| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JABU
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Pochwał: 1
Skąd: WARSZAWA-PłOCK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZDOBYCZNA artyleria i broń strzelecka w armii japońskiej

Witam,
Pracuję właśnie nad materiałem poświęconym wykorzystaniu broni zdobycznej w armii japońskiej w latach 1931-45. Nie są to pojedyncze monografie jak dotychczas, ppanc 2-pdr, 25-funtówek, czy Boysów użytkowanych przez siły cesarskie, tylko rodzaj reportażu fotograficznego. Przyznam, ze chyba największe kłopoty mam z artylerią (jak zwykle). Mam prośbę: jeśli to nie problem to czy ktoś mógł by mi pomóc zidentyfikować typy, lub wersje, z którymi mam kłopot? Będę wdzięczny za pomoc i ogólnie wszelkie sugestie.

Z góry dziękuję za wszelką, ewentualną pomoc:

1. Podpis pod japońskim zdjęciem podaje, że zrobiono je 24. 01. 42r., a więc był by to półwysep malajski, ale równie dobrze może to być wiosna 1942 r. i Birma bo inne fotografie z albumu, który kupiono dla mnie w antykwariacie pochodzą prawie wyłącznie z kampanii birmańskich lat 1942-43. po prawej rozpoznaję moździerz 3-calowy ML pewnie Mk II. Ale czy ktoś rozpoznaje działo ustawione obok?


2. Japończycy w co najmniej dwóch jednostkach artylerii: 2. Pułku Art. Polowej i 20. samodzielnym Batalionie (dywizjonie) Art. Polowej używali 11 egz. haubicy M/1922 Bofors L/22 kal. 75 mm w wersji górskiej. Zdjęcie zaczerpnąłem z japońskiego raportu opisującego 28 egz. tych dział zdobytych na holenderskich jednostkach KNIL (czyli wszystkie, które Holendrzy tam mieli). Działa te zdobyto też na Kuomintangu, gdzie w Chinach Japończycy używali ich bojowo. Widzę, ze na dwóch zdjęciach w fotografii z raportu jest haubica, którą tak właśnie zidentyfikowałem. Ale, czy ktoś rozpoznaje co to za haubica obok? Czy to nie jest czasami haubica kal. 105 mm M/1928 Bofors L/19? Tyle, ze nie zgadza mi się kilka szczegółów, np. kształt tarczy, czy lemiesze ogonów. W ogóle, to wydaje mi się, ze na zdjęciach widać trzy modele dział, z których chyba tylko jeden rozpoznałem prawidłowo jako M/1922 Bofors L/22 kal. 75 mm.

3. o ile niczego nie pokręciłem to działa przeciwlotnicze zdobyte pod Szanghajem w grudniu 1937 r. są włoskimi Bredami 20/65 kal. 20 mm. Tylko która wersja? Wz. 35? Przyznam, ze chyba pierwszy raz widzę lawetę Bredy z takimi kołami.

Będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam,
jabu







_________________
Wszystkiego nie napiszesz. O wszystkim można tylko pomarzyć. Szamil Basajew.

Sob 05 Sty, 2008 21:33

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak w przelocie - w tej chwili nie mam czasu szukać - połowiczna odpowiedź na pytanie 2 brzmi - nie.Nie jest to kolonialny, holenderski Bofors 105mm.Najprawdopodobniej 12cm haubica Krupp M.14 (Holendrzy je mieli tak w Europie, jak i w koloniach.
Pierwsze - to zdaje się brytyjska haubica górska 75mm (2.95 ") Vickers.
Trzecie pytanie - niezbyt się na tym znam - ale prawdopodobnie masz rację i jest to Breda.Identyczne koła miały działka Scotti w 1 połowie lat trzydziestych.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 05 Sty, 2008 22:14

Powrót do góry
Botras
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 267
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Porównanie zdjęcia powyżej i zdjęcia u Chinna daje pewność, że są to, niestety tylko ogólnie rzecz biorąc, Bredy. Ponadto porównanie podstaw sugeruje, że na zdjęciu wyżej są włoskie łoża górne na odmiennych łożach dolnych i "podwoziach" (zapewne jestem na bakier z terminologią Neutral ).

