| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
suomeksi
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 32
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Litwa, Łotwa i Estonia- zdjęcia, opis itd.

Wprawdzie Estonia kulturowo jest zdecydowanie bliższa Finlandii niż Litwie i Łotwie. Mało jest tak bliskich kulturowo krajów jak Estonia i Finlandia, to coś jak Czechy i Słowacja. Jednak Łotwa i Litwa należą do tzw. Państw Bałtyckich razem z Estonią, a Łotwa ma dużą część wspólnej historii z Estonią (Niemieckie Państwa Zakonne).

Krótko o tych krajach:

Estończycy- Ugro-Finowie (dokładniej Ludy fińskie), najbliżi krewni Finów.
Łotysze i Litwini- Bałtowie.

Estonia i Łotwa- bardzo silne wpływy niemieckie- szczególnie sillne i skandynawskie (szwedzkie i duńskie) w kulturze i historii. Estończycy uważają się za naród nordycki.

estoński- język grupy fińskiej, Fin i Estończyk porozumieją się. Silne wpływy niemieckie i szwedzkie w języku.
łotewski i litewski- jedyni istniejący przedstawiciele bałtyckiej grupy językowej, w litewskim silne wpływy polskie, w łotewskim niemieckie.
Oto jak brzmi język estoński:

Kolęda "Cicha Noc" w języku estońskim z napisami (YouTube)- http://www.youtube.com/watch?v=SPjQwkKETro

Życzenia po estońsku (You Tube): http://www.youtube.com/watch?v=SPjQwkKETro

Litwa, Łotwa i Estonia- kraje Unii Europejskiej i NATO, Estonia PKB/osobę wyższe niż Polska (bogatszy kraj od Polski), Łotwa i Litwa do niedawna wyższe od Polski, obecnie trochę niższe.

Wyznania:
Litwini- katolicy
Łotysze i Estończycy- Luteranie (tak jak np. Skandynawowie).

Ciekawostki- W Estonii jest jeden z najmniejszych współczynników korupcji na świecie, a każdy cent wydany przez estońskie państwo jest publikowany w internecie i ogromnie jest tam rozwinięta technologia internetowa- prawie każdy ma internet, w Estonii przeprowadzono pierwsze na świecie głosowanie przez internet.

