| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wewnętrzny pierścień XIX Torunia

Bardzo popularna jest Twierdza Toruń ale w znaczeniu pasa fortów. Tymczasem mnie o wiele bardziej intersuje pierścień wewnętrzny: od fortu Jakuba do kaszownika i dalej linią XVII wiecznych wałów. Tym bardziej że do dzisiaj zostały ciekawe resztki tegoż pasa umocnień w tym UWAGA UWAGA jedyna ocalała (nie w 100% niestety) XIX-wieczna brama!
Pytanie za 20 zetek dla Was: gdzie się ona znajduje? (o średniowiecznych bramach to wie każdy a o tej wszyscy zapominają...)

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 18 Kwi, 2005 21:18

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem jaka brame masz na mysli, ale nie chcę innym psuc zabawy. Ale powiem, więcej w Toruniu istnieje w 100% zachowana brama forteczna XIX w wałach pierścienia wewnętrznego. Jest to brama kolejowa w kurtynie Dw. Miasto. Nie wpełni zachowane bramy XIX w w pierścieniu wewnętrznym zachowały sie dwie i można je pomylić z średniowiecznymi , jak samo jak mury.

Wto 19 Kwi, 2005 1:34

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie tę bramę kolejową miałem na myśli. Nie jest ona zachowana w 100 % jak piszesz. Właśnie wczoraj kserowałem sobie z najnowszej kilkutomowej Historii Torunia plany tej bramy bo mam zamiar pobawić się nią trochę Wink i niestety była ona o wiele okazalsza...
Co do reszty to trudno mówić o tym że zachowały się resztki bram. raczej zachowały się fragmenty murów czy też wałów bezpośrednio dotykających bram...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 19 Kwi, 2005 14:51

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zapraszamy do lektury nr 2 OH Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

zostało jeszcze ze 20 sztuk archiwalnych

Wto 19 Kwi, 2005 19:40

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Część murów od strony Wisły nie ma rodowodu średniowiecznego, ale powstała w okresie rozbudowy twierdzy. Pozostałością bramy XIX w jest brama żeglarska, dalej wstronę dw. miasto w murze Carnota (koło Agry) kolejna XIX brama - niestety w ordynarny sposób wykuta.
Daj sobie spokuj z ksiązkową dokumentacją bramy kolejowej postaram sie tu zamieścić plan.

Wto 19 Kwi, 2005 21:37

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja mam plan z archiwum w niemczech, z przekrojami, ale jak masz jakiś (może inny?) to z góry dzięki...
Śrdedniowieczne mury są od Krzywej wieży aż po zamek Krzyżacki. Dalej na wschód są mury Kawalera I...
Wykuta brama o któej mówisz to brama prowadząca niegdyś do wewnętrznego fortecznego dworca kolejowego, któy był w tzw. stawie komtura. Z kolei na zachodzie, od Koszar Racławickich też jest mur XIX wieczny, któego ciąg przerwany jest przez most drogowy.

Cytat:
zapraszamy do lektury nr 2 OH
zostało jeszcze ze 20 sztuk archiwalnych

To ja bym chciał zamówić; gdzie i jak?
Ale zaznaczam że tylko z czystej ciekawości bo po lekturze nr 4 (jedynego jaki mi wpadł w ręce) OH nie są dla mnie źródłem wiedzy historycznej lecz populranonaukowej.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 19 Kwi, 2005 22:01

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mail [email protected]

Wto 19 Kwi, 2005 22:03

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jest to orginalny plan, zmieszczm jego pomiejszony plan. Jak trzeba prześle cały.


Opis załącznika:

Sro 20 Kwi, 2005 0:02

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest też mur zmodyfikowany i adaptowany na potrzeby XIX w twierdzy na odcinku od Bramy Św Ducha do Bramy Żeglarskiej. Wykuto w nim otwory strzelnicze dla piechoty i dokonano napraw. W średniowiecznej wersji nie było otworów strzelniczych na dole, tylko strzelnice z gankami na koronie murów. Po bramie żeglarskiej zostały tylko pylony w stylu fortecznym i nie maja one nic wspólnego z średniowieczem.


