak trochę obeznam się z forum i userami, to będę wiedział, kto jest na tyle profesjonalny i posiada ogromną wiedzę


To jest OT. Przestań Waść farmazony prawić . Jesteś nader cennym nabytkiem dla tego forum . Cieszę się , żeś Waść do naszej kompanii zawitał Piwo Piwo Piwo Może się czegoś nauczymy.

Sob 12 Wrz, 2009 20:37

Powrót do góry
sisu
Chorąży

Chorąży




Posty: 194
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Całkiem przyzwoicie napisana jest książka z serii Bellony traktująca o bitwie oliwskiej.

Nie 13 Wrz, 2009 21:32

Powrót do góry
Glasisch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 320
Pochwał: 2
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Czy pisanie o flocie "polskiej" nie jest wymysłem historyków XIX wiecznych ? Przecież głównym fundatorem floty był Gdańsk . I Gdańsk miał największy interes w likwidacji szwedzkiej blokady. Jeżeli się mylę to niech mnie giez ściśnie Twisted Evil

Cześc,Seth masz 100% racji. Odsyłam do ostatniej dyskusji na FOW http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?p=107099&sid=1cb0e544db7a093f7e71535b2c81ed52#107099
prawda może byc bardzo bolesna...
Pozdrawiam
Michał

Sob 09 Sty, 2010 14:31

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?p=96112
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=643

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 09 Sty, 2010 21:00

Powrót do góry
Glasisch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 320
Pochwał: 2
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?p=96112
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=643

Cześc,
dziękuję za linki! Eskadra gdańska to rozumię, bo tak pewnie było, ale na "zaprzyjaźnionym" (?) jeden próbuje naginac z banderami.
Pozdrawiam
Michał

Nie 10 Sty, 2010 17:06

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Że okręty wystawił Gdańsk - zgoda ale zwróćmy uwagę na drobny szczegół jakim jest fakt integralnej przynależności państwowej miasta do Rzeczpospolitej. Kwestia władzy i jej zakresu nad miastem poslkich królów to inny temat ale raczej zwierzchnictwo i przynależność państwowa nie była nigdy przez Gdańsk kwestionowane - a, że nasi krolowi dawali się za nos wodzić to jakby inna sprawa...
Bardziej wypada żałować, ze nie skierowana naszych Kozaków do ekspansji kolonialnej - łatwo sobie byłoby wyobrazić na jaki kolor byłaby rychło pomalowana mapa świata...
Pozdrawiam

Pon 11 Sty, 2010 15:55

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piechota 'morska' walcząca na pokładzie okrętów zdecydowanie należała do armii koronnej (chociaż nie jest w stanie ustalić przynależności roty kapitana Storcha) więc punkt do 'polskości' eskadry Wink
_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Wto 12 Sty, 2010 0:12

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:

Bardziej wypada żałować, ze nie skierowana naszych Kozaków do ekspansji kolonialnej - łatwo sobie byłoby wyobrazić na jaki kolor byłaby rychło pomalowana mapa świata...
Pozdrawiam

Robili by to, co robili na Morzu Czarnym. Łupili kogo popadnie. Utrzymać ich w ryzach nie byłoby jak, więc z ekspansji kolonialnej nici. Z resztą, nie ma gwarancji, że nie powyciągaliby by wszystkich gwoździ z galeonów, jak to uczyniła ekipa atamana Konstantego Wołka ze zdobytym na Zalewie Wiślanym szwedzkim okrętem. Mr. Green

Sro 13 Sty, 2010 2:27

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale pomyślmy ile na takich zawodowcach mogł tanim kosztem zarobić polski król - ot choćby za przysługę ich wycofania...

Sro 13 Sty, 2010 15:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.