Tarnów: Premiera filmu o pierwszym transporcie do Auschwitz

Jak wyjaśnił autor filmu, 14-minutowy, artystyczny obraz zatytułowany „Powtórzenie pamięci” nie jest filmem dokumentalnym czy historycznym, w sposób dosłowny opisującym tą tragiczną podróż.„Będzie to rodzaj mrocznej etiudy, która obrazem, klimatem, dźwiękiem będzie się starała oddać klimat podróży do obozu zagłady, do +jądra ciemności+. Chciałbym oddać stan niepewności, zagrożenia, ciemności, który był udziałem wszystkich tych, których dotknęła ta straszliwa historia” - wyjaśnił.Film współfinansowany jest z budżetu gminy Tarnów. Powstał we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych - Galerią Miejską w Tarnowie oraz tarnowskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.Obraz kręcony był w specjalnym pociągu towarowym, który wyruszył z dworca PKP w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku rozpoczął się transport 728 polskich więźniów politycznych.Premiera filmu w tarnowskim kinie „Marzenie” będzie jednym z punktów obchodów 67. rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz-Birkenau.14 czerwca 1940 roku z rampy dworca PKP Niemcy deportowali do Konzentrationslager Auschwitz 728 więźniów przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu, co przyjmuje się za datę uruchomienia obozu.Więźniów z pierwszego transportu Niemcy umieścili na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wśród 728 deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. (PAP)rgr/ kot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17