| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zmiana nazwy obozu Auschwitz

Za onet.pl
Cytat:
Na trwającym od soboty w Wilnie posiedzeniu Komitetu UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego zaaprobowano wniosek Polski o zmianę na Liście UNESCO nazwy obozu Auschwitz.
Nowa nazwa ma brzmieć "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau", a nie jak dotąd "Obóz Koncentracyjny Auschwitz".

Jak poinformował przewodniczący delegacji polskiej, wiceminister kultury Krzysztof Olendzki, "decyzja o zamianie nazwy obozu zapadnie za rok na kolejnym 31 szczycie UNESCO w Nowej Zelandii.
Wiceminister zaznaczył, że na podjęcie ostatecznej decyzji eksperci potrzebują jeszcze czasu, "by przewidzieć wszystkie ewentualne implikacje tej zmiany".

"Jest to procedura naturalna, którą i tak musielibyśmy przejść. Nie jest to sprawa jakichś napięć politycznych" - powiedział Krzysztof Olendzki.


W końcu coś się ruszyło, tylko czy do tej zmiany dojdzie, eh Evil or Very Mad

_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 12 Lip, 2006 12:13

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Być może zmiana nazwy obozu przyczyni się do tego, że niektórzy żurnaliści nie będą już pisać polskie obozy zagłady, a odnoszące się do obozów koncentracyjnych. Moim zdaniem słusznie zmienia się nazwę, gdyż już niejednokrotnie można było się spotkać z informacjami w prasie, że to polskie obozy zagłady.

Sro 12 Lip, 2006 14:13

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ta całą głupota wynika z tego, że taki przeciętny, dajmy na to mieszkaniec USA, nie ma pojęcia co znaczy "hitlerowski", oni mogą myśleć, że na przykład hitlerowcy to jacyś polscy żołnierze. Może brzmi to śmiesznie, ale takie nie jest. Nazwa "Niemiecki" jest obowiązkowa. Twisted Evil
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 12 Lip, 2006 14:31

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie wynikało z nieznajomości historii. Nazwy "polskie obozy" pojawiały się w takich gazetach jak NYT czy WP. Chyba nikt mi nie wmówi, że tam pracują niedouczeni dziennikarze Twisted Evil To było celowe działanie środowisk żydowskich w USA, którego pochodną jest m.in. książka Grossa. W takich sprawach nie ma przypadków. Chodzi o wytworzenie w USA i na swiecie pewnego stereotypu Polaka-krwiożerczego antysemity, pomocnika Hitlera.
Jestem tylko ciekaw, jak Żydzi w USA zareagowali by na książkę o Koniuchach albo braciach Bielskich?
Pozdrawiam!
P.S. Bardzo dobrze, że PiS doprowadził do zmiany nazwy obozu. Nareszcie ktoś zaczął dbać o nasz interes narodowy.

Sro 12 Lip, 2006 14:56

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
P.S. Bardzo dobrze, że PiS doprowadził do zmiany nazwy obozu. Nareszcie ktoś zaczął dbać o nasz interes narodowy.


Bzdury, zamiast zajmować obniżającym się PKB i projektem budżetu na przyszły rok, to oni zajmują się obozem AB, sprawa kluczowa dla przyszłości państwa.

Zmiana nazwy obozu na liście UNESCO niczego nie zmieni, po pierwsze, dlatego, że mało kto wie co to jest UNESCO, a jeszcze mniej osób sprawdza listę obiektów na nią wpisanych.

Sro 12 Lip, 2006 15:39

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się Human
W dodatku nazwa "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau" jest niegramatyczna i nieskładna...

Faktycznie sukces rządu PiS jest tak niesamowity, że wgniata w fotel Twisted Evil

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 12 Lip, 2006 16:36

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nazwa może i nie jest składna, ale choć trochę wyjaśnia pod czyim patronatem były owe obozy, nie tylko Auschwitz- Birkenau

Sro 12 Lip, 2006 17:44

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Bzdury, zamiast zajmować obniżającym się PKB i projektem budżetu na przyszły rok, to oni zajmują się obozem AB, sprawa kluczowa dla przyszłości państwa.