Opis załącznika:
Brama ?eglarska

Sro 20 Kwi, 2005 0:22

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno mur od Bramy mostowej , biegnacy wzdłuz zamku tez jest murem fortecznym XIX w. W nim też jest brama wychodzi prostopadle do bramy mostowej.


Opis załącznika:
Mur forteczny na wysokości zamku

Opis załącznika:
Oto ta brama (oczywiście ta mała)

Sro 20 Kwi, 2005 0:25

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mam dokłądnie ten sam plan kolejowej tylko ze są jescze przekroje...
Tak, przeróbki murów, bram- trudno znaleźć coś czysto średniowiecznego. Ale przecież jakby tak liczyć to byśmy nie mieli średniowiecznej staówki tylko późniejszą Wink z ratuszem trochę z XVI wieku a trochę z XX Wink
W murze pod zamkiem o którym psizesz znajduje się, w jego wschodniej częśći przy tej "Wykutej" bramie, kaponiera, któa chroniła wjazd na dworzec, obecnie stoi tam domek od strony terenów zamkowych, a sam mur miał wypełniać lukę między nasypami Kawlera I a średnioweicznymi murami Starego Miasta.

Przy okazji: masz jakieś zdjęcia bramy kolejowej i/lub lubickiej?



Opis załącznika:
brama żeglarska od storny Wisły

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 20 Kwi, 2005 14:02

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

XIX- wieczna brama to Brama Kolejowa! I faktycznie jest jedyną tego typu w Polsce jeszcze działającą. EEEEE! Dopiero teraz zauważyłam, że już mnie uprzedzili z odpowiedzią. W każdym razie pozdrawiam.
_________________
rozniczka

Wto 03 Maj, 2005 0:35

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyzbyśmy mieli przyjemność powitać w dziale fortyfikacji przedstawicielkę płci pięknej? Uśmiech
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 03 Maj, 2005 20:31

Powrót do góry
admin
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

noooooooooooooooo

Wto 03 Maj, 2005 20:52

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak Tak! Jestem kobietą w pełni tego słowa znaczeniu! Mam nietypowe zainteresowania! Cóż mogę na to poradzić? Mam nadzieję, że mnie stąd nie przepędzicie? Pozdrawiam Uśmiech
Acha, jeszcze jedno! Czy biegacie czsami po toruńskich fortach? Chętnie bym się z kimś zabrała na wycieczkę, no bo coż... sama się boję zajrzeć w niektóre miejsca - jestem niestety tylko kobietą... Moi znajomi mają już dosyć łażenia ze mną celem "obstawy" po - jak to mówią - "dziurach"... a ja żyć bez tego nie mogę. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

_________________
rozniczka

Sro 04 Maj, 2005 19:59

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jestem kobietą w pełni tego słowa znaczeniu! Mam nietypowe zainteresowania! Cóż mogę na to poradzić? Mam nadzieję, że mnie stąd nie przepędzicie?

A kobieta w niepełnym znaczeniu to co? Wink Twisted Evil Nie tylko nie przepędzimy ale będziemy chuchać i dmuchać.

Cytat:
Chętnie bym się z kimś zabrała na wycieczkę

Embarassed Oj panowie jak miła propozycja....
A który fort jest Ci najbliższy? (zarówno geograficznie jak i sercowo Wink)
Poza fortami lubisz stary Toruń- nieistenijące budowle, resztki wałów itp...?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 05 Maj, 2005 16:31

