Swarzędz upamiętni były cmentarz żydowski

Upamiętnienie terenów po dawnym cmentarzu żydowski jest wynikiem ugody, jaką Swarzędz zawarł ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce przed Komisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Na podstawie tej ugody Związek Gmin zrzekł się wszelkich roszczeń do gruntów po cmentarzu żydowskim, na których stoi budynek Ośrodka Kultury w Swarzędzu.„Gmina teren ten uporządkuje i w przyszłości urządzi tam park; oznaczy to miejsce tablicami upamiętniającymi jego historię. Powstanie też obelisk o charakterze ekumenicznym, upamiętniający wszystkie swarzędzkie ofiary II wojny światowej” – powiedział PAP Woliński.Na mocy wcześniejszego porozumienia budynek Ośrodka Kultury został przeznaczony na cele kulturalno-edukacyjne i będzie nosił nazwę „Swarzędzkie Centrum Integracji, Tolerancji i Kultury”.Żydzi i niemieccy ewangelicy byli pierwszymi mieszkańcami prywatnego miasta Swarzędza założonego w 1638 roku przez Zygmunta Grudzińskiego.Cmentarz o powierzchni 2,5 ha został zlikwidowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Po wojnie teren ten przekazano Swarzędzkiej Fabryce Mebli, która zbudowała tam zakładowy żłobek. Niedawno teren ten został wykupiony przez gminę Swarzędz od likwidatora Swarzędzkich Fabryk Mebli, a w dawnym budynku żłobka znajduje się Ośrodek Kultury.(PAP)kpr/ hes/ ura/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17