| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marooda
Kapral

Kapral




Posty: 50
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Goralenvolk

Wlasnie teraz w TVP1. Chyba ciekawe...

pozdr

Sro 09 Lut, 2005 23:09

Powrót do góry
Gnome
Sierżant

Sierżant





Posty: 82
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż jestem z okolic (jednak nie całkiem) gdzie miał być tworzony naród góralski (swoją drogą to okres II WŚ a nie międzywojnia) i co jakiś czas w prasie pojawia się ta kwestia, zresztą mocno wstydliwa, tak z ciekawostek to na czele Goralenvolk' u stał Wacław Krzeptowski który przed wojną był prezesem koła powiatowego SL w Nowym Targu (cóż jak to człowiek nigdy nie wie gdzie skończy).

Pon 17 Mar, 2008 18:55

Powrót do góry
Stierlitz
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany





Posty: 151
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Goralenvolk

Ale Krzeptowski jeszcze przed okupacją był wiceszefem Związku Górali. De facto kolaborant, ale wierny własnym ideom.

Pon 17 Mar, 2008 19:05

Powrót do góry
Gnome
Sierżant

Sierżant





Posty: 82
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No można to i tak nazwać, jednak jak dla mnie kolaboracja była sprzeczna z ideami SL, czego dowodem była postawa W. Witosa (za co mu chwała).

Co zaś się tyczy samego Goralenvolk' u to i górale się do tego nie bardzo garnęli (być może gdyby Niemcy zaoferowali coś więcej byłoby inaczej, ale mam nadzieję, że nie) i idea upadła.

A najbardziej z tej całej sprawy to mi się "podoba" Himmler co to górali wyprowadzał od Markomanów (o ile mnie pamięć nie myli).

Pon 17 Mar, 2008 19:10

Powrót do góry
Stierlitz
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany





Posty: 151
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Goralenvolk

Przyznaję, że mam tylko blade pojęcie o ideach SL. Górale do dziś twierdzą, że Niemcy się ich bali, ale wiem też, że Frank nie dopuściłby do powstania jakiegokolwiek nowego tworu państwowego. Słowackie państwo natomiast też nie chciało polskich górali, polskiej części Tatr.

Pon 17 Mar, 2008 19:17

Powrót do góry
Gnome
Sierżant

Sierżant





Posty: 82
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Górale mają wysokie mniemanie o sobie (i dobrze) ale żeby Niemcy się ich bali to bym polemizował, co do oddzielnego państwa to faktycznie Frank jak Frank ale Berlin raczej nie miał nic takiego w planach, poza tym same profity płynące z podpisania listy w tym wypadku były niewielkie w porównaniu z Volkslistą więc jak dla mnie cały ten pomysł nie był tak do końca traktowany poważnie przez Niemców (ot kolejna próba pogłębienia podziałów w społeczeństwie), chociaż jakby się tak zastanowić to na 500 zł. Banku Emisyjnego był właśnie góral, ciekawe jak reagowali na to mieszańcy gór?

Pon 17 Mar, 2008 19:26

Powrót do góry
Stierlitz
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany





Posty: 151
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Goralenvolk

Z pewnością spokojniej niż kobiety, które były "warte" jedynie 20 złotych. Pozdrawiam.

Pon 17 Mar, 2008 19:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.