Książka pt. „Biały i czarny orzeł” - od czwartku w sprzedaży

Na kartach pojawiają się np. Ernest Wilimowski i Lukas Podolski.Polska edycja książki znajdzie się w sprzedaży w czwartek. Jak podają przedstawiciele Wydawnictwa Naukowego Śląsk, autor wersję polską zmienił w prawie 20 proc. w stosunku do opublikowanej wcześniej wersji niemieckojęzycznej, uzupełniając ją o nowe fakty, opinie i dokumenty. Tekst książki przełożył na język polski Wawrzyniec Sawicki.Jak zapowiada wydawca, książka w wielu miejscach będzie dla polskiego czytelnika kontrowersyjna, ujawnia liczne, nieznane i często kłopotliwe lub przynajmniej niejednoznaczne fakty z życiorysów sportowców i powinna otworzyć dyskusję nad problemem zdrady oraz wierności tożsamości regionalnej, narodowej, państwowej.Książka Urbana opowiada o przeżyciach piłkarzy żyjących na pograniczu polsko-niemieckim. Historie tych bohaterów sportu są jednocześnie historią Śląska i jego mieszkańców. Niektóre rozdziały książki poświęcone są niemieckiej okupacji Polski, sytuacji polskich sportowców pod okupacją oraz m.in. żydowskim piłkarzom, zamordowanym w czasie wojny.W książce nie zabrakło opisu słynnego "meczu na wodzie" - półfinału Mistrzostw Świata rozgrywanych w RFN w 1974 roku. Na kartach książki pojawiają się też opowieści o znanych piłkarzach, jak Ernest Wilimowski, który zdobywał bramki zarówno dla reprezentacji Polski, jak i III Rzeszy, Lukas Podolski, Dariusz Wosz, Jan Furtok czy aktualni reprezentanci Polski - Sebastian Boenisch i Eugen Polanski. Książka wzbogacona została ponad setką dokumentalnych ilustracji.Edycję książki poprzedziła otwarta w maju w Warszawie wystawa fotografii "Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki" oraz konferencja naukowa zorganizowana w Berlinie przez Fundację Fredricha Eberta i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk.Thomas Urban jest niemieckim dziennikarzem i publicystą, współpracownikiem agencji prasowych, laureatem nagrody im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) przyznawanej przez ministra kultury RFN „za wkład w pojednanie polsko-niemieckie”. Jest autorem kilku opublikowanych w Polsce książek, m.in. „Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie” i „Utracone ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku”.(PAP)kon/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17