Fajna demagogia, jak ze szkoły LSD albo Leppera Mr. Green Nie wiem, gdzie Ci sie to PKB obniża, skoro wszyscy ekonomisci twierdzą, ze wzrost gospodarczy rośnie Question Rolling Eyes Rolling Eyes A budzetu nie ustala się w wakacje, jakbyś nie zauważył.
Cytat:
Faktycznie sukces rządu PiS jest tak niesamowity, że wgniata w fotel

Jakoś czerwoni nie odważyli się na to.
Pozdrawiam!

Sro 12 Lip, 2006 22:01

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie wiem, gdzie Ci sie to PKB obniża, skoro wszyscy ekonomisci twierdzą, ze wzrost gospodarczy rośnie


Oczywiście, poczekaj do końca roku, ale zakończmy ten temat, bo to nie to forum.

Cytat:
Jakoś czerwoni nie odważyli się na to.


Bo to wierutna bzdura, która oprócz kosztów, nie będzie implikować żadnej zmiany i dlatego nie ma zmiana nazwy żadnego sensu.

Sro 12 Lip, 2006 22:08

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Oczywiście, poczekaj do końca roku, ale zakończmy ten temat, bo to nie to forum.

Piwo Piwo Piwo
Cytat:

Bo to wierutna bzdura, która oprócz kosztów, nie będzie implikować żadnej zmiany i dlatego nie ma zmiana nazwy żadnego sensu.

Nie do końca. po zmianie nazwy każdy, kto napisze o "polskich obozach" bedzie mógł być zmuszony do sprostowania, bo w oficjalnej nazwie jest jak byk "niemiecki". O to głownie chodziło. Wiadomo, ze świadomosci to nie zmieni, ale jest ważnym gestem.

Sro 12 Lip, 2006 22:28

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt, dla mnie to też tylko nagonka medialna. Wielu ludzi z Zachodu (a zwłaszcza w USA) i tak nie wie gdzie leży Polska czy kto to był Hitler. Dla nich KAtyń to pewnie zbrodnia carskiej Ochrany.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 12 Lip, 2006 22:31

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Fakt, dla mnie to też tylko nagonka medialna. Wielu ludzi z Zachodu (a zwłaszcza w USA) i tak nie wie gdzie leży Polska czy kto to był Hitler. Dla nich KAtyń to pewnie zbrodnia carskiej Ochrany.


Ba !! kiedyś się okazało, że jeden modelarz, z którym korespondowałem, nie wiedział, że w ogóle ktoś w Europie używał Shermanów, ich własnego sztandarowego produktu- co dopiero jakieś Auschwitz, Polska, Hitler- toż to abstrakcja.

Sro 12 Lip, 2006 22:59

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak czy siak, zmiana jest w dobrym kierunku. Mam nadzieję że odtąd różne Grossy i inni paszkwilanci nie będą mogli, tak jak dotąd, do woli i bez ograniczeń, szkalować naszego kraju. Niestety, ilość niedouczonych ludzi za oceanem pozostaje ciągle ogromna, więc ich brednie ciągle będą miały potencjalnych odbiorców...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 12 Lip, 2006 23:02

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proponowana nowa nazwa jest trochę dziwna . Wg mnie powinna brzmieć "Byłe niemieckie Obozy Koncentracyjne Auschwitz - Birkenau".
Pominąłbym wyraz "nazistowskie". Niech się Niemcy tłumaczą dlaczego to były obozy niemieckie.

Odnośnie budżetu:
Cytat:
A budzetu nie ustala się w wakacje, jakbyś nie zauważył.

Rząd ma go przygotować do końca września, a więc wakacji nie ma.