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OJ JAK MILUTKO! Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy
SSSSStrasznie się cieszę! Ano odpowiadam na Twoje pytanko! Lubię wszystki forty, no może z wyjątkiem dwóch. Określam je specyficznymi nazwami - Budka pt. Fort III (taki maleńki) i Kolejowy (bo tam to już prawie nic nie ma). Najlepiej lubię Fort Pancerny. Byłam tam w zeszłe lato. Cieć mnie wpuścił po ubłaganiu. Powiedziałam, że kolega, który ze mną przyszedł przyjechał z Australii i zgodził się, ale pod warunkiem, że pójdzie z nami. Zrobił na mnie wrażenie (fort oczywiście). Takie lubię - ciemne i niezagospodarowane. A przy okazji - czy wiesz co tam ma być i czy coś się tam dalej dzieje?
W tym roku odwiedziłam fortyfikacje Chełmna. Oczywiście bez mapy i jak to było rok temu, nie znalazłam wszystkiego, co chciałabym zobaczyć. Szukam mapy topograficznej tego rejonu. Na niej są nawet małe rowy i dołki, więc można się skapnąć, że cosik tam jest.
Co do murów i nieistniejących budowli to owszem, może być (trochę rdzenia Twierdzy Toruń też), ale najlepiej pruskie forty. Papatki. Mam nadzieję, że mnie powiadomicie o wycieczce (jakby co oczywiście). Mr. Green

_________________
rozniczka

Pią 06 Maj, 2005 23:35

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do bram w rewanżu inna toruńska brama i zagadka. Co to za brama i gdzie stała ?


Opis załącznika:

Nie 08 Maj, 2005 16:17

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

takie proste pytanie? przecież te budynki z fotki, poza bramą, stoją do dzisiaj a ten z prawej praktycznie się nie zmienił.... Wink
wiem ale nie powiem, żeby nie psuć zabawy innym. Może nasza informatyczka/historyczka się popisze? Twisted Evil Wink

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 08 Maj, 2005 19:46

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A właśnie, że wiem! To jest ta brama, która stała na wschodnim wylocie Szewskiej - Paulińska, albo inaczej Więzienna! Czemu Więzienna, to nie wiem! Uśmiech
_________________
rozniczka

Nie 08 Maj, 2005 22:08

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wow

Nie 08 Maj, 2005 22:22

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się to druga strona tej bramy Paulińskiej. Stąt zresztą nazwa ulicy Most Paulińka. Była to Brama, której pozostałości istnieja do dziś. Rozdzielała mury miejskie i fosę starego i nowego miasta. Właśnie w rejonie tej bramy jest poprzez zabudowaną fosę jedno z wejść do katakumb pod miastem.

Niebawem przygotuje kolejną foto zagadke z Torunia



Opis załącznika:
ta sama brama z drugiej strony

Opis załącznika:
W nagrodę - Toruń sterowiec nad Szosą Chełmińską. Janek on leci prawie nad twoim domem. Uwielbiam Toruńskie sterowce na fotach.

Pon 09 Maj, 2005 0:26

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Question Question A co możesz powiedzieć o tych katakumbach? Bardzo mnie to zaciekawiło!
_________________
rozniczka

Pon 09 Maj, 2005 20:03

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To boski temat. Przez lata , 100 lat narobiło się sciekowych kanałów, tak że na starym mieście powstało kilka poziomów (podobno nawet 4), dotatkowo dzosłży zabudowywane rzeczki na terenia miasta, kiedys dwie przechodziły , Bacha została a drugiej nie ma już. Kiedys troszkę łaziłem od strony bydgoskiego nawet znaleźliśmy niemca hehehe Niesamowite wrażenie, ceglane łącza się z betonowymi , i tak wkółko. Ungurug łaził więcej neich opowiada. Jest o czym.

Pon 09 Maj, 2005 20:17

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Che che! Wiem, że była druga Bacha (nawet niedaleko mnie) - pozostałości są na ul. Młodzieżowej. Opowiedzcie mi więcej o tym temacie. Kto budował te katakumby i czemu one służyły? Zszokowany
_________________
rozniczka

Pon 09 Maj, 2005 20:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.