Kraków: wystawa „Adam Stefan Sapieha. Ostatni książę – biskup krakowski”

W otwarciu ekspozycji uczestniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. „Należę do ludzi, którzy nigdy nie spotkali kard. Sapiehy, ale całą miłość do tej postaci przekazał mi Ojciec Święty Jan Paweł II – on żył tą postacią, zawsze go wspominał” - mówił.Jak podkreślił hierarcha, jest naszym historycznym obowiązkiem zatrzymywać w pamięci tak wielkie i niezwykłe osobistości i przekazywać o nich pamięć następnym pokoleniom. „Dziś, kiedy niszczy się autorytety, dobrze, że pokazujemy wszystkim tę wielką postać” - podkreślił metropolita krakowski.Wystawa w wawelskim muzeum została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia konsekracji a w roku następnym - ingresu kard. Adama S. Sapiehy.Kurator wystawy Delfina Kościółek poinformowała PAP, że ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza przybliża sylwetkę młodego księcia, druga uroczystości związane z jego konsekracją i ingresem, a trzecia pokazuje życie prywatne hierarchy zwanego „księciem niezłomnym”.W salach ekspozycyjnych obejrzeć można przedmioty niezwykle rzadko pokazywane, jak kapa koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego z XVII wieku, w której kard. Sapieha był prowadzony do Katedry Wawelskiej na ingres. Jest też jego kapelusz kardynalski, stroje liturgiczne, piuska św. Piusa X ofiarowana przez papieża podczas audiencji w Rzymie w 1912, bulla papieża Piusa XII nominująca A. Sapiehę na kardynała z 1946 roku czy zastawa stołowa i menu przyjęcia ingresowego. Życie codzienne obrazują elementy stroju czy biurko z przedmiotami, których na co dzień używał kardynał.„Wystawa ma na celu ukazanie kardynała, jako wielkiego męża stanu i człowieka Kościoła, którym niewątpliwie był, ale również jako człowieka, który swój urząd pasterza Kościoła krakowskiego sprawował przez czterdzieści lat” - zaznaczyła kuratorka.Dodała, że okres ten przypadł na bardzo trudne czasy nie tylko dla hierarchii kościelnej w Polsce, ale także wiernych. „To właśnie postawa metropolity wobec trudnej codzienności krakowian, jego serdeczność, dobroczynność i zwykła życzliwość spowodowały, iż cieszył się wielka sympatią” - powiedziała Kościółek.Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II na Wawelu. Zostały uprzednio one poddane konserwacji dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Wystawa poświęcona kard. Sapieże będzie otwarta do 26 marca 2012 roku.Książę Adam S. Sapieha (1867-1951) od 1911 r. przez 40 lat był biskupem krakowskim. Jego posługa przypadła na czasy dwóch wojen światowych i początki PRL.(PAP)rgr/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17