| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po przerwie kontynuacja. i okręty wojenne (bojowe, bojowe!) będziemy mieli z głowy...

"Mazur"
14 września 1921 - przybycie do Gdańska
1 sierpnia 1922 - rozpoczęcie służby (i bandera?)
1 sierpnia 1922 - Dyon Torpedowców
1 kwietnia 1930 - Dyon Szkolny
1 czerwca 1935 - Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty

"Kaszub"
między 6 a 17 października 1921 - przybycie do Gdańska
?? ????? 192? - rozpoczęcie służby (i bandera?)
?? ????? 192? - Dyon Torpedowców
20 lipca 1925 - zatonął

"Góral"
14 września 1921 - przybycie do Gdańska
?? ????? 192? - rozpoczęcie służby (i bandera?)
?? ????? 192? - Dyon Torpedowców
?? ????? 1922 - zmiana nazwy na
"Podhalanin"
1 kwietnia 1930 - Dyon Minowców
po 1 maja 1932 - Dyon Łodzi Podwodnych (? jesli tak to w pierwszym składzie go nie było, dlatego po 1 maja)
1 czerwca 1935 - Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty
15 lutego 1938 - II rezerwa
12 kwietnia 1938 - skreślony z listy floty
?? ????? 193?- okręt cel dla torped
?? ????? 193? - zapasowy zbiornik ropy

"Ślązak"
14 września 1921 - przybycie do Gdańska
?? ????? 192? - rozpoczęcie służby (i bandera?)
?? ????? 192? - Dyon Torpedowców
1 kwietnia 1930 - Dyon Szkolny
1 czerwca 1935 - Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty

"Krakowiak"
4 października 1921 - przybycie do Gdańska
?? ????? 192? - rozpoczęcie służby (i bandera?)
?? ????? 192? - Dyon Torpedowców
1 kwietnia 1930 - Dyon Minowców
27 października 1932 - zawieszenie Dyonu i ??
1 czerwca 1935 - Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty

"Kujawiak"
4 października 1921 - przybycie do Gdańska
?? ????? 192? - rozpoczęcie służby (i bandera?)
?? ????? 192? - Dyon Torpedowców
1 kwietnia 1930 - Dyon Szkolny
1 maja 1932 - Dyon Łodzi Podwodnych
10 grudnia 1937 - II rezerwa
?? - okręt cel i tendr dla o.p.
6 kwietnia 1939 - skreślenie z listy floty
?? - zapasowy zbiornik ropy

Zauważcie "Podhalanina" i "Kujawiaka" - dla pierwszego mam okręt-cel i zbiornik po skreśleniu z listy floty, dla drugiego okręt-cel przed skreśleniem a zbiornik po... błąd w notatkach czy tak mogło być, czy tylko jedna z wersji jest dobra?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 03 Cze, 2006 19:12

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
okręty wojenne (bojowe, bojowe!)

Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Z torpedowcami to jest nie lada problem.

Z moich informacji wynika, że A59, A80 i V105 zostały 14 września docholowane do Gdańska przez "Bullger'a". Jednostki były jeszcze wówczas pod brytyjską banderą (handlową?).
Co się tyczy pozostałych torpedowców to, pomimo braku informacji, raczej ciężko sobie wyobrazić aby pokonały drogę z Wlk Brytani do Polski pod inną niż polska banderą. Niemiej nie wspomina się o dacie podniesienia bandery wojennej.

Oj, chyba czekają mnie dłuższe poszukiwania.

PS
Co do obecności "Sępa" w dniu 1 czerwca 1939 roku w składzie dyonu OP to nawet Rzepniewski chyba ma błąd.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Nie 04 Cze, 2006 15:29

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Porębski sugerował aby podniesienie polskich bander nastąpiło na dobę przed wyjściem w morze do kraju. Zalecał też aby wszystkie 6 okrętów wypłynęło w jednej grupie.
Wiemy jednak, że to drugie zalecenie nie zostało wykonane, a i pierwsze - w stosunku do pierwszej grupy - też nie. "Gazeta Gdańska" z 18.09.1921 napisała: "Do Gdańska zawinęły pod flagą angielską 3 torpedowce przeznaczone dla Polski". Chodziło o Mazura, Górala, Ślązaka.
L.Trawicki napisał: "W sobotę 17 września odbyło się poświęcenie Kaszuba, Krakowiaka, Kujawiaka na redzie Leith. Zaplanowanej godziny wyjścia w morze nie udało się dotrzymać.." Czyżby to święcenie połączone było z podniesieniem bander? (zgodnie z sugestią Porębskiego - na dobę przed...)

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 04 Cze, 2006 22:32

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Czyżby to święcenie połączone było z podniesieniem bander? (zgodnie z sugestią Porębskiego - na dobę przed...)

