Krzywa Wieża w Pizie znów lśni bielą marmuru

Przez ostatnie lata konserwatorzy, uważani za najlepszych na świecie, skrupulatnie usuwali z murów grubą warstwę zanieczyszczeń i smogu oraz ślady niszczycielskiej działalności zwiedzających, którzy pozostawiali na nich swe wyryte imiona bądź daty wizyty na wieży.Kiedy zdemontowano ostatnie rusztowania oczom wszystkich ukazał się widok, który - jak się podkreśla- nikogo nie pozostawił obojętnym."Na to wydarzenie czekaliśmy od 1990 roku. To wielkanocna niespodzianka dla Pizy, Włoch i świata. Prace konserwacyjne udały się nadzwyczajnie, to dzieło o międzynarodowej wartości, które wszyscy podziwiają i którego zazdroszczą"- powiedział burmistrz Pizy Marco Filippeschi."Pracowaliśmy centymetr po centymetrze"- wyjaśniła dyrektor Instytutu Konserwacji Zabytków przy włoskim ministerstwie kultury Giselle Capponi. Podkreśliła, że specjaliści zebrali wszystkie kawałki marmuru, które odpadły i misternie umieszczali je z powrotem we właściwych miejscach murów wieży.Przywrócenie dawnego blasku Krzywej Wieży to ostatni etap długiego procesu ratowania tego zabytku wobec coraz większej groźby jego zawalenia. Ocalił go zespół ekspertów pod kierunkiem urodzonego w Polsce profesora geotechniki Michele Jamiołkowskiego, z Politechniki w Turynie. Zastosowana przez specjalistów metoda polegała na wzmocnieniu fundamentów i niedopuszczeniu przy pomocy "zastrzyków" z cementu do dalszego przechyłu. Zespół profesora Jamiołkowskiego dał Krzywej Wieży gwarancję na 300 lat.17 czerwca na Placu Cudów , gdzie stoi ten zabytek, odbędzie się oficjalna uroczystość z okazji zakończenia wszystkich prac. Wybrano na to święto 10. rocznicę ponownego udostępnienia słynnej budowli zwiedzającym po zakończeniu robót, które ją ocaliły.Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)sw/ jm/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17