37 tys. osób odwiedziło Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Po serii "międzynarodowych" tematów w ubiegłych latach, w tym roku organizatorzy postawili na historię Polski, a okazją do tego była budowa rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej, badanej w latach 50-tych.Na stanowisku archeologicznym z epoki wczesnopiastowskiej naukowcy przeprowadzali szereg eksperymentów archeologicznych związanych m.in. z pędzeniem dziegciu, wędzeniem ryb w jamach czy lepieniem ceramiki, a wyniki badań archeologicznych opublikowane zostały w 1957 r. przez Włodzimierza i Zoję Szafrańskich.W ubiegłym roku, na terenie skansenu zrekonstruowano trzynaście obiektów "piastowskich" ustawionych w kształcie okolnicy, a dwa ostatnie były budowane w trakcie festynu."Rekonstrukcje połączono z takimi zawodami jak młynarz, kowal, rybak, rolnik itd. Obiekt ten łączony jest ze wzmianką w bulli Innocentego II z 1136 roku, która wymienia miejscowość Stari Biskupici wraz z imionami kilkunastu osadników i teraz zwiedzający mogli ich odwiedzić" - przypomniał Wiesław Zajączkowski, dyrektor skansenu i muzeum w BiskupiniePodczas festynu występowały zespoły muzyczne oraz inscenizowano obrzędy związane z życiem mieszkańców, porami roku i różnymi wierzeniami. W ciągu dziewięciu dni, codziennie, odbywały się także inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów.W pawilonie muzealnym na wystawie "Tajemnice Góry Świętego Wawrzyńca" zwiedzający zobaczyli plon wieloletnich badań wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W nietypowych aranżacjach, przy dźwiękach z pól i lasów, można było poznać opowieść o dziejach okolic Chełmna z czasów poprzedzających lokację tego miasta.Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia.Już w 1934 roku rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej.Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Tematyka przyszłorocznej imprezy nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie także odwoływać się będzie do dziejów ziem obecnej Polski. (PAP)olz/ mok/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17