| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawe
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kwasek cytrynowy, mydło, pasta... a monety wykopane z ziemi

Witam.

Czytałem już różne artykuły na ten (podobny) temat. Jednak zazwyczaj piszą tam o czyszczeniu monet NG czy podobnych. Mi chodzi o stare monetki, PRL-owskie obiegówki, z okres wojen i międzywojennego, przed wojną itd. Na razie ćwiczę na PRL-owskich obiegówkach i efekty są różne. Przejdźmy do spraw ważnych Bardzo szczęśliwy .

Mam następujące pytania:

1. Sposób z kwaskiem cytrynowym ok. ale ile tego kwasku dać na jaką objętość wody ? woda ciepła, zimna ? ile czasu trzymać ? czy nie uszkadza to patyny ? <--- ogólnie opisać cały proces Bardzo szczęśliwy

2. Woda z mydłem. Używam zwykłego mydła białego w kostce. Myję za każdym razem jak używam kwasku (przed i po), przy używaniu pasty do zębów. Dobrze robie ?

3. Pasta do zębów. Czytałem że jak użyje się jej w odpowiedni sposób to daje dobre efekty (czyt. nie błyszczące się jak psu jajka Razz lustereczka). Ja robię tak, nakładam warstwę na monetę i kolistymi ruchami przecieram monetę (palcem), płucze, woda z mydłem i powtarzam proces.

Ogólnie to chyba tyle ;D trochę się napisałem ale ;] szkoda mi fantów Bardzo szczęśliwy więc chce to robić dobrze ;]. Jeszcze takie info, nie używam żadnych szczoteczek czy innych rzeczy ściernych(używam tylko paluchów), chce czyścić tym sposobem też inne rzeczy takie jak np. guziki od mundurów, medale, klamry etc. Mam aktualnie do wyczyszczenia klamrę carskiej piechoty w bardzo dobrym stanie. Była jedynie umyta i ojciec posmarował ją oliwą z oliwek żeby zakonserwować. Jak mam ją czyścić ? i czy w ogóle ?

Za wszelką pomoc dziękuję Wink

Pon 19 Maj, 2008 16:43

Powrót do góry
Pawelek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Więc tak...Kwasek cytrynowy jest dobrą metodą dla niektórych monet (ja dobrze nim wyczyściłem 2 pfennig 1876r. i to bez wżer). Kup sobie najlepiej kwasek cytrynowy w proszku. Na 250 ml (czyli jedna szklanka) wsyp 2 płaskie łyżeczki kwasku. Ta kąpiel powinna trwać kilka minut i co jakiś czas przecierać monetkę. Patyny ta metoda nie uszkadza - chociaż w moim przypadku Wink.
2. Dobrze robisz Wink
3.No pasta do zębów jest dość dobra, ale to już zabieg kosmetyczny, który powinniśmy wykonywać po całym procesie czyszczenie monetki.

Zdjęcie tej klamry by się przydało... Bardzo szczęśliwy
Do monet 20 zł np.Marceli Nowotko polecam coca-colę. Zostaw monetkę na 12h i zobaczysz efekt.

Pozdrowienia, jeśli będziesz miał dalsze pytania napisz Bardzo szczęśliwy

Pon 19 Maj, 2008 20:12

Powrót do góry
kawe
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok dziś wrzucę zdjęcia klamry. A co do czyszczenia to robić jakieś dodatkowe zabiegi ? oliwa z oliwek i 2 tyg ?