Jakiś czas temu byłem na Litwie, Łotwie i Estonii oraz w Finlandii (, ale tylko w Helsinkach). Są to właściwie pełne "kraje bałtyckie", gdyż Finlandia przed II wojną światową była, i słusznie, zaliczana do krajów bałtyckich. Finlandia to podobny historycznie i kulturowo kraj właśnie do Litwy, Łotwy i Estonii (do Estonii to oczywiste bo to prawie ten sam naród, ale do Litwy i Łotwy też ze względu na podobną historyczno, polityczno, kulturowy aspekt).
Wielu ludzi myśli, że Litwa, Łotwa i Estonia to prawie to samo, w rzeczywistości te kraje różnią się od siebie znacznie. Litwini i Łotysze są jedynymi istniejącymi narodami bałtyckimi (Bałtami)- ich języki- litewski i łotewski to języki bałtyckie (jedyne istniejące języki bałtyckie), natomiast Estończycy to zuupełnie co innego. Estończycy są Ugro-Finami (ludami fińskimi), sa najbliższymi krewnymi Finów, i ich język jest podobny wyłącznie do języka fińskiego. Estończyk i Fin się porozumieją w swoich językach.
Jednakże, mimo, że Litwini i Łotysze to Bałtowie to historia Litwy odbiega od historii Łotwy, a historia Łotwy jest podobna do historii Estonii, gdyż Łotwa i Estonia miały setki lat niemieckiego i szwedzkiego panowania, dominacji i osadnictwa- to dawne ziemie niemieckich zakonów i Królestwa Szwecji, a Litwa miała znacznie mniej wpływów germańskich. Oprócz tego Litwini to katolicy, a Łotysze i Estończycy to protestanci (tak jak Skandynawowie). Wpływ kultury germańskiej jest tam bardzo silny, nawet TAK w języku łotewskim i estońskim to JA. Aż 30% słów w języku estońskim wywodzi się z języka niemieckiego. A stolica Etonii- TALLINN znaczy po estońsku DUŃSKIE MIASTO- założyli je Duńczycy, zresztą herb Tallinna również pochodzi od herbu Danii. Rygę założył niemiecki biskup i wszystkie miasta na Łotwie i Estoni założyli Niemcy, Szwedzi lub Duńczycy. W każdym mieście widać to od razu po architekturze. Tylko przez przypadek- zatargi między duchowieństwem, rycerstwem i mieszczaństwem te narody nie zostały całkowicie zgermanizowane i włączone do narodu niemieckiego, ale wpływy kultury niemieckiej na nich jest ogromny- chodzi o Łotyszy i Estończyków (również skandynawska kultura odegrała kluczową rolę- 250 lat Estonia i pół Łotwy należały do Szwecji), a wyspy i wybrzeża Estonii to właściwie historycznie były zasiedlane przez Szwedów od niepamiętnych czasów, wystarczy wpisać w google- Estońscy Szwedzi.
Estończycy to już woogle czują się Skandynawami.
Dziś te kraje są w Unii Europejskiej i NATO, nie ma kontoli granicznej między Polską, a tymi krajami, można jechać bez zatrzymywania się. Litwa, Łotwa i Estonia były w ZSRR- były siłą zagarnięte przez ZSRR, w czasie tej znienawidzonej przez nich okupacji sowieckiej przywieziono tam wielu Rosjan, dziś Rosjanie, Ukraincy itp. to 40% mieszkańców na Łotwie i 25% w Estonii, jest to prawdziwy problem dla tych krajów. Tak więc jak poznacie kogoś z tych krajów to wcale nie znaczy, że jest to Estończyk czy Łotysz! Np. są takie drużyny np. piłkarskie w Estonii czy na Łotwie gdzie 100% zawodników i działaczy to Ruscy, ale łatwo Łotyszy i Estończyków odróżnić od Rosjan po imionach i nazwiskach. Łotysze mają bałtyckie nazwiska, a Estończycy podobne do fińskich, oprócz tego bardzo wielu z Łotyszy i Estończyków ma niemieckie i szwedzkie nazwiska (Anderson, Peterson itd.). Rządy w tych krajach są w rękach tych narodów- Estończyków i Łotyszy, ale całkowicie obcy kulturowo Rosjanie stanowią problem i np. są głównym źródłem przestępstw. Na Litwie jest znacznie mniej Rosjan gdyż nie była tak atrakcyjna.
Litwa, Łotwa i Estonia to jedyne w byłym ZSRR kraje zachodniej kultury (w tym Łotwa i Estonia to kulturowo znacznie dalej zachód niż Polska, a Litwa to poziom Polski), jedyne w byłym ZSRR kraje mające swoje państwo przed II wojną światową, jedyne w ZSRR kraje, które są obecnie w UE i NATO, jedyne w byłym ZSRR kraje gdzie języki zapisuje się łacińskim alfabetem (takim jak polski), jedyne w byłym ZSRR kraje gdzie rdzenna ludność wyznaje zachodnie wyznania- katolicyzm i protestantyzm. Czas w ZSRR jest oficjalnie uznany w tych krajach za okupację sowiecką. Te narody dzielnie stawiały zbrojnie opór ZSRR, np. słynny estoński generał Johan Laidoner czy odziały niemieckie złożone z ochotników z tych krajów. USA i kraje zachodnie nigdy nie uznały włączenia Litwy, Łotwy i Estonii do ZSRR, traktowały to jako okupację sowiecką- oficjalnie, ale nie podejmowano działań by nie rozpętać następnej wojny.
Ogólne wrażenia z tych krajów mam bardzo dobre, wyglądają na lepiej rozwinięte niż Polska, są to kraje wielkiej pustki, jest tam bardzo mała gęstość zaludnienia, droga, pole i las- to co się tam głównie widzi, ale największym zaskoczniem były drogi. Tak dobrze nie jeździło mi się nigdzie samochodem. Drogi są idealne, przynajmniej te po których jechałem.

Przedstawiam zdjęcia dróg z tych krajów (oraz potem zdjęcia dotyczące policji z tych państw):

[size=150]ZDJĘCIA Z LITWY- DROGI, POLICJA, MIASTA:[/size]

DROGI:












POLICJA LITEWSKA:






WILNO (VILNIUS)- STOLICA LITWY:









[size=150]ZDJĘCIA Z ŁOTWY- DROGI, POLICJA, MIASTA:[/size]

DROGI NA ŁOTWIE:











POLICJA NA ŁOTWIE:


RYGA (RIIGA)- STOLICA ŁOTWY- zalewana w wakacje przez Niemców i Szwedów oraz ostatnio też Brytyjczyków:














[size=150]ZDJĘCIA Z ESTONII- DROGI, POLICJA, MIASTA:[/size]

ZDJĘCIA DRÓG Z ESTONII :






POLICJA W ESTONII:

ESTONIA (w tym plakat reklamujący policję, wywieszany na przystankach):


TALLIN (TALLINN)- STOLICA ESTONII- miasto zalewane przez najbliższych krewnych Estończyków czyli Finów, właściwie to Finów jest tam często chyba więcej niż EstończykówUśmiech, kupują alkohol i spędzają czas w pubach, jest tam też w wakacje mnóstwo Szwedów:










[size=150]LUDZIE- LITWA:[/size]
Algirdas Brazauskas- były premier Litwy


Valdas Adamkus- były premier Litwy:


LUDZIE- ŁOTWA:
Valdis Zatlers- obecny prezydent Łotwy:


Zespół Brainstorm:


Roberts Stelmahers (koszykarz):
http://photo.adriaticbasket.net/albums/userpics/other/normal_roberts_stelmahers.jpg

