| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cystersi na ziemiach polskich.

Zakon cystersow szczegolnie przebywajcy na ziemiach kolo szczecina, byl jednym z zakonow ktory "rozwijal" te ziemie. Pokojowy zakon cysterek przybywszy na ziemie pomorza zacza uczyc, a takze rozwijac ludzi, ktorzy zyli tam w ciemnocie. Choc zakon pokojowy to jednak wojewodzi wciaz mieli do nich jakies uwagi i uwazali ich zaproblem. Mieszkam w okolicy gdzie bylu 3 zakony i uwazaj, ze to dzieki nim rozwinely sie te miasta.

Pią 23 Cze, 2006 19:18

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zielik ale gdzie tu powód do dyskusji?? Zgadzam się z tobą w 100 % że sporowadzanie zakonów, takich jak cyctersi czy benedyktynie przyspieszało rozwój cywilizacyjny. Często nadawano im miejsca jeszce nie skolonizowane i slabo rozwinięte pod względem ludności i gospodarki. W okolicy gdzie mieszkam też był zakon cystersów (Rudy koło Raciborza). Do dziś pozostały po nich stawy rybne, a niektóre miejsowości wzięły nazwę właśnie w wyniku kolonizacji cyterskiej (np: Rój). Zakon zresztą trwał tu bardzo długo bo do XIX w. potem jak wszystkie zakony i dobra kościelne został przez Prusy zlikwidowany, a majątek z wielką i podobno całkiem niezłą biblioteką został sprzedany.
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 23 Cze, 2006 22:13

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Już coś podobnego było:
http://www.obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=653
w dziale:
Miejsca, pałace , zamki, legendy , opowiesci, zakony i ich tajemnice

Pią 23 Cze, 2006 23:38

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powód do dyskusjii

Chodzi mi o to, że zkąd się brała ta nienawiść do cystersów. Może nie ujełem tego dosłownie, ale o to mi chodziło. I jak oceniacie działalność cystersów w polsce?

Pon 26 Cze, 2006 11:40

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Powód do dyskusjii

Zielik15 napisał:
I jak oceniacie działalność cystersów w polsce?

Cytat:
Był to zakon świetnie zarządzony jak na tamte czasy, nie bojący się nowinek technicznych i chętnie wprowadzający je w życie. Kultura agralna, początki przemysłu to wszystko możemy znaleźć w miejscowościach powstałych dzięki zakonowi.

odpowiedź właśnie z tamtego podanego wątku Wink
A nienawiść?
Chyba że masz na myśli kasatę zakonu przez zaborców, ale to sprawa bardziej polityczna;
Cytat:
Klęską były rozbiory Polski i dekrety kasacyjne. 30X 1810 r. Fryderyk Wilhelm III podpisał edykt likwidacyjny kolegiaty oraz 56 klasztorów męskich i 13 żeńskich. Wszystkie śląskie opactwa cysterskie zostały objęte tym edyktem. w tajemnicy, bez uprzedzenia 19 XI 1810 r. przystąpiono do wykonania zarządzenia. Dalszych 6 opactw cystersów i 2 cysterek w zaborze pruskim, skasowane zostały w latach 1819 - 1831. w Królestwie Polskim dekret kasacyjny podpisał 17 IV 1819 r. prymas Franciszek Skarbek Malczewski. Specjalny ukaz cara Mikołaja i w 1832 r. skasował w Cesarstwie Rosyjskim 194 klasztory, wśród nich opactwo cystersów w Wistyczach i jego ekspozyturę w Olizarowym Stawie. Klasztor w Kimbarówce skasowano w 1842 r. ale zakonnicy mieszkali tam aż do 1864 r. Ostatniego przeora i zarazem proboszcza tamtejszej parafii O. Wawrzyńca Małyszewicza wraz z 7 zakonnikami w 1864 r. zesłano nad Amur, gdzie zmarli. Klasztor cysterek w Kimbarówce władze przeznaczyły na dom zbiorczy sióstr likwidowanych konwentów dominikanek, szarytek, benedyktynek, aby tu dokonały reszty żywota. Rok 1886 był ostatnim w historii klasztoru. Przebywające jeszcze w nim 4 cysterki przewieziono do Imbramowic w diecezji kieleckiej, gdzie wymierały do początku XX w.

