Prezydent: hołd tym, których jedyną winą było to, że byli Polakami

Uroczystość odbyła się w sobotę pod warszawskim pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.



"17 września 1939 r. Polska, tocząc ciężkie boje z hitlerowskim najeźdźcą, padła ofiarą bolszewickiej agresji. Musieliśmy walczyć na dwóch frontach. Było to efektem przymierza sowiecko-niemieckiego, zawartego jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. W ten sposób, 17 września stał się drugim aktem rozpoczynającego się najtragiczniejszego konfliktu w historii Polski, Europy i Świata" - napisał w liście okolicznościowym prezydent Bronisław Komorowski. List odczytał, w jego imieniu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Stanisław Koziej.



"Wkroczenie Armii Czerwonej było czymś znacznie więcej, niż aktem militarnym, skierowanym przeciwko naszemu państwu. Była to zapowiedź straszliwych zbrodni i zniewolenia polskiego narodu" - dodał prezydent.



Komorowski przypomniał o wymordowaniu polskich elit, deportacjach, walkach z niepodległościowym podziemiem, a wreszcie latach zniewolenia w czasach komunistycznej Polski.



W swoim liście podkreślił, iż naszym obowiązkiem, jako odpowiedzialnego i mądrego narodu jest starać się przezwyciężać podziały, oraz że zachowując szacunek dla prawdy historycznej, chcemy budować dobre relacje z naszymi rosyjskimi sąsiadami.



"Dziś jest dzień, kiedy składamy hołd wszystkim ofiarom agresji 17 września 1939 r. Zarówno tym, które zginęły bezpośrednio podczas działań wojennych, albo też w konsekwencji późniejszych działań władz sowieckich" - mówiła prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.



Głos zabrał również prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gen. Leon Komornicki. Mówił, że pomnik jest miejscem nie tylko pamięci, ale symbolem ręki wyciągniętej do narodu rosyjskiego przez naród polski w geście pojednania. Podkreślił również wartość honoru i patriotyzmu, które "stanowią podstawę siły państwa i jego armii".



Modlitwy za poległych i pomordowanych odmówili zwierzchnicy ordynariatów polowych wszystkich wyznań Wojska Polskiego. W imieniu naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha, odczytany został również psalm 23.



Po modlitwie się apel poległych, oddana została trzykrotna salwa honorowa, i złożone zostały wieńce. M.in. w imieniu Prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Na zakończenie odegrany został "Hymn Sybiraków". (PAP)



maz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17