| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fortyfikacje Jury Krakowsko - Czestochowskiej

Witam

W 2005 roku byłem w Ogrodzieńcu i przypadkowo nadknąłem się z kolegą na jakiś dziwny obiekt (nie posiadam fotki - jeszcze). Coś jak schron z dużą dziurą.

Wie ktoś coś może na temat fortyfikacji Jury

Wto 30 Sty, 2007 14:05

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Fortyfikacje Jury Krakowsko - Czestochowskiej

PoLo napisał:
Witam

W 2005 roku byłem w Ogrodzieńcu i przypadkowo nadknąłem się z kolegą na jakiś dziwny obiekt (nie posiadam fotki - jeszcze). Coś jak schron z dużą dziurą.

Wie ktoś coś może na temat fortyfikacji Jury


W okolicach Ogrodzieńca znajdował się niemiecki punkt oporu. Wybudowano schrony dla armat ppanc, schrony dla piechoty oraz stanowiska karabinów maszynowych - Ringstand 58c czyli tzw. "Tobruk".
Schron który widziałeś to najprawdopodobniej właśnie Tobruk.
Możliwe też, że natknąłeś się na schron bardzo do Tobruka podobny, tyle że służący do zamontowania wieży czołgowej - czyli tzw. Panzerstand.

Prześlesz zdjęcie to wszystko się wyjaśni Wyluzowany

Temat był już poruszany na forum, zaglądnij tu:

http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?p=45259#45259

i tu:

http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=4189

Pozdrawiam,

Wto 30 Sty, 2007 16:04

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki to jest to właśnie co widziałem

Do szczęścia brak mi ino mapki rozmieszczenia ich Smutny
Może ktoś takową posiada

Wto 30 Sty, 2007 19:47

Powrót do góry
Krzysztofka
Joto Hei

Joto Hei




Posty: 53
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Suchy Połeć

Witam !
Ja w tym roku zwiedzałem te okolice i natknąłem się skręcając w lewo od Podzamcza natknąłem się na dwa ciekawe obiekty: pierwszy wygląda na typowy ringstand 58c, ciekawe do czego przypięty, z rysunków wynika że jeżeli tu chodzi o połączenie ringstand z regelbau 668 ten pierwszy powinien opierać się całą ścianą o ochraniany schron, a nie tworzyć jakieś wnęki. Niestety regelbau jest cały zasypany.



kolejny wzbudza najwięcej wątpliwości, wygląda jak regelbau 668, jednak widziałem dużo tych schronów w okolicach Przymiłowice-Turów nie wykazują one zbytniego podobieństwa



Regelbau 668 w Przymiłowicach

Nad wejściem widoczne pancerne osłony na anteny ( przewody wentylacyjne ). W dachu widoczna studzienka peryskopu i bokiem prawie zasypane wyście ewakuacyjne.
I wracamy do schronu na Suchym Połciu, przeglądałem internet nikt nie ma wątpliwości to regelbau 668. Z przodu tj od wejścia jest niemal identyczny



ale tu kończą sie podobieństwa



Co to jest ?

Pozdrawiam !

P.S.

Na koniec jeszcze taka informacja: na stronie

http://www.jura.art.pl/pl/miejscow.php?go=podzamcz

Cytat:
Inny schron (II) zachował się na niżej leżącym terenie, w odległości kilkudziesięciu metrów na wschód od szczytu ostańca. Jego część nadziemna ma formę prostokątnej budowli, zwieńczonej kominami wentylacyjnymi. Zachodnią ścianę schronu z otworem wejściowym (obecnie bez pancernych drzwi) osłania krótki wał ziemny. Podobną osłonę - w formie wału i naturalnej skałki - posiada ściana wschodnia. Zwrócona ku szosie ściana południowa (odsłonięta) zaopatrzona jest w otwór strzelniczy.

Nie 13 Lip, 2008 12:49

Powrót do góry
darecki23
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To co pokazałeś na zdjęciach to w obu przypadkach Regelbau 668. Różnią się detalami wykończenia ale to wciąż ten sam typ. W elewacji w każdym przypadku posiadał czerpnie powietrza a w stropie charakterystyczne "grzybki" czyli pancerne osłony wysuwanych anten. Peryskop był opcjonalny i nie pojawiał się w każdym obiekcie.
Co do Ringstandów dobudowywanych do 668 to ich cechą charakterystyczną było "ścięcie" tylko jednego boku a nie dwóch jak w przypadku tego z Twojego zdjęcia.

pozdrawiam
Darek P.

Pon 04 Sie, 2008 19:23

Powrót do góry
tendrzak
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 17
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam .Jakieś 20 lat temu mknąc szlakiem orlich gniazd wlazłem do tego panzerstellung 67 . znajduje się niedaleko od drogi na polu po drugiej s tronie drogi jak szlak skręca pod górę w las w Żerkowicach - ostrzał wzdłóż drogi na Pilicę . Stanowisko miało wieżyczkę którą robiono na wzór wieżyczek czołgu Pzkpf II ale z działkiem 37 mm . Wieżyczki modelu Pzkpf II były produkowane w trakcie wojny do tych bunkrów a nie zdejmowane ze zniszczonych czołgów jak część książek twierdzi - znam pewnego człowieka w kraju który za zgodą pewnego miasta zdjął taką wieżyczkę z bunkra i posiada ja w domu w swoich zbiorach ale bez działka, wieża jego i tamta też nie posiadały wejścia od góry , z góry była lita blacha pancerna , a obie były przystosowane do działka 37 mm a nie 2 cm " jak miał czołg Pzkpf II" .wewnątrz "jak patrzę w kajet gdzie kiedyś spisywałem ciekawostki pancerne " działko miało na komorze zamkowej napis produkcji 1942 i kaliber 37 mm . Lufa działka bo było przy tej wieży miała zaryglowany wylot potężną śrubą , wewnątrz wieniec obrotowy był przerdzewiały , parę lat temu powróciłem na to miejsce jak już ktoś zabrał wieżę " na złom lub jak ktoś mi kiedyś wspominał " niesprawdzone za zachodnią granicę" to pozostał złamany na pół wieniec obrotu wieży mocno zgniły "teraz i tego pewnie nie ma bo złom jest wart kilku flaszek piwa" . W tym terenie więcej takich stanowisk z wieżyczkami nie było


Opis załącznika:
podobna ale bez wejścia od góry i z działkiem 37

Czw 13 Lis, 2008 17:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.