Oczywiście wiązało się to z wymiernymi stratami zarówno materialnymi jak i duchowymi:
Cytat:
Cały majątek skasowanych klasztorów wraz z za budowaniami i wyposażeniem przejęły władze państwowe. Nie obeszło się bez znacznych zniszczeń i grabieży. Ginęły przedmioty sztuki reprezentujące określone wartości artystyczne i materialne. Smutny los spotkał biblioteki i archiwa. Zostały rozproszone i zdekompletowane. z 6-ciu śląskich opactw (bez Jemielnicy) przywieziono do biblioteki uniwersyteckiej we Wrocławiu 365 rękopisów i 63.000 książek. w Królestwie Polskim - Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydelegowała Bogumiła Lindego, który objechał wszystkie klasztory i wybrał z nich cenniejsze rękopisy i woluminy. Przywiózł je do Warszawy i włączył do biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. z wszystkich bibliotek cysterskich "wyłowił" 11.135 książek. Była to ogromna strata dla kultury polskiej, ponieważ zbiór ten razem z innymi w 1833 r. po klęsce powstania listopadowego został wywieziony do cesarskiej biblioteki publicznej w Petersburgu i nie był udostępniany badaczom dziejów. z Kimbarówki i Wistycz zabrano 1251 książek. Łaskawym okazał się los dla zespołu Pelplina. Więcej niż gdzie indziej pozostało tu z przeszłości cysterskiej, ponieważ w 1823 r. opactwo stało się siedzibą biskupa chełmińskiego. Z kasaty ocalały dwa opactwa w zaborze austriackim, w Mogile i Szczyrzycu. Niewielkie konwenty przetrzymały okres zaborów w izolacji i ciągłych zagrożeniach. Z tych dwóch opactw po drugiej wojnie światowej restytuowano opactwa w Jędzrzejowie (1945) i w Wąchocku (1951). Obecnie cystersi w Polsce mają 12 placówek. Jak dawniej czas poświęcają wspólnej modlitwie liturgicznej oraz pracy duszpaszpasterskiej, rekolekcyjnej. Klasztory w Krzeszowie, Henrykowie, Lubiążu, Trzebnicy, Sulejowie i Wąchocku są obiektami zabytkowymi najwyższej międzynarodowej klasy "0". Opactwa w Oliwie i w Pelplinie stanowią siedziby biskupie diecezji gdańskiej i pelplińskiej. w Paradyżu mieści się seminarium duchowne diecezji gorzowskiej. Ląd jest siedzibą prowincji i seminarium księży Salezjanów. W Obrze - seminarium duchowne księży Oblatów. Koronowo zamieniono na zakład karny o obostrzonym rygorze. Kompleks opactwa w Bledzewie rozebrano w 1843 r. Koprzywnica spłonęła w czasie I wojny światowej. Dziewięć kościołów cysterskich, w tym Bardo Śląskie, Rokitno, Ludźmierz, to znane miejsca pielgrzymkowe.

Takim znanym miejscem pielgrzymkowym jest jeszcze Krzeszów Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
Szlak Cysterski

Pon 26 Cze, 2006 12:14

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie cytuj mnie w odpowiedzi na mój post, bo jaki to ma sens. Gdy zadaje pytanie ty mi cytujesz odpowiedź na nie z mojego tekstu, tak jakbyś chciał ukazać, że zadaje pytania retoryczne. Przecież nie o to chodzi!!! Chcę żebyś sam wysilił mózgownice. Nie uznaje takiej odpowiedzi.

Pon 26 Cze, 2006 18:07

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zielik15 napisał:
Nie cytuj mnie w odpowiedzi na mój post, bo jaki to ma sens. Gdy zadaje pytanie ty mi cytujesz odpowiedź na nie z mojego tekstu, tak jakbyś chciał ukazać, że zadaje pytania retoryczne. Przecież nie o to chodzi!!! Chcę żebyś sam wysilił mózgownice. Nie uznaje takiej odpowiedzi.

