| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podałem bitwę, ale tego najlepszego nowożytnego dowódcę nie podałem. Jest ich wielu, ale ja podam tego pana- Stefan Czarniecki, hetman polny koronny, mój "mały rodak" ze świętokrzyskiego, walczył z Tatarami, Kozakami, Rosjanami i Szwedami. Był przed Sobieskim główną wojskową postacią tamtej ery w Rzeczypospolitej. Szczególnie wsławił się w walkach ze Szwedami, za którymi powędrował aż do Danii. Choć miał na końce kilka porażek, to i tak możemy go uznać najlepszym polskim wodzem.

P.S. Napiszę też o jego europejskim konkurencie- Albrecht Euzebiusz Wacław Waldstein, czyli hrabia Wallenstein. Wojskowy geniusz, najlepszy z najlepszych, nie miał sobie równych. Jego dokonania podczas Wojny Trzydziestoletniej dowodzą, że miał głowę na karku i umiał świetnie kierować swoją armią (największą w Europie). M.in. pokonał słynnego "Atyllę Chrześcijaństwa"- kalwińskiego najemnika Ernesta Mansfelda (ścigał niedobitki jego armii aż do Damacji- dzisiejsza Chorwacja), pokonał Duńczyków (przegnał ich z Niemiec na wyspę Zelandia), pokonał wojska Gustawa Adolfa w pobliżu Lipska (w tej samej bitwie król Szwecji zginął). Niestety, zginął w wyniku zamachu z rąk irlandzkiego pułkownika Waltera Butlera i angielskiego kapitana Waltera Devereux 25 lutego 1634 roku.

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 02 Wrz, 2008 22:45

Powrót do góry
flugzeug30
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: Lodz/Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stefan Czarniecki zaczynał swą praktykę w dowodzeniu pułkiem , jako długoletni porucznik chorągwi husarskiej najpierw hetmana Stanisława Koniecpolskiego , a następnie Mikołaja i Stanisława " Rewery " Potockiego - wreszcie w latach " Potopu " dowodził chorągwią królewską .
Jako porucznik chorągwi hetmana Mikołaja Potockiego , szczególnie odznaczył się w bitwie pod Beresteczkiem , gdzie dowodził pułkiem jazdy.

Sro 03 Wrz, 2008 13:46

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..





Posty: 165
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o bitwę- stawiam na Chocim 1621. Wiem, wiem, właściwie nic z tego zwycięstwa nie zyskaliśmy, ale gdyby nie Chodkiewicz (wg mnie, razem z Koniecpolskim, najlepszy dowódca) to mogło być cienko. A jego aktywna obrona, czyli m.in. kontrataki husarią- mistrzostwo świata.

Sro 19 Lis, 2008 18:57

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kłuszyn - Prawdziwy majstersztyk St. Żółkiewskiego Wink
Oprócz tego oczywiście Kircholm 1605- czyli początek "świetności husarii"

Zaś co do najlepszego wodza postawiłbym na Jana Sobieskiego i Józefa Poniatowskiego. Sobieskiemu należy się za m.in Chocim, Wiedeń i Parkany, zaś Poniatowskiemu za dowodzenie w bitwie pod Raszynem za świetną postawę w wojnie polsko- austriackiej 1809 i za całokształt swojej współpracy z Napoleonem. Był lojalny do końca, za co zyskał zaufanie obok wymienionego Pana

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Sro 26 Lis, 2008 17:46

Powrót do góry
Macius
Starszy bosman

Starszy bosman





Posty: 135
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj było dużo świetnych bitew polskiego oręża. Ale chyba tą naj był Kłuszyn. A wódz? Sobieski.

Pon 01 Gru, 2008 20:05

Powrót do góry
diablox
Adjudant

Adjudant




Posty: 108
Skąd: Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o bitwę, to stawiam na Kircholm, za to, że prawie czterotysięczna armia polska pod dowództwem hetmana Chodkiewicza rozbiła trzykrotnie większą armię szwedzką pod dowództwem króla Szwecji Karola IX Sudermańskiego.
A najlepszy wódz? Jan Zamojski moim zdaniem. Zdolny dowódca, światły człowiek, odważny i doświadczony żołnierz.