Sob 05 Sty, 2008 22:44

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsza fotka to cannone d'accompagnamento da 65/17.
Trzecia to Breda da 20/65 Mod. 35. Mod. 39 to była wersja na statycznych podstawach.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 06 Sty, 2008 1:02

Powrót do góry
JABU
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Pochwał: 1
Skąd: WARSZAWA-PłOCK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
też mi tak chodziło po głowie, że to może być włoskie 65/17. Brytyjczycy do wzmocnienia swoich garnizonów na Malajach ściągali z arsenału w Aleksandrii zdobyczny sprzęt włoski. W Singapurze Japończycy przejęli wraz z kapitulacją bazy np. 9 egz. armat ppanc. 47/32 wz. 37 - w idealnym stanie.
zarówno na Malajach jak i wkrótce potem w Birmie Brytyjczycy używali przeciw japońskim czołgom i lotnictwu włoskich Bred kal. 20 mm. Miał je np. 14. Pendżabski Pułk tyle, że w ... bateriach art, górskiej (każda po 4 haubice 3,7 cala i 2 Bredy; tak było w 4. oraz 10. bateriach. Przyznam, że do końca nie wiem co to były za armaty bo Brytyjczycy z uporem określają je jako Breda 2-pdr, więc może chodzi o przeciwpancerne kal. 47 mm.
Do Birmy zresztą Brytyjczycy przerażeni tak szybkim upadkiem Singapuru na gwałt ściągali dziwny sprzęt jak np. figurujące na stanie 5. Baterii Przeciwpancernej (indyjskiej) z 17. Indyjskiej DP - armaty oznaczane jako Skoda kal. 77 mm (8 sztuk. - Japończycy zdobyli w walkach jedną, dalsze 7 przerzucono potem do 15. baterii Art. Górskiej z Jhelum).
część z włoskiego sprzętu przejęli na szlakach brytyjskiego odwrotu Japończycy.

pozdrawiam,
jabu

_________________
Wszystkiego nie napiszesz. O wszystkim można tylko pomarzyć. Szamil Basajew.

Nie 06 Sty, 2008 2:34

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do działek Bredy. Znalazłem info, że "były używane także w Chinach". Ale brak info ile i kiedy zakupili ich Chińczycy. Być może z uwagi na masę i prawdopodobieństwo zastosowania "trakcji ludzkiej" osadzono je na innych lawetach, bądź to przeróbka chińska.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 06 Sty, 2008 13:54

Powrót do góry
JABU
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Pochwał: 1
Skąd: WARSZAWA-PłOCK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj,
Kuomintang zakupił dużą ilość niemieckich i włoskich armat plot. kal. 20 mm. Nie wiem ile dokładnie, bo zawsze bardziej interesowały mnie chińskie armaty ppanc. niż plot. Wiem jednak, że samych PaK 35/36 Japończycy używali ok. 350-400 egz. sprawnych. Więc na Chińczykach musieli ich zdobyć jeszcze więcej, bo wszystkie japońskie PaK 35/36 pochodziły ze zdobyczy na Kuomintangu. To daje pojęcie o skali i liści uzbrojenia jakie nabywał Czang-Kaj Szek od europejskich producentów w latach 30-tych.
Pamiętam, że penetrując japońskie mikrofilmy w archiwach muzeów związanych z armią szukając śladów po PaK-ach 35/36, znacznie częściej trafiałem na wzmianki o armatach plot. kal. 20 mm - niemieckich, jak również włoskich.
Musieli wiec tego kupić Chińczycy bardzo dużo, jeśli Japończycy tak często sporządzali raporty donosząc o tej broni zdobytej w akcji.

Jest też bardzo możliwe, ze przy tak dużych zamówieniach Kuomintang życzył sobie wprowadzenia pewnych modyfikacji w zamawianych działach, np. innego typu lawet, czy kół. Wiem, że np. dopóki nie rozwinęli u siebie produkcji Thompsonów, zamawiali ten typ peemu u Amerykanów z życzeniem wprowadzenia w nim kilku "chińskich" modyfikacji.

Niewykluczone, że z Bredami mogło być podobnie.

pozdrawiam,
Jabu


P.S. Witam ponownie. Zawziąłem się, przysiadłem i po przejrzeniu japońskiej literatury na temat ichniej artylerii z żalem stwierdzam, że drugie z przedstawionych dział to nie 12 cm Krupp, tylko haubica produkcji japońskiej: Typ 99 kal. 10 cm - haubica górska zatwierdzona do uzbrojenia w 1939 r. i produkowana w niewielkich ilościach. Możliwe, że oparta na rozwiązaniach Kruppa, zważywszy, że większość, jeśli nie wszystkie podstawowe typy artylerii polowej wzorowano właśnie na konstrukcjach Kruppa.
Pierwsze działo, to rzeczywiście haubica górska Bofors 75 mm.
Trzecie działo to eksperymentalna haubica górska kal. 75 mm opracowana przez Japończyków w oparciu o zdobyczne Boforsy kal. 75 mm - nie wdrożona do produkcji.
czwarte działo - to haubica górska kal. 10 cm stanowiącą rozwinięcie haubicy Typ 99 kal. 10 cm, której nie wprowadzono do produkcji seryjnej uznając działo na początku lat 40-tych prawdopodobnie za przestarzałe.

pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc,

jabu


Bofors 75mm Mountain Gun
Type 99 10cm Mountain Gun
Experimental 75mm Mountain Gun
Experimental 10cm Mountain Gun

_________________
Wszystkiego nie napiszesz. O wszystkim można tylko pomarzyć. Szamil Basajew.

Nie 06 Sty, 2008 20:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.