To wysilaj bo jak na razie kiepsko to wychodzi Bardzo szczęśliwy

Pon 26 Cze, 2006 22:41

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda, ze nie ma wiekszej tradycji w Polsce. Poniewaz to bardzo znaczacy zakon. Tak samo jest z Benedyktami. ORA ET LABORA, a nie Radio Maryja i takie numery. Pracowali na chleb, a nie gadali za chlebem z maslem na srebrnej tacy itd.itd.itd

Sro 28 Cze, 2006 18:58

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może mi ktoś wyjaśnić co ma Radio Maryja do średniowiecznych zakonów?? Jeśli ktoś chce udowodnić że kościół nie zajmował się kiedyś polityką to się myli!! Podobnie jak też i zakonnicy. Więc nie piszcie że tylko Ora et Labora... bo wystarczy spojrzeć choćby na skład senatorów na sejmie RP w którym zasiadali m. in. biskupi. Co więcej prymas był głową karju do czasu wybrania nowego króla na elekcji!
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 29 Cze, 2006 14:34

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie czaisz o co chodzi. Mówimy o cystersach!!! Nie o kościele!!! Cystersi byli biedni i skromnie podobni do benedyktynów. O. Rydzyk to ich przeciwieństwo. Co ty mi tu wyjeżdżasz z jakimś tekstem. Cystersi nie dość, żę czynili dobro to jeszcze mieli przez to kłopoty.[/b]

Czw 29 Cze, 2006 15:15

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zielik15 napisał:
Nie czaisz o co chodzi. Mówimy o cystersach!!! Nie o kościele!!! Cystersi byli biedni i skromnie podobni do benedyktynów. O. Rydzyk to ich przeciwieństwo. Co ty mi tu wyjeżdżasz z jakimś tekstem. Cystersi nie dość, żę czynili dobro to jeszcze mieli przez to kłopoty.[/b]

A np taki Bernard z Clairvaux jest ci znany (cysters jak się zdaje??)choćby to że organizował krucjate, był doradzcą wielu książąt.... więc nie mieszał się w politykę?? Biedni?? a widziałeś kościoły cysterskie? Zastanawiam się za co i kto im je wybudował skoro byli tacy biedni....

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 30 Cze, 2006 13:35

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kościoły, żeby jeszcze. Dla twojej wiadomości to były klasztory. Tak były okazałe, ale ta okazałość była wynikiem ciężkiej pracy zakonników. Tak św. Bernard doradzał książętą, ale to ewenement. Mówimy o cystersach na ziemiach polskich, a św. Bernard działał we francji. W polsce cystersi nie mieli prawa głosu.[url]ęę[/url]

Nie 02 Lip, 2006 12:28

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poważnie to były klasztory?? Dla twojej wiadomości przy klasztorach "braciszkowie" budowali kościoły od choćby po to aby miejscowa ludność miała się gdzie modlić!! Owszem nigdzie nie pisze że ciężko nie pracowali. Co do tego czy się w politykę nie mieszali... A pomoc dla Władysława Łokietka?? Książę w walce o zjednoczenie ziem i odbudowę Polski po długim okresie "rozbicia dzielnicowego" otrzymywał wydatną pomoc cystersów z Wąchocka, Sulejowa, Jędrzejowa i Koprzywnicy. Liczne małopolskie kuźnie cysterskie dostarczały uzbrojenie, żelazo do okuć i uprzęży... Podczas insurekcji kościuszkowskiej opat cystersów w Lądzie O.Raczyński wszedł w skład Komisji Porządkowej w Pyzdrach. Komisje Porządkowe formowały oddziały wojskowe, dostarczały rekrutów, zbierały pieniądze na umundurowanie i na uzbrojenie. .... Czy to też jest Francja???Co to znaczy że nie mieli prawa głosu?? Możesz to rozwinąć?? Proponuje najpierw abyś trochę w temacie poczytał a nie rzucał puste hasła!!
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 03 Lip, 2006 12:00

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieszam w miejscowości gdzie był klasztor, poza tym wygrałem powiatowy konkurs wiedzy o cystersach i chodzę na wykłady o "braciszkach", więc orientuje się w temacie. Co ty mi wyjeżdżasz z insurekcją. Mamy średniowiecze. Pomoc dla Łokietka ok, ale co to za polityka?? Pomoc w zjednoczeniu kraju to polityka?? Nie wydaje mi się. W czasach średniowiecza cystersi nie byli poważani, wręcz na ziemiach pomorza tępieni!!!