Wielkie dzięki za pomoc Bardzo szczęśliwy masz "+"

Pon 19 Maj, 2008 20:19

Powrót do góry
Pawelek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, zapomniałemm ci przypomniec zebys uwazał na kwasek !
Jedną monetkę zniszczyłem kiedyś (hitlerowską-trzymałem ją 2h) ale trzymaj je tak po ok.5min i przeczyszczaj, tak kilka razy, a będzie dobrze Uśmiech

Pon 19 Maj, 2008 20:20

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

,,Monetkowi,, sadyści Mr. Green
_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Pon 19 Maj, 2008 20:25

Powrót do góry
kawe
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sadyści ? Razz to znaczy ? Bardzo szczęśliwy

Pon 19 Maj, 2008 20:34

Powrót do góry
Pawelek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mi kwasek pomaga Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy Nie jestem sadystą... Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy

Pon 19 Maj, 2008 21:09

Powrót do góry
Pawelek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No możesz dać do oliwy ale już po całym procesie czyszczenia Uśmiech

Pon 19 Maj, 2008 21:10

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pawelek napisał:
Mi kwasek pomaga Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy Nie jestem sadystą... Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy

Tobie może i pomaga , ale Twoim monetką na pewno nie Laughing
Moneta powinna mieć naturalny wygląd i naturalnymi środkami powinna być czyszczona
Kwasek cytrynowy i coca to są środki żrące
Pozdrawiam Piwo

_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Pon 19 Maj, 2008 21:49

Powrót do góry
kawe
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widziałem artykuł który według mnie nie jest brednią a piszą w nim o stosowaniu kwasku cytrynowego jako pierwszy atak Bardzo szczęśliwy http://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php. Wydaje mi się że w słabym stężeniu nie powinno powodować jakiś wżer. Patrząc po opiniach ludzi którzy to stosowali (umiejętnie) to zazwyczaj są to pozytywy.

Pon 19 Maj, 2008 22:01

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kwasek cytrynowy usuwa patynę, nie szkodzi srebru. K.C. jest ogólnie szkodliwy i nie należy go używać do czyszczenia monet miedzianych, mosiężnych, z brązu. Do srebra z powodzeniem ale z umiarem i pod kontrolą. To wszystko.
Pawelek - pomógł Panu w czyszczeniu monety? Poproszę o foto efektu po kwasku na monecie miedzianej,,, Moneta wyżarta do "żywego" matalu jest nic nie warta i pozbawiona wszelkich zabezpieczeń nadanych przez naturę w postaci np. szlachetnej patyny. ( i co znaczy że moczył Pan monetę "hitlerowską". Ma Pan może monety wałęsowskie albo jaruzelskie? Zapewne ma Pan) Wink

Pon 19 Maj, 2008 23:20

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się że nie szkodzi srebru , ale patyna to jest najważniejsze w monecie
Moneta ,,stara,, bez patyny traci b. dużo na kolekcjonerskiej wartości

_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Pon 19 Maj, 2008 23:28

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kazdy kwas,tak samo jak np sol w roztworze /dysocjuje na jony HCl/ -sa zawsze dla metalu szkodliwe-tu Elpas nie zgodze sie z toba,stare,czy kiepskie srebra nie powinny byc czyszczone kwaskiem.
Dla monet srebrnych-najlepsza jest kapiel w wodnym roztworze amoniaku.
I im slabsze roztwory i czas reakcji dluzszy-lepiej
U mnie monetki leza miesiacami w oliwce /z oliwek/ ta jest juz az zielona ale wiem ze nie uszkodze-cos co lezalo kilkaset czy kilkadziesiat lat mozna zniszczyc w sekundy.

Wlasnie jak napisales-dwie lyzeczki kwasku ma szklanke wody....straszne.....czemu nie dac cwierc lyzeczki i czekac 20 minut? Zawsze masz wiecej czasu na przerwanie procesu.
Kiedys, a i dzis czasami uzywam kwasku-ale to musi byc nagar "zlej patyny" czyli niebieskich nalotow siarczkow-te trzeba natychmiast usuwac
Natomiast zielona patyna-weglanowa-jest wlasciwym zabezpieczeniem i jej nie usuwamy.

