Naukowcy mają nadzieję, że znaleźli szczątki Mony Lisy

Koordynator poszukiwań Silvano Vincenti zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie na to, by stwierdzić, że szkielet znaleziony w krypcie w dawnym, częściowo zniszczonym, klasztorze świętej Urszuli z XIV wieku to szczątki kobiety, która najprawdopodobniej pozowała do najbardziej znanego na świecie portretu.Teraz kości poddane będą badaniom. W ich trakcie, między innymi z wykorzystaniem promieniotwórczego izotopu węgla C14, ustalony zostanie okres ich pochodzenia. Potem zaś naukowcy porównają DNA ze szczątkami dwóch córek „Giocondy” , których miejsce pochówku we Florencji jest znane. Gdyby i ten etap identyfikacji przyniósł pozytywny rezultat, podjęta zostanie próba rekonstrukcji twarzy kobiety, by potem porównać ją z tą znaną z arcydzieła Leonarda da Vinci.Lisa Gherardini(1479-1542), żona kupca Francesco del Giocondo handlującego tkaninami, po jego śmierci zamieszkała razem z dwiema córkami – zakonnicami w klasztorze we Florencji. Tam też została, jak się przypuszcza, pochowana.Poszukiwania szczątków Mony Lisy, prowadzone z inicjatywy specjalnie powołanego komitetu naukowego i przy poparciu władz Florencji, budzą jednak mieszane uczucia wśród historyków sztuki.Ci sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy przypominają na przykład, że nie ma pewności kogo namalował genialny artysta. Większa pewność panuje co do tego, że Francesco del Giocondo zamówił portret u Leonarda da Vinci(PAP)sw/ jm/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17