Pon 03 Lip, 2006 19:28

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybacz ale nie wiem czy śmiać się czy płakać
Zielik15 napisał:

Pomoc w zjednoczeniu kraju to polityka??

A co to twoim zdaniem było?? Działalność charytatywna?? Średniowieczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy??

Cytat:
poza tym wygrałem powiatowy konkurs wiedzy o cystersach

Niestety twój powiat to nie kraj!!
Cytat:

W czasach średniowiecza cystersi nie byli poważani

?? tzn że Bernard z Clairvaux nie był poważany?? Rozwiń proszę tę myśl, bo nie nadążam.

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 03 Lip, 2006 20:35

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie czaisz!!! Mówimy o Polsce!!! Coś się uczepił mojego powiatu??!!
Cytat:

Pomoc w zjednoczeniu kraju to polityka??

A co to twoim zdaniem było?? Działalność charytatywna?? Średniowieczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy??

Bardzo śmieszne. (haha) Chcieli żyć w spokoju, powoli, swoim tempem, a nie wojna niszczy wszystko, ich także nie ominęła. W Polsce cystersi nie byli poważani. Nie mieli przywilejów jak inne zakony.

Pon 03 Lip, 2006 22:14

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zielik15 napisał:

Bardzo śmieszne. (haha) Chcieli żyć w spokoju, powoli, swoim tempem, a nie wojna niszczy wszystko, ich także nie ominęła. W Polsce cystersi nie byli poważani.

No coż zbrojąc Władysława także się do wojny przyczyniali, czyz nie??

Cytat:
Nie mieli przywilejów jak inne zakony.

Zaczynam cie podziwiac za upór w pisaniu i powtarzaniu nonsensów....

Co to znaczy że nie mili przywilejów jak inne zakony?? To niby jak otrzymali ziemie pod uprawe, stawy, wsie służebne itd. jak otrzymali miejsce na swoją siedzibę?? To nie były przywileje??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 04 Lip, 2006 14:27

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Duskusja powinna być pomiędzy kilkoma osobami nie 2. Męczysz mnie już jak tak dalej pójdzie to ze zmęczenie przyznam ci racje (o nie), nie ma zamiaru wciąż ci pisać tego samego wejdź na: http://www.mogilacystersi.neostrada.pl/cyspol/1.html
i sam zobacz, że ma racje.

Wto 04 Lip, 2006 15:01

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dyskusja może być prowadzona pomiędzy 2 osobami, skad opinia ze nie?? Ale czego ta str dowodzi?? Jest o pomocy dla Łokietka?? jest. Jest napisane o nadaniach dla cystersów?? jest. Wiec o co chodzi?
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 04 Lip, 2006 18:34

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ten tramwaj co nie chodzi. To dość fachowy tekst, którego pewnie całego nie przeczytałeś, ale cóż. I nie jest napisane tam jak twierdzisz,że cystersi w polsce to się zajmowali polityką.

Wto 04 Lip, 2006 22:27

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zielik15 napisał:
O ten tramwaj co nie chodzi.

?? A to co ma być?? Prowokacja?