Całkiem możliwe. Choć czy obyłoby się to bez fety z orkiestrą? A matki chrzestne? Myślę, że Trawicki sam nie był tego pewien więc też ślizgnął się po temacie. Spróbuję coś znaleźć.
Największą jednak zagadką pozostaje data przybycia "Kaszuba".

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Nie 04 Cze, 2006 22:43

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobra, trochę mało wiarygodne i niezbyt odkrywcze informacje.
Nadanie nazwy torpedowcowi "Kujawiak" 3 września 1921 prawdopodobnie nie było połączone z podniesieniem bandery wojennej (nie mam potwierdzenia). Faktycznie we wrześniu był zapasowym zbiornikiem ropy (w czasie działań wojennych nie potrzebowano okrętów-celów). Nie znalazłem jednak daty od kiedy pełnił taką rolę choć jak sądzę od sierpnia (może od mobilizacji).

Co do "Ślązaka" to czy nie skończył jako okręt-cel dla lotnictwa (podobnie jak "Podhalanin" dla ćwiczeń torpedowych)?

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 15 Cze, 2006 22:47

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
...Co do "Ślązaka" to czy nie skończył jako okręt-cel dla lotnictwa (podobnie jak "Podhalanin" dla ćwiczeń torpedowych)?


Wtrące się na chwilę do Waszej dyskusji Uśmiech Z danych które ja posiadam "Kujawiak" do samego września był tendrem i okrętem-celem dla OP. A więc, jak mówisz, rolę zbiornika ropy zaczął pełnić w sierpniu, lub nawet na przełomie sierpień/wrzesień 39. Niestety daty dziennej też nie posiadam. Pertek podaje że we wrześniu również "Podhalanin" służył jako zbiornik paliwa (kotwiczył koło Jamy Kuźnickiej).
Co do "Ślązaka" to jest tak jak przypuszczasz - był celem dla ćwiczeń lotniczych.

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Czw 15 Cze, 2006 23:43

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na podstawie wspomnień Kłossowskiego Jerzego aktualizuję:

"Krakowiak"
4 października 1921 - przybycie do Gdańska
?? ????? 192? - rozpoczęcie służby (i bandera? a może od 17 września już?)
?? ????? 192? - Dyon Torpedowców
1 kwietnia 1930 - Dyon Minowców
27 października 1932 - zawieszenie Dyonu
w czerwcu 1933 - był w Dyonie KTT (być może od początku czyli od 15.IX.1932, wtedy byłby na około miesiąca wydzielony z Dyonu Minowców. Albo, co wg mnie prawdopodobniejsze - trafił do Dyonu KTT po zwieszeniu Minowego)
lipiec 1933 - "Krakowiak został wyznaczony do ochrony statku Gdynia, na którym przez lipiec będzie wypoczywał prezydent Mościcki z rodziną. zostałem przynajmniej formalnie wydzielony z Floty i przydzielony do dyspozycji prezydenta Mościckiego. Prezydent był zaokrętowany incognito, tzn. nei podniesiono przysługującego jego osobie proporca na maszcie." (ciekawe czy takich sytuacji było przez 20 lat więcej...?)
1 czerwca 1935 - Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty


"Podhalanin"

1 kwietnia 1930 - Dyon Minowców
po 1 maja 1932 - Dyon Łodzi Podwodnych (? jesli tak to w pierwszym składzie go nie było, dlatego po 1 maja)
w czerwcu 1933 - był w Dyonie KTT (nie pamietam skąd mam info o Dyonie Ł.P., ale może wcale tego nie było /znak zapytania postawiłem wszak/ i będzie wszystko tak jak Krakowiak?)
1 czerwca 1935 - Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty
15 lutego 1938 - II rezerwa
12 kwietnia 1938 - skreślony z listy floty
?? ????? 193?- okręt cel dla torped
?? ????? 193? - zapasowy zbiornik ropy

Co robiły byłe torpedowce w Dyonie KTT? Oddaję znów głos Kłossowskiemu:
"tworzyły grupę przeznaczoną min. do pomocy ktt jako cel podczas ćwiczebnych strzelań torpedami i jako podrzędny partner w różnych ćwiczeniach taktycznych. Indywidualnie obydwa okręty miały prowadzić ćwiczenia w stawianiu małych zagród minowych i podnoszeniu min ćwiczebnych. Krakowiak miał współpracować z Wichrem, a Podhalanin z Burzą. Całość złożona z czterech jednostek stanowiła dywizjon kontrtorpedowców z komandorem por. Włodzimierzem Steyerem jako dowódcą dywizjonu."

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 15 Wrz, 2007 14:19

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
Faktycznie we wrześniu był zapasowym zbiornikiem ropy (w czasie działań wojennych nie potrzebowano okrętów-celów). Nie znalazłem jednak daty od kiedy pełnił taką rolę choć jak sądzę od sierpnia (może od mobilizacji).


Kujawiak w dniu mobilizacji czyli 24 sierpnia odszedł ze składu dywizjonu OP z przeznaczeniem dla Dowództwa MOW.

Sob 15 Wrz, 2007 17:32

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kujawiak w dniu mobilizacji czyli 24 sierpnia odszedł ze składu dywizjonu OP z przeznaczeniem dla Dowództwa MOW.


chyba coś nie tak bo moje własne ręce widziały rozkaz w CAWie który z dniem 6 kwietnia 1939 roku skreślał ORP "Kujawiak" z listy floty, tak więc 24 sierpnia nie mógł być on znikąd wydzielony.
Wg mnie zbiornikiem ropy mógł stać się tuż po skresleniu. Wcześniej został przeniesiony do II rezerwy, rozbrojony, zamieniony w cel a gdy okoliczności zmusiły dowództwo to skreślono staruszka i zmieniono jego charakter.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 15 Wrz, 2007 18:53

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mam pojęcia o co tu chodzi. Ja swoją informację oparłem na sprawozdaniu z działalności dywizjonu OP pana A. Mohuczego. A masz ksero tego dokumentu lub skan? Ciekawa sprawa dowódca dywizjonu podaje coś zupełnie niezgodnego z faktami?

Sob 15 Wrz, 2007 22:09

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie mam skanów ani ksera. To jest w dzienniku rozkazów:
CAW, Dziennik Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych, nr 5/1939, poz. 40.
"rozkazuję opuścić banderę i skreślam z listy floty z dniem ... itp."

wcześniej wycofanie ze służby (II rezerwa):
CAW, Rozkazy Dzienne KMW nr 79, poz. 1.

Ja mam info że był zakotwiczony neidaleko Jastarni. Ale może podlegał jakoś tam (?) dowódcy Dyonu O.P.? może Kujawiak był zbiornikiem O.P a Podhalanin np. KTT ? Moze "przynależały do konkretnych okrętów?
Możesz zacytować Mohuczego?

EDIT: "Okręt wycofano z czynnej służby 10 grudnia 1937 roku i od tego momentu używany był jako okręt-cel i tender dla okrętów podwodnych." Widać więc że do o.p. przynależał w pewien sposób. Może więc i po skreśleniu tak pozostało?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 17 Wrz, 2007 10:03

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:


Ja mam info że był zakotwiczony neidaleko Jastarni. Ale może podlegał jakoś tam (?) dowódcy Dyonu O.P.? może Kujawiak był zbiornikiem O.P a Podhalanin np. KTT ? Moze "przynależały do konkretnych okrętów?
Możesz zacytować Mohuczego?

EDIT: "Okręt wycofano z czynnej służby 10 grudnia 1937 roku i od tego momentu używany był jako okręt-cel i tender dla okrętów podwodnych." Widać więc że do o.p. przynależał w pewien sposób. Może więc i po skreśleniu tak pozostało?


Dzięki. Kujawiak według Mohuczego był używany jako okręt-cel dla ćwiczeń ataków torpedowych. Cytat z jego sprawozdania:

Cytat:



Dowodzony przeze mnie Dywizjon Okrętów Podwodnych składał się z okrętów podwodnych „Orzeł", „Sęp", „Wilk", „Ryś", „Żbik" oraz z torpedowca „Kujawiak", który służył jako okręt-cel dla ćwiczeń ataków torpedowych. Sztab Dywizjonu, obsługa bazy i etatowa załoga zapasowa mieściły się na lądzie w porcie na Oksywiu.
Dnia 24 sierpnia 1939 roku o godz. 1.30 Dywizjon Okrętów Podwodnych rozpoczął mobilizację, która została ukończona w ciągu 2—6 godzin. ORP „Kujawiak" odszedł ze składu Dywizjonu z chwilą mobilizacji celem dozbrojenia, z przeznaczeniem do Dowództwa Morskiej Obrony Wybrzeża.

Pon 17 Wrz, 2007 18:53

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ORP „Kujawiak" odszedł ze składu Dywizjonu z chwilą mobilizacji celem dozbrojenia

raczej ustaliliśmy że w składzie Dyonu nie był. zresztą, nawet jeśli "odszedł" nie potraktujemy dosłownie (chyba był już pozbawiony napędu?) to raczej wątpię w dozbrajanie staruszka. Zatonął by od podmuchu przelatującego "Condora" Twisted Evil No i nigdzie nie ma info żeby "Kujawiak" na wojnę został przekształcony ze zbiornika ropy w cokolwiek, a tym bardziej cokolwiek uzbrojonego.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 19 Wrz, 2007 13:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.