Jedna z najwazniejszych czynnosci jest wlasciwe przerwanie procesu-czyli np po kwasie trzeba potraktowac zasada-tu wystarczy mydlo

Wracajac do oliwki-wykopane monetki myje TYLKO woda susze i do oliwki-tak samo inna drobnica z brazu czy olowiu .
Tu tez musimy uwazac-po jakims czasie i oliwka staje sie elektrolitem.Wiec najlepiej monety z roznych metali /szereg napieciowy/ trzymac w oddzielnych pojemniczkach-ja wykorzystuje plastikowe opakowania po np sledziach czy margarynie.
Oliwka zmiekcza naloty wiec co ok miesiac -gdy za oknem leje, z nudow delikatnie przetre palcami i z powrotem do oliwki.
To oczywiscie te ciekawsze monety bo fenisie czy inna XX-wieczna drobnica to miesiac moczenia i do wiaderka /tez oddzielnie rozne metale/

Tak ze cierpliwosc i jeszcze raz cierpliwosc

ps pasta do zebow-moze byla dobra kilkanascie lat temu kiedy byla "naturalna"-teraz to jest mnostwo zwiazkow chemicznych-kto wie jak reagujacych z metalem.
Lepszym i bezpieczniejszym sposobem przepolerowania-jezeli juz to robisz- jest "zielona pasta polerska" tlenek chromu+kropelka oliwki+ miekka szczoteczka do zebow

Wto 20 Maj, 2008 1:01

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brawo i to jest fachowa odpowiedź Piwo
_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Wto 20 Maj, 2008 1:09

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JMS -> miałem na myśli popularne monety srebrne Uśmiech - oczywiście masz rację, choć ja sam nigdy nie czyściłem jeszcze kwaskiem cytrynowym Wink

Wto 20 Maj, 2008 6:56

Powrót do góry
caralinus
Starszy bosman

Starszy bosman





Posty: 106
Skąd: Swarzewo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja osobiście używam ustrojstwa pokazanego na zdjęciu oraz kiwi (miedź/mosiądz oraz złoto/srebro) - a środek z zdjęcia jest w wersjach- złoto, srebro, miedź/mosiądz i uniwersalny
jak narazie wszystko co mam daje rade wyczyścić którymś z podanych specyfików



Opis załącznika:

_________________
...miarą miłości jest miłość bez miary...
Rutus PROxima ver.5.0.

Wto 20 Maj, 2008 13:50

Powrót do góry
kawe
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia klamry o której mówiłem. Czyścić ? jak tak to w jaki sposób ?


Wto 20 Maj, 2008 18:04

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia kiepskie, ale ta klamra, według mnie, nie wymaga czyszczenia, przetarł bym ją mosiężną szczotką i tyle!!! Wink
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Wto 20 Maj, 2008 18:08

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie czyścić
Ładna klamra Piwo
Wystarczy ją tylko zabezpieczyć

_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Wto 20 Maj, 2008 18:35

Powrót do góry
kawe
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak zabezpieczyć ?

Klamra znaleziona na wykopkach Uśmiech w takim stanie Bardzo szczęśliwy

Wto 20 Maj, 2008 18:38

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na klamrze widac czerwone wykwity miedzi-w miejscach gdzie stop stracil olow-ale i tak jest bardzo ladna.
Ja pomoczylbym ja w oliwce /z miesiac/ .potem ...i tu zalezy jak wyjdzie-albo miekka szcotka do zebow tylko usunac nagary,albo miekka mosiezna /oczywiscie najpierw od tylu/ ale lepiej ja zostaw jak jest.
Zakonserwuj np WD.
Ja obecnie eksperymentuje z olejem silikonowym /takim do precyzyjnych wag/-ale zeby poznac efekty-trzeba dlugo czekac...

Czw 22 Maj, 2008 10:45

Powrót do góry
Pawelek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

elpas
Mi chodziło o "hitlerowskie" ,czyli takie monety które były wybijane za czasów A.Hitlera Uśmiech. Może to źle powiedziałem, ale tak wyszło Uśmiech. A monetkę 2 DEUTSCHES REICH 1876r. wrzuce w następnym poście Uśmiech. Super efekt.

Czw 22 Maj, 2008 11:37

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.