Pon 01 Gru, 2008 20:41

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
I pozwolę sobie podejść do sprawy nieco inaczej a mianowicie wskazując na pewne przedsięwzięcie logistyczne związane z przygotowaniami do marszu na Rygę na początku wojny północnej.
Z całego kraju ściągnięto ok. 80 różnorodnych dział, które zostały dostarczone do punktu zbornego w taki sposób, że koncentrację ukończono w ciągu 24 godzin.
Nawet dzisiaj byłoby to trudne do powtórzenia.

Pon 01 Gru, 2008 23:23

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakoś nie mogę znaleźć wątku w którym spieraliśmy się o ks. Józefa Poniatowskiego - a, ze nie chcę zakładać nowego tematu zapytam się tu - niedawno usłyszałem informację, że w 2005 historycy francuscy mieli oficjalnie potwierdzić, że książę zginął w Elsterze od omyłkowego ognia francuskiego... Ktoś może wie coś więcej na temat okoliczności tegoż oświadczenia?
Pozdrawiam

Sro 20 Paź, 2010 21:16

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, ciekawe na jakich podstawach mieli by to stwierdzić..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 21 Paź, 2010 10:16

Powrót do góry
Darko16
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 30
Skąd: Podlasie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kłuszyn 4 lipca 1610r. hetman Stanisław Żółkiewski

Sob 11 Gru, 2010 23:00

Powrót do góry
smallfish
Private

Private




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Malo osob slyszlo np: o Krzysztofie "Piorunie" Radziwille, ktory w czasie wojen z Moskwa za Batorego, pociagnol swoim zagonem az po Wolge!!!







RS GoldMapleStory MesosBuy Maplestory Mesos

Sob 19 Mar, 2011 11:29

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

smallfish:

Cytat:
Malo osob slyszlo np: o Krzysztofie "Piorunie" Radziwille



Malo, slyszlo Evil or Very Mad Skąd ten wniosek Question Zagon był swego rodzaju wyczynem, jednak trudno tu mówić o największym polskim zwycięstwie Rolling Eyes

Sob 19 Mar, 2011 11:39

Powrót do góry
Kniaź Jarema
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chocim 1673. Genialne dowodzenia Sobieskiego i zdobycie Chocimia mając mniejsze siły nic obrońcy. Myśle , że Beresteczko również zasługuje na uwage. Uśmiech
_________________
Jeśli okażecie łaskę zwyciężonym to ją pamiętać będą . Zwycięscy zaś bedą wami tylko gardzić.

Wto 22 Maj, 2012 12:20

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A nie lepsze są inne bitwy Sobieskiego? Jest też taka i nie jest nią Wiedeń, która jest uznawana za naprawdę wielki wyczyn - tyle, ze to bardziej cała kampania niż pojedyńcza bitwa... Uśmiech No wie kto może która to bitwa...? Jak już się zachwycać to może warto tym co naprawdę wartościowe?
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 22 Maj, 2012 12:26

Powrót do góry
Kniaź Jarema
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi Ci o wyprawę na czambuły po upadku Kamieńca?
_________________
Jeśli okażecie łaskę zwyciężonym to ją pamiętać będą . Zwycięscy zaś bedą wami tylko gardzić.

Wto 22 Maj, 2012 23:36

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie do końca - bardziej chodzi mi o całą kampanię i bitwę pod Podhajcami 1667 roku - jak dla mnie mistrzowski w sensie koncepcji i dowodzenia popis skutecznej obrony Ukrainy tym co pod ręką... A poza tym przecie to właśnie tej kampanii ( a nie Chocimiowi - który był tylko potwierdzeniem) tak naprawdę Sobieski zawdzięczał swoją europejską sławę militarną Uśmiech
A z innych zapomnianych bitew - Obertyn 1646 - takie prawie niespotykane w realiach RON zwycięstwo na dużą skalę zaledwie na dwa lata przed powstaniem Chmielcnickiego... Oj do obróbki ta nasza historia się solidnej nadaje... Smutny
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 23 Maj, 2012 11:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.