III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Jak żyli, a przede wszystkim jak podróżowali i pielgrzymowali po świecie ludzie w czasach średniowiecznych pokazuje i opowiada III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który rozpoczął się w sobotę w Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie).



Festiwal zatytułowany „Pielgrzymki i podróże”, potrwa dwa dni. Złożą się na niego m.in. inscenizacje historyczne, wystawy, koncerty muzyki dawnej i folkowej, prezentacje średniowiecznego rzemiosła i handlu, zabawy edukacyjne dla najmłodszych i wykłady popularno – naukowe.



Zrekonstruowany w ubiegłym roku w pobliżu klasztoru w Lądzie gród słowiański, który – według historyków – znajdował się w tym miejscu prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku wieku X, zaludniły postacie w średniowiecznych strojach, na podgrodziu osiadły grupy wojów. Swoje kramy na czas festiwalu rozłożyli kupcy, można też przyglądać się pracy średniowiecznych rzemieślników.



W pocysterskim klasztorze w Lądzie nad Wartą otwarto m.in. wystawę, dzięki której można poznać dzieje pielgrzymki cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w 1000 roku. W Oratorium św. Jakuba zorganizowano uroczystość złożenia w kaplicy urny z ziemią z grobu księcia Mieszka III Starego, fundatora lądzkiego klasztoru. Urna przybyła z Kalisza słowiańską łodzią „Calisia” z Drużyną Świętego Wojciecha.



Jak powiedziała PAP jedna z organizatorek imprezy, prezes Fundacji „Unia Nadwarciańska” i wicestarosta powiatu słupeckiego, Henryka Mizerska – ważnym wydarzeniem podczas pierwszego festiwalowego dnia będzie msza święta, która z udziałem warszawskiego zespołu „Bornus Consort” zostanie odprawiona dokładnie tak, jak w średniowieczu.



„W średniowiecznych czasach wyprawy były wydarzeniem i sporym wyzwaniem. Władcy objeżdżali swoje ziemie, misjonarze wyruszali w świat nawracać pogańskie ludy, pątnicy zdążali do świętych miejsc, kupcy jeździli po dworach, grodach i targach, a wojownicy szli na wojnę w poszukiwaniu sławy i łupów. Podróżowali też rzemieślnicy, muzycy, komedianci. O tym wszystkim opowiada tegoroczny festiwal” – wyjaśniła Mizerska.



Dodała, że po raz pierwszy w historii imprezy wyszła ona poza Ląd. Jej uczestnicy zostali bowiem zaproszeni do zwiedzenia także sąsiednich miejscowości jak: Zagórów – dawne miasteczko cystersów, Ciążeń – będący rezydencją biskupów poznańskich, Słupca – średniowieczne miasto biskupów poznańskich. Na gości z Lądu czeka także królewskie miasto Pyzdry - jedno z największych miast średniowiecznej Wielkopolski, obchodzące uroczyście w niedzielę 750- lecie swojej lokacji.



Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą zorganizowali m.in.: starostwo powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie.(PAP)




Inne doniesienia prasowe: