| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przynależność okrętów do dywizjonów Floty

zacznę od największych bo chcę zacząć a nie mam teraz czasu na zabawę w drobnicę.

"Gryf"
27 lutego 1938 podniesienie bandery i wcielenie w skład Floty
6 marca 1938 przybywa do kraju
nie był w żadnym Dyonie, ale czy był Okrętem Wydzielonym? Wg Ordona, na dzień 1 czerwca 1939, nie był ani w żadnym Dyonie ani nie był OW (tylko trzy: "Wilia", "Iskra", "Pomorzanin" II) tylko podlegał bezpośrednio Dowódcy floty, w razie 'W' - d-cy MOW Frankowskiemu.

"Wicher"
8 lipca 1930 podniesienie bandery i wcielenie w skład Floty
13 lipca 1932 przybywa do kraju
???
w marcu 1931 - Dywizjon Minowców (ale od kiedy? Dyon powstał 1 kwietnia 1930 czyli mógłby być teoretycznie od przybycia. jeśli od marca to tylko na miesiąc?)
Od kwietnia 1931 - Okręt Wydzielony
15 września 1932 - Dywizjon Kontrtorpedowców

"Burza"
10 sierpnia 1932 podniesienie bandery i wcielenie w skład Floty
19 sierpnia 1932 przybywa do kraju
15 września 1932 - Dywizjon Kontrtorpedowców

"Grom"
11 maja 1937 podniesienie bandery i wcielenie w skład Floty
16 maja 1938 przybywa do kraju
16 maja 1938 - Dywizjon Kontrtorpedowców

"Błyskawica"
25 listopada 1937 podniesienie bandery i wcielenie w skład Floty
1 grudnia 1937 przybywa do kraju
4 stycznia 1938 - Dywizjon Kontrtorpedowców (z wyznaczeniem nowego dowódcy i rozpoczęciem kampanii?)

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.


Ostatnio zmieniony przez IjonTihy dnia Sro 24 Maj, 2006 13:53, w całości zmieniany 4 razy

Czw 18 Maj, 2006 21:28

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Jaskółka" (II)
27 lipca 1935 (bandera i wcielenie)
???
20 stycznia 1936 - Dywizjon Minowców

"Mewa" (II)
25 października 1935 (bandera i wcielenie)
???
20 stycznia 1936 - Dywizjon Minowców

"Rybitwa" (II)
21 grudnia 1935 (wcielenie, za CAW) (25 grudnia podaje Twardowski jako datę podniesienia bandery)
???
20 stycznia 1936 - Dywizjon Minowców

"Czajka" (II)
10 lutego 1936 (bandera i wcielenie)
10 lutego 1936 - Dywizjon Minowców

"Czapla"
31 sierpnia 1939 (prawdopodobnie bandera i wcielenie)
31 sierpnia 1939 - Dywizjon Minowców (prawdopodobnie automatycznie ta sama data co wyżej)

"Żuraw"
31 sierpnia 1939 (prawdopodobnie bandera i wcielenie)
31 sierpnia 1939 - Dywizjon Minowców (prawdopodobnie automatycznie ta sama data co wyżej)

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.


Ostatnio zmieniony przez IjonTihy dnia Pią 19 Maj, 2006 23:07, w całości zmieniany 1 raz

Czw 18 Maj, 2006 21:45

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
"Wicher"
13 lipca 1932 przybywa do kraju
w marcu 1931 - Dywizjon Minowców

Spotkałem się tez z datą 15 VII.
Z jakiego źródła masz ten dywizjon minowców? Nie spotkałem się z tym.

IjonTihy napisał:
"Burza"
15 września 1932 - Dywizjon Kontrtorpedowców (co się działo przez miesiąc? czemu Dyon nie powstał w sierpniu?)

To akurat mnie nie dziwi. Pewna 'bezwładność organizacyjna" jest niezmiennym elementem tworzenia zespołów okrętów. Dzisiaj jest tak samo.

IjonTihy napisał:
"Grom"
11 maja 1937 podniesienie bandery (i wcielenie w skład Floty? czy dopiero w dniu przybycia?)

Zawsze w momencie podniesienia bandery okręt jest wcielany w skład floty. Inaczej nie byłby okrętem.
Zawsze też wiąże się to z dokumentami rozkazodawczymi tj. rozkaz o podniesieniu bandery i zatwierdzenie załogi na wcześniej wyznaczonym etacie.

IjonTihy napisał:
"Błyskawica"
?? ?????? 193? przybywa do kraju
?? ?????? 193? - Dywizjon Kontrtorpedowców

1 XII 1937 - przybywa do kraju
Wcielnie do Dyonu prawdopodobnie 4 I 1938 z wyznaczeniem nowego dowódcy i rozpoczęciem kampanii.


Co do reszty to trochę to potrwa bo nie zwiozłem jeszcze całego mojego archiwum (a część niestety przepadła przy przeprowadzkach Crying or Very sad)

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 19 Maj, 2006 15:01

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodałem Twoje poprawki do moich postów żeby było skomasowane.
Dyon Minowców dla Wichra mam z FOW od J.Bartelskiego a On z CAW...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 19 Maj, 2006 22:34

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Gryf" przybycie do Gdyni 6 marca 1938 r.

Co do pierwszych "ptaszków" to jestem pewien, że czekano z utworzeniem (a w zasadzie z odtworzeniem) dywizjonu na zakończenie reszty prac wyposażeniowych na pierwszych trzech jednostkach. Do tego czasu organizacyjnie nie tworzyły żadnego zespołu.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 19 Maj, 2006 22:58

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Ryś"
2 sierpnia 1931 bandera i wcielenie w skład Floty
19 sierpnia 1931 przybycie do kraju
??
9 grudnia 1931 - Tymczasowa Grupa Łodzi Podwodnych (w Dyonie Minowców)
1 maja 1932 - Dywizjon Łodzi Podwodnych (utworzony przez "usamodzielnienie" Tymczasowej Grupy O.P.)
23 września 1936 (23 wrze 1937) - Dywizjon Okrętów Podwodnych (zmiana nazwy Dyonu Łodzi Podwodnych)

"Wilk"
31 października 1931 bandera i wcielenie w skład Floty
23 listopada 1931 przybycie do kraju
???
9 grudnia 1931 - Tymczasowa Grupa Łodzi Podwodnych (w Dyonie Minowców)
1 maja 1932 - Dywizjon Łodzi Podwodnych (utworzony przez "usamodzielnienie" Tymczasowej Grupy O.P.)
23 września 1936 (23 września 1937) - Dywizjon Okrętów Podwodnych (zmiana nazwy Dyonu Łodzi Podwodnych)

"Żbik"
20 lutego 1932 bandera i wcielenie w skład Floty
19 marca 1932 przybycie do kraju
19 marca 1932 - Tymczasowa Grupa Łodzi Podwodnych (w Dyonie Minowców)
1 maja 1932 - Dywizjon Łodzi Podwodnych (utworzony przez "usamodzielnienie" Tymczasowej Grupy O.P.)
23 września 1936 (23 września 1937) - Dywizjon Okrętów Podwodnych (zmiana nazwy Dyonu Łodzi Podwodnych)

"Orzeł"
2 lutego 1939 bandera i wcielenie w skład Floty
10 lutego 1939 przybycie do kraju
10 lutego 1939 - Dywizjon Okrętów Podwodnych

"Sęp"
16 kwietnia 1939 bandera i wcielenie w skład Floty
18 kwietnia 1939 przybycie do kraju
wyposażanie w WPMW
29 czerwca 1939 - Dywizjon Okrętów Podwodnych

i podwodne sie zgadzają w miarę... u "Wilka" przerwa może być tak jak u "Burzy". Ale u "Rysia", prawie 4 miesiące?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 19 Maj, 2006 22:59

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do "Rysia" i "Wilka" to tak samo jak z "ptaszakami". Nie można utworzyć grupy okrętów złożonej z... jednego okrętu.
A parodniowe opóźnienie względem daty przybycia drugiej jednostki to prawdopodobnie "bezwładność masy Bardzo szczęśliwy" (a może i bitwa o stołki w sztabie).

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.


Ostatnio zmieniony przez Marmik dnia Pią 19 Maj, 2006 23:06, w całości zmieniany 1 raz

Pią 19 Maj, 2006 23:04

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dobra, ale sens topicu jest nie "dlaczego" tylko "gdzie"?
Skoro przybyły i zostały wcielone, a nie miały swojego Dyonu to... były OW, podlegały bezpośrednio D-cy Floty, były w Komendzie Portu, czy może w innym Dyonie (jak "Wicher")?

P.S. Twoje poprawki na bieżąco wrzucam w moje schematy...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 19 Maj, 2006 23:06

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Skoro przybyły i zostały wcielone, a nie miały swojego Dyonu to... były OW, podlegały bezpośrednio D-cy Floty, były w Komendzie Portu, czy może w innym Dyonie (jak "Wicher")?


Wydzielone to musiałyby być z czegoś. A że nie sądzę żeby tak było przez ten czas prawdopodobnie (zaznaczam - prawdopodobnie) podlegały jedynie Dowódcy Floty.

Co do skrótu OW to tyczy się on Oddziału Wydzielonego (w wojennej organizacji LOW pod względem taktycznym). Spotkałem się z tym skrótem w odniesieniu do "Gryfa" ale nie w dokumentach archiwalnych tylko w publikacjach popularno-naukowych.
Widziałeś to może w jakimś wiarygodnym źródle?

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 19 Maj, 2006 23:08

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OW to u mnie w tym topicu Okręt Wydzielony, można wprowadzić inny skrót bo nie zawsze mnie się chce pisać cała nazwę... może OkWy ?

Wydzielony ze składu Floty, wydzielony w sensie "odrębny" "niezrzeszony". Pisałem że Ordon podaje w 1936 roku trzy takie okręty... Pisałeś słusznie że nie może być Dyon z jednego okrętu. Pytanie czym się różnił "Gryf" od tych OkWy - podlegał Dowódcy Floty, nie był OkWy. Jak to wpływało na jego działanie?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 19 Maj, 2006 23:22

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Pisałeś słusznie że nie może być Dyon z jednego okrętu. Pytanie czym się różnił "Gryf" od tych OkWy - podlegał Dowódcy Floty, nie był OkWy. Jak to wpływało na jego działanie?


Sorry Ijon, trochę się pogubiłem (to może przez głośną muzykę Bardzo szczęśliwy). Możesz trochę poklarować na co mam odpowiedzieć.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 19 Maj, 2006 23:40

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z dotychczasowych zestawień wynika że niektóre okręty przez pewien czas nie były przyporządkowane do żadnego Dyonu. Nie wiemy nic przynajmniej na ten temat.
Zakładając że nie były w Dyonach to albo
były Okrętami Wydzielonymi
podlegały bezpośrednio D-cy Floty
podlegały Komendzie Portu

ten trzeci przypadek dużych okrętów raczej obejmować nie mógł.
Pytanie czym różniła się podległość w dwóch pierwszych przypadkach. Wg schematu Ordona nie było to to samo... czyli zamiennie używać raczej nie można...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 20 Maj, 2006 10:16

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ależ okręt wydzielony i tak musiał podlegać bezpośrednio D-cy Floty (no ewentualnie po reorganizacji D-cy MOW - ale to dopiero od lipca 39). Czyli dwa pierwsze przypadki się pokrywają, a trzeci jak sam napisałeś nie wchodzi w rachubę.

PS
O którym schemacie Ordona mówisz (tzn. stan na jaki okres)?

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sob 20 Maj, 2006 15:41

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1 czerwca 1939.
nie mogą sie pokrywać skoro autor wyraźnie rozdzielił. Gdyby było egal to by wpisał Gryfa jako OkWy.
Chyba, że zrobił błąd.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 21 Maj, 2006 11:56

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurcze, wcześniej nad tym się nie zastanawiałem i sam to powieliłem (za Ordonem, Ciesielskim itd.). Może jednak to jest zwykły błąd. Muszę poszperać w zapisakach może do czegoś dojdę.

PS
Poniżej wrzuciłem mój schemat pokojowej organizacji PMW na koniec maja 1939. Pamiętam, że celowo nie robiłem ma 1 czerwca bo zaszły jakieś zmiany (nie pamiętam w czym, ale chyba w lądówce).



Opis załącznika:

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Nie 21 Maj, 2006 20:52

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz błąd przy Sępie: od 18 kwietnia do 29 czerwca 1939 był w WPMW wyposażany w to czego nie zdążono dać w Holandii "kradnąc" okręt ze stoczni Wink
Komenda Portu Wojennego ale którego? Gdynia? a Hel?
"Gryfa" masz poza Ok.Wy. ... Twisted Evil
Kanonierki w maju 1936 CWSF? ja mam takie dane:

"Generał Haller"
?? marca 1921 przejęcie okrętu i podniesienie bandery w Abo
20 kwietnia 1921 przybycie do kraju i wcielenie do PMW (mam różne daty wcielenia i bandery!)
?? ????? 19?? - Dywizjon ćwiczebny
1 kwietnia 1930 - Dywizjon Minowców
12 stycznia 1932 - Tymczasowa Grupa Ł.P.
1 maja 1932 - Dywizjon Ł.P.
27 września 1932 - Komenda Portu Wojennego Gdynia
??
20 stycznia 1936 - Dywizjon Minowców (reaktywacja Dyonu)
? (24 sierpnia 1936 - ponownie Dywizjon Minowców jak pisze Twardowski. "Ponownie"?) ?

"Komendant Piłsudski"
3 listopada 1920 przejęcie okrętu przez PMW w Abo
? ??? 1920 przybycie do kraju
29 grudnia 1920 podniesienie bandery w Gdańsku
?? ????? 19?? - Dywizjon ćwiczebny
1 kwietnia 1930 - Dywizjon Minowców
27 września 1932 - Komenda Portu Wojennego Gdynia
??
Na każde lato (1 czerwca - 31 sierpnia) kanonierka oddawana była do dyspozycji Komendanta Szkoły Podchorążych MW
okresowo (np. na czas szkolenia sterników) przydzielana do CWSF (Marmik na schemacie zaznaczyłeś sałe podporządkowanie CWSF?)
??
24 sierpnia 1936 - Dywizjon Minowców ("ponownie" jak tutaj również pisze Twardowski, to by mogło potwierdzać stałe CWSF)
1 listopada 1937 - CWSF (wg.: Rozkazy Dzienne KMW z CAW)
1 czerwca 1939 - Dywizjon Minowców

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 21 Maj, 2006 22:50

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Masz błąd przy Sępie: od 18 kwietnia do 29 czerwca 1939 był w WPMW wyposażany w to czego nie zdążono dać w Holandii "kradnąc" okręt ze stoczni.

Ok! Mogłem przeoczyć fakt czy został wcielony do dywizjonu przed końcem prac czy nie. Postaram się sprawdzić.

IjonTihy napisał:
Komenda Portu Wojennego ale którego? Gdynia? a Hel?

Jak z kadrą floty to przecież tylko Gdynia. Poza tym nie pamiętam czy mikroport wojenny w Helu miał pełnoprawną KPW (sprawdzę, ale chyba nie, bo o ile się mnie mylę nie stacjonowały tam na stałe zadne większe okręty).

IjonTihy napisał:
"Gryfa" masz poza Ok.Wy. ...

NO WŁAŚNIE Zszokowany Wink.

IjonTihy napisał:
Kanonierki w maju 1936 CWSF?

Zaraz, zaraz - 1939
Twoje dane:
"Generał Haller"
20 stycznia 1936 - Dywizjon Minowców (reaktywacja Dyonu)
? (24 sierpnia 1936 - ponownie Dywizjon Minowców jak pisze Twardowski. "Ponownie"?) ?

Czyli coś tu niegra Bardzo szczęśliwy.

"Komendant Piłsudski"
1 listopada 1937 - CWSF (wg.: Rozkazy Dzienne KMW z CAW)
1 czerwca 1939 - Dywizjon Minowców

Czyli wszystko gra Bardzo szczęśliwy.

Twardowski pisze: "Gdy zbliżała się wojna obie kanonierki wcielono 24 sierpnia 1939 roku do Dywizjonu Minowców, a 1 września przydzielono do Morskiej Obrony Wybrzeża"

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Nie 21 Maj, 2006 23:32

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Masz błąd przy Sępie: od 18 kwietnia do 29 czerwca 1939 był w WPMW wyposażany w to czego nie zdążono dać w Holandii "kradnąc" okręt ze stoczni.

Ok! Mogłem przeoczyć fakt czy został wcielony do dywizjonu przed końcem prac czy nie. Postaram się sprawdzić.

Sprawdź. Nie pomyślałem że mogli wcielić jednostkę niewyposażoną, stojącą w basenie stoczniowym... Z drugiej strony banderę już miał, oficerów i załogę wyznaczonych...

Cytat:
Kanonierki w maju 1936 CWSF?
Zaraz, zaraz - 1939

Racja, racja. Twój schemat jest z maja 1939 a nie z maja 1936...

Twardowskiego cytujesz skąd? bo w MSiO na pewno było to słówko "ponownie" i teraz nie mam pod ręką i nie jestem pewien czy pisał wtedy o 1939 czy 1936.

Jesli tak jak podałeś to coś nie gra. Bo skoro 1 czerwca Dyon Minowców a potem znów 24 sierpnia, to znaczy że w międzyczasie musaił byc gdzieś poza. I zauważ ze czerwiec - sierpnień to jest jego oddanie Szkole, czyli co? w 1939 już nie pływał z podchorążymi?

Wieczorkiem sprawdzę u Dyskanta w "PMW 1939. W Przededniu Wojny".

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 23 Maj, 2006 13:34

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Twardowskiego cytujesz skąd? bo w MSiO na pewno było to słówko "ponownie" i teraz nie mam pod ręką i nie jestem pewien czy pisał wtedy o 1939 czy 1936.

Dokładnie stamtąd str 21 pierwsze zdanie w podrozdziale "Kanonierki w kampani wrześniowej".
Ubiegłem Cię i sprawdziłem też u Dyskanta. Pisze (za Piaskowskim) o remoncie GH (w dniach 25 VII - 3 VIII) i praktyce podchorążych średniego rocznika, po wyokrętowaniu których kanonierki wcielono do Dyonu Minowców.

PS
Chyba zgodzisz się ze mną, ta książka jest jednym z najlepszych opracowań o bezpośrednich przygotowaniach PMW do wojny. Bardzo szczęśliwy

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 23 Maj, 2006 14:40

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to bylibyśmy w domu. Kanonierka została przydzielona do Szkoły, być moze z powodu nastrojów wojennych nie tradycyjnie do końca sierpnia, lecz skrócono termin o tydzień i wcielono do Dyonu - "ponownie".
Chociaż tekst o przydzielaniu czasowym do CWSF czy Szkoły mam tylko dla "Piłsudskiego" - tylko takie pisma znalazłem w CAWie.
Czyli
albo przydzielono obie,
albo jakoś przemiennie, jedną na raz,
albo wyjatkowo w 1939 przydzielono "Hallera".

P.S. Później poprawię post z kanonierkami...
P.S.2. Zgodze

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 23 Maj, 2006 18:22

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szybko pisałem i walnąłem byka Embarassed.
Dyskant (str. 119) - podchorążych zaokrętowano na GH i KP (to o jego prawdopodobnym remoncie jest mowa).
To nam trochę rozjaśnia sytuację Bardzo szczęśliwy.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 23 Maj, 2006 18:50

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Generał Haller"
...
20 stycznia 1936 - Dywizjon Minowców (reaktywacja Dyonu)
?? sierpnia 1939 - z podchorążymi średniego rocznika SPMW (i biorąc pod uwagę co pisze Twardowski o 24.VIII to musiał być wydzielony z Dyonu...)
24 sierpnia 1939 - "ponownie" Dywizjon Minowców (Dyskant na s.146 pisze że 24.VIII rano PChor. wyokrętowano - więc mamy potwierdzenie)


"Komendant Piłsudski"
...
1 kwietnia 1930 - Dywizjon Minowców
27 września 1932 - Komenda Portu Wojennego Gdynia
??
Na każde lato (1 czerwca - 31 sierpnia) kanonierka oddawana była do dyspozycji Komendanta Szkoły Podchorążych MW
okresowo (np. na czas szkolenia sterników) przydzielana do CWSF
??
1 listopada 1937 - CWSF (wg.: Rozkazy Dzienne KMW z CAW)
1 czerwca 1939 - Dywizjon Minowców
25 lipca 1939 - 3 sierpnia 1939 - remont i jeśli dobrze pamietam papierki z CAW'u to okręty na czas remontu przechodziły do I rezerwy
?? sierpnia 1939 - z podchorążymi średniego rocznika SPMW (wydzielony z Dyonu?). Skłaniałbym się do daty 3 lub 4 sieprnia dla zaokrętowania- zarówno dla KP jak i GH. Wg. mnie remont po prostu przerwano, lub wykorzystano jego zakończenie by umieścić na okrętach uczniów, którzy wcześniej byli na "Gryfie" (Dyskant, s.93).
24 sierpnia 1939 - "ponownie" Dywizjon Minowców


I jeszcze to co mi nie daje spokoju czyli czasowe przyporządkowywanie jednej lub obu kanonierek do CWSF i SPMW. "Gryf" dostał pchor. "na początku czerwca" 1939. Z moich poszukiwań w CAW'ie wynika że od 1 czerwca kanonierki dostawały pchor. a tu w 1939 roku, 1 czerwca KP idzie do Dyonu Minowców.
Może jednak nie każde lato, może uogólniłem tylko? znalazłem dokumenty kanonierek za kilka lat, za pozostałe lata nie było żadnych ich papierów. w 100% lat które badałem było okresowe, wakacyjne podporządkowanie ich SPMW więc uznałem, że w brakujacych, analogicznie też...
a CWSF - trzeba by zobaczyć kiedy były kursy np. sterników (na okręty trafiali chyba na praktyki, w trakcie lub po kursie) - w jakich miesiącach, i czy rok po roku?

EDIT:
Dyskant, s. 17 napisał: "Szkole Podchorążych MW (trzy roczniki słuchaczy) podlegały również w okresie praktyk letnich dwa okręty szkolne Iskra (żaglowy) i Wilja (parowy)."
s. 40 pisze że okręty realizując "letni program szkoleniowy SPMW" miały płynąć na morze Śródziemne i tam wymienić się podchorążymi. Iskra z młodszym kursem wypłynęła 6 maja g. 0.05 (5 maja był piątek i dlatego żeglarze opóźnili podróż...). "Wilja wyruszyć miałą w okresie późniejszym"

EDIT2:
Dyskant pisząc o remoncie KP podaje że tylko Piaskowski o nim wspomina, reszta milczy. Czy Piaskowski podaje źródło tej informcji?

EDIT3:
Cytat:
Masz błąd przy Sępie: od 18 kwietnia do 29 czerwca 1939 był w WPMW wyposażany w to czego nie zdążono dać w Holandii "kradnąc" okręt ze stoczni.
Ok! Mogłem przeoczyć fakt czy został wcielony do dywizjonu przed końcem prac czy nie. Postaram się sprawdzić.
Sprawdź. Nie pomyślałem że mogli wcielić jednostkę niewyposażoną, stojącą w basenie stoczniowym... Z drugiej strony banderę już miał, oficerów i załogę wyznaczonych...

Dyskant, s. 37: "Ostatecznie ORP Sęp rozpoczął kampanieczynną z dniem 29 czerwca [1939]."

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 24 Maj, 2006 13:48

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że po mału dochodzimy do konkretów. Oczywiście co do "Sępa" przyznaję rację.
Jeżeli chodzi o kanonierki to, jak sam zauważyłeś, sprawa jest nie jest już tak łatwa. Archiwa są niekompletne, a większość autorytetów też traktuje ten temat po macoszemu.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sro 24 Maj, 2006 16:33

Powrót do góry
Slaw100
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 24
Skąd: Gdansk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
25 lipca 1939 - 3 sierpnia 1939 - remont i jeśli dobrze pamietam papierki z CAW'u to okręty na czas remontu przechodziły do I rezerwy


Jeżeli można się wtrącić . Sprawy te reguluje RSO ( Regulamin Służby Okrętowej ) z 1932 roku .
punkt 4 RSO - Okręt może być w "stanie II rezerwy" , w "stanie I rezerwy " lub w kampanji.
I rezerwa - okręt podnosi banderę, może posiadać załogę albo część załogi jego przygotowanie do kampanji nie powinno wymagać więcej czasu niż 3 miesiące.
Slaw 100

Czw 25 Maj, 2006 10:57

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy stan I rezerwy musi poskutkować skreśleniem okrętu ze stanu Dyonu?
bo II rezerwy z tego co pamietam to owszem.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 27 Maj, 2006 12:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.