Raitis Grafs (koszykarz):


[size=150]LUDZIE- ESTONIA:[/size]
Mart Laar- były premier Estonii:


Johan Laidoner, słynny estońki generał z czasów międzywojennych:


Alfons Vilhelm Rebane, estoński żołnierz z czasów międzywojennych, wławiony w bitwach przeciw sowietom w szeregach niemieckich jednostek:


Gerd Kanter, dyskobol, rywal Polaków na olimpiadzie:


Zespół Vanilla Ninja:


JĘZYKI, niektóre zwroty:

LITEWSKI:

taip : tak
ne : nie
laba diena : dzień dobry
Esu lenkas : Jestem Polakiem. (Polką)
ar kalbate angliškai? : Mówi Pan/Pani po angielsku?

ŁOTEWSKI:

Jaa : tak
Ne : nie
Sveiks : cześć
Vai juus runaajat angliski? : Czy mówisz po angielsku?

ESTOŃSKI:

Jah (czytane- Ja) : tak
Ei : nie
Kuidas käsi käib? : Jak się masz?
Kas te räägite inglise keelt? : Czy mówisz po angielsku?
Head ööd : Dobranoc.

Pią 28 Maj, 2010 16:11

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Kto Cię sponsoruję?

Pią 28 Maj, 2010 19:13

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

O co chodzi z tą pribałtyką Rolling Eyes Najpierw tematy związane z SS, a teraz zachęta do wycieczki ?

Pią 28 Maj, 2010 19:23

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Pribałtyckie, nacjonalistyczne, biuro turystyczne?

Pią 28 Maj, 2010 19:28

Powrót do góry
suomeksi
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 32
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Trzeba trochę rozpowrzechnić wiedzę na temat krajów Bałtów (Litwy i Łotwy) i krajów ludów fińskich (Estonii i także Finlandii) w priwiślańskim kraju.

Pią 28 Maj, 2010 20:01

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Od tego jest wikipedia, fora podróżnicze, a nie forum historyczne Rolling Eyes

Pią 28 Maj, 2010 20:19

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

ale Estończykom to zazdroszczę dróg i Martina Laara jako premiera
_________________
Священная война

Pią 28 Maj, 2010 20:31

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

suomeksi napisał:
Trzeba trochę rozpowrzechnić wiedzę na temat krajów Bałtów (Litwy i Łotwy) i krajów ludów fińskich (Estonii i także Finlandii) w priwiślańskim kraju.


Jak ktoś ciekaw podróży to tam pojedzie i sam zobaczy.
A jak już tak zachwalasz kraje bałtyckie to muszę Ciebie trochę zasmucić, gdyż będąc na Litwie i Łotwie spotkałem się z bardzo małą tolerancją wobec Polaków (może to wina Rosenberga i jego teorii nadludzi? nie wiem). Jednak to co widziałem zwłaszcza na Litwie raczej bliższe było wschodniemu sąsiadowi. A muszę Ci powiedzieć, że Litwę zjechałem całą rowerem tak, że z życzliwością miałem przez 2 tyg. do czynienia. Poza dziwnymi znakami pokazywanymi palcami (teraz już wiem, co to znaczyło - stanowiącymi odpowiednik słynnego jednego palca) po kierowców iście z piekła rodem. Gdy wyjeżdżałem w Wilna to Litwin wyglądający raczej na Gruzina wychylił się z samochodu i dopuścił się rękoczynu, gdyż uderzył mnie w czasie jazdy w głowę dobrze, że miałem kask. Dojechałem do Łotwy tu również wielu pijących, w tym młodych ludzi. dojechałem do Rygi szybko w autobus i do domu, a chciałem jeszcze dojechać do Talina, a dalej promem do Helsiniek.
Niestety te 2 kraje mnie skutecznie zniechęciły.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 28 Maj, 2010 20:35

Powrót do góry
suomeksi
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 32
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Kris501 nie obchodzą mnie te osoby, których nawieziono w czasach ZSRR do Litwy, Łotwy i Estonii, oni powinni opuścić kraje bałtyckie. A Litwini, szczególnie z Południa Litwy to trochę jak Polacy, właściwie ich opis daje tu z konieczności jako że należą do państw bałtyckich. Łotysze, a szczególnie Estończycy PRAWDZIWI (a nie Ruscy i inni mieszkajacy w Estonii czy Łotwie przywiezieni za ZSRR) stoją, wg mnie, na wyższym poziomie niż Finowie.

Pią 28 Maj, 2010 21:04

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jakoś nie widzę zarysowanego tu pola do dyskusji. To jest forum historyczne, a nie przewodnik turystyczny. Tak więc sorry suomeksi, ale zamykam.
Przy okazji - nie wrzucaj na drugi raz tylu wielkich fotek, bo strasznie muli kompa. Jest opcja dodawania załączników do posta, z której radzę korzystać.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 28 Maj, 2010 21:10

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

ale foty piękne

Nie 30 Maj, 2010 18:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.