Pozostałości fortecy sprzed ponad 2600 lat odkryto w Izraelu

Odkrycia dokonano na stanowisku Giv’at Yonah (Wzgórze Jonasza), znajdującym się nad brzegiem Morza Śródziemnego na wzgórzu wznoszącym się nad miastem Aszdod, położonym w Dystrykcie Południowym - 25 km na południe od Tel Awiwu.Jak poinformował Sa’ar Ganor, archeolog z Urzędu Starożytności Izraela, podczas wykopalisk odsłonięte zostały mury o grubości ponad 1 metra. Wśród pozostałości murów odnaleziono też skorupy naczyń, pochodzących z tego samego okresu - przełomu VIII/VII w. p.n.e.Zdaniem naukowców mury to pozostałości strategicznie położonej fortecy, która znajdowała się na wzgórzu i dominowała nad portem i starożytnym miastem Aszdod.Forteca może pochodzić z okresu asyryjskiego, kiedy w 715 r. Asyryjczycy zdobyli miasto, lub też z czasów króla Jozjasza, panującego w latach 640-609 r. p.n.e. władcy Królestwa Judy, który odbił okoliczne tereny z rąk Asyryjczyków.W latach 60. XX wieku, podczas budowy pobliskiej latarni morskiej w Aszdod, na Wzgórzu Jonasza odkryto podobne pozostałości starożytnych murów. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17