Cytat:
I nie jest napisane tam jak twierdzisz,że cystersi w polsce to się zajmowali polityką.

str4 owego fachowego tekstu:
Cytuje:w 1318 r. w obronnym opactwie Sulejowie nad Pilicą, odbywał się zjazd duchowieństwa, możnych, rycerstwa i miast Królestwa Polskiego. Zebrani wystąpili do papieża Jana XXII z prośbą o nadanie korony księciu Władysławowi zwanemu Łokietkiem, ponieważ... "królestwo nasze upadło do stanu najcięższego poniżenia.. ". Uzyskanie przez Łokietka korony usankcjonowało zasadę jedności państwa i narodu. Książę w walce o zjednoczenie ziem i odbudowę Polski po długim okresie "rozbicia dzielnicowego" otrzymywał wydatną pomoc cystersów z Wąchocka, Sulejowa, Jędrzejowa i Koprzywnicy. Liczne małopolskie kuźnie cysterskie dostarczały uzbrojenie, żelazo do okuć i uprzęży...
To rzeczywiście nie jest działalność polityczna..... ale jaka?? harytatywna???
Przykro mi że zarzucasz mi ze tesktu nie przeczytałem, ale widać że ty nawet nie dotarles do 4 strony.....

Cytat:
To dość fachowy tekst, którego pewnie całego nie przeczytałeś, ale cóż.

Nic dodac nic ująć gdyby te slowa kierowac do Ciebie, czego dowod jest powyżej..... Piwo

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 05 Lip, 2006 0:13

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak to prowokacja. Mam już dość tej kłótnia, męczy mnie to. To czego chciałem się dowiedzieć to się dowiedziałem. Dzięki wszystkim co brali udział w dyskusji. Temat uważam za zamknięty.

Sro 05 Lip, 2006 11:15

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciesze sie ze sie czegos dowiedziales, moze to ci wyjsc tylko "na zdrowie". Nie musisz tez dziekowac, zawsze sluze pomoca Piwo
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 06 Lip, 2006 15:00

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zielik15 napisał:
Nie czaisz o co chodzi. Mówimy o cystersach!!! Nie o kościele!!! Cystersi byli biedni i skromnie podobni do benedyktynów. O. Rydzyk to ich przeciwieństwo. Co ty mi tu wyjeżdżasz z jakimś tekstem. Cystersi nie dość, żę czynili dobro to jeszcze mieli przez to kłopoty.[/b]

Witam.
No z tym ubóstwem cystersów, nie mogę się zgodzić. Oczywiście przysięgali oni życie w biedzie, ale dość szybko o przysiędze zapominali.

Wystarczy odwiedzić dzisiejszy Lubiąż, by dojść do takowych wniosków. Na dzień dzisiejszy odrestaurowano kilka sal, gdzie można podziwiać widoki dalekie od szeroko rozumianego ubóstwa Uśmiech.

Kilka zdjęć z Lubiąża możecie sobie obejrzeć tu:

http://img116.imageshack.us/img116/3204/zlot09gw3.jpg
http://img161.imageshack.us/img161/7241/zlot10si2.jpg
http://img161.imageshack.us/img161/806/zlot11ox5.jpg
http://img162.imageshack.us/img162/9022/zlot13km5.jpg


To są zdjęcia z ostatniego zlotu Maniaków Historii w Brzegu Dolnym. Oczywiście nie dotyczą one okresu Średniowiecza, ale chciałbym odnieść się do dyskusji tutaj prowadzonej.

Otóż bez ogromnych przywilejów, potęga Cystersów nie byłaby możliwa. Cystersi budowali ją przede wszystkim dzięki swoim protektorom (a często byli to władcy potężnych państw). Wszelkie przywileje i nadania prowadziły do nieprawdopodobnego bogacenia się Zakonu. Na wybudowanie takiego klasztoru, jaki możemy oglądać w Lubiążu potrzeba było czegos więcej niż tylko ciężkiej pracy, której oczywiście nikt Cystersom nie odmawia.

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Pią 04 Sie, 2006 20:32

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok. Nie było to takie aż wielkie ubóstwo, ale poświęcali się też dla ludzi. Prawda piękne kościoły i sale, ok. Ale był nakaz papieski że każdy kościół (zakon też) ma być piękniejszy, wspanialszy i okazalszy od pogańskich czy też "domów modlitwy" innych religii. Ale czy cystersi korzystali z tego?? Nie sądzę nie jedli ze złoty mis. Nie robili balów. Zostawili to wszystko. Nie korzystali z tego. Żyli jak benedyktyni.

Sob 05 Sie, 2006 13:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.