Rozstrzygnięto konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny

Konkurs im. Władysława Poboga-Malinowskiego zorganizował Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa w składzie: prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący), prof. Andrzej Chojnowski, prof. Tomasz Szarota, doc. dr hab. Marek Kornat, prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Antoni Dudek i dr Władysław Bułhak (sekretarz).W kategorii prac doktorskich wyróżnienie przyznano dr. Wojciechowi Marciniakowi z Uniwersytetu Łódzkiego za pracę "Repatriacja obywateli polskich z głębi terytorium ZSRR w latach 1945–1946".W kategorii prac magisterskich przyznano dwie równorzędne II nagrody w kwocie 5 tys. zł: Malwinie Garydze z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę "Komitet Krakowski PZPR 1982–1990. Struktura. Obsada Personalna. Działalność" oraz Gabrieli Nastałek z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę "Filmowy portret problemów społeczeństwa polskiego w latach 50-tych XX wieku na przykładzie +czarnej serii+ polskiego dokumentu".W kategorii prac magisterskich przyznano także cztery wyróżnienia: Joannie Marii Sarneckiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę "Stanisław Pietraszko – zapomniany w sprawie zabójstwa Stanisława Pyjasa", Przemysławowi Bibikowi z Uniwersytetu Śląskiego za pracę "Kazimierz Smoleń. Więzień nazistowskich obozów koncentracyjnych, organizator i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau", Michałowi Przeperskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę "PRL i Polacy w badaniach sondażowych RWE (1962–1969)" oraz Marcinowi Giełzakowi za pracę "Lidia i Adam Ciołkoszowie jako historycy socjalizmu polskiego".Wręczenie nagród nastąpi 8 lutego w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN. (PAP)akn/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17