Czw 13 Lip, 2006 10:05

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrk1 napisał:
Proponowana nowa nazwa jest trochę dziwna . Wg mnie powinna brzmieć "Byłe niemieckie Obozy Koncentracyjne Auschwitz - Birkenau".
Pominąłbym wyraz "nazistowskie". Niech się Niemcy tłumaczą dlaczego to były obozy niemieckie.


Taka nazwa nawet lepiej brzmi i wskazuje rzeczywistych sprawców holocaustu.

Czw 13 Lip, 2006 16:17

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Fakt, dla mnie to też tylko nagonka medialna. Wielu ludzi z Zachodu (a zwłaszcza w USA) i tak nie wie gdzie leży Polska czy kto to był Hitler. Dla nich KAtyń to pewnie zbrodnia carskiej Ochrany.

Myślisz, że wiedzą, co to była Ochrana? Bardzo szczęśliwy

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 13 Lip, 2006 18:02

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy my znamy historie innych narodów. Dlaczego więc oni mają znać naszą, jeśli nawet my niewiele wiemy o swojej.

Czw 13 Lip, 2006 19:33

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

My na tym forum na pewno wiemy więcej o historii innych krajów niż Amerykanie Laughing Dla nich Polska leży zapewne niedaleko Syberii lub wchodzi w skład Rosjii.
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Czw 13 Lip, 2006 22:13

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

A czy my znamy historie innych narodów. Dlaczego więc oni mają znać naszą, jeśli nawet my niewiele wiemy o swojej.


Ano dlatego, że choćby pobieżna jej znajomość wchodzi w skład kanonu wiedzy jako tako okrzesanego człowieka. Ośmielam się twierdzić, że Europejczycy wiedzą dużo więcej o historii USA niż Amerykanie o historii Europy... Oni często nie mają nawet wiedzy pobieżnej...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 13 Lip, 2006 22:50

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Oni często nie mają nawet wiedzy pobieżnej...


Trudno wymagać, żeby zbieranina Azjatów, Latynosów i Murzynów znała jakąkolwiek historię. Z edukacją raczej u nich na bakier. Poza tym amerykański system oswiaty jest bardzo okrojony w stosunku do polskiego. Tam wiedzę szczegółową poznaje się dopiero na studiach.
Pozdrawiam!

Pią 14 Lip, 2006 0:33

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Ośmielam się twierdzić, że Europejczycy wiedzą dużo więcej o historii USA niż Amerykanie o historii Europy... Oni często nie mają nawet wiedzy pobieżnej...

Bo to niejako my Europejczycy stworzyliśmy Amerykę- zaludniając ją.

Pią 14 Lip, 2006 9:00

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z edukacją raczej u nich na bakier.


Co do nauki historii to tezę tę popieram. Wg mnie uczą się tego, co im jest potrzebne, dlatego mają tylu laureatów nagrody Nobla.
Każdy z nas ukończył jakieś szkoły, ile rzeczy niepotrzebnych tam było.
Na studiach (koniec lat 90) wkuwałem na pamięć całe ustawy, które za niedługo były zmieniane.

Pią 14 Lip, 2006 9:48

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Trudno wymagać, żeby zbieranina Azjatów, Latynosów i Murzynów znała jakąkolwiek historię. Z edukacją raczej u nich na bakier.

Toteż ja nic od nich nie wymagam, a jedynie stwierdzam fakt. Gorzej, że i u nas ewolucja oświaty, jak mi się wydaje, skręca w kierunku ichniejszego modelu... Neutral

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 14 Lip, 2006 12:07

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakie ministry, taka i cała oświata. Piwo

Pią 14 Lip, 2006 15:54

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak ministrem był głowny ideolog PZPR Jerzy Wiatr to nikomu to nie przeszkadzało Question Hipokryzja w najczystrzej postaci. Tak naprawdę polską edukację rozwaliły 2 osoby: Handke i Łybacka.

Pią 14 Lip, 2006 16:46

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.