Kraków: rozpoczął się II Festiwal Filmów Archeologicznych

To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowej. „Adresujemy go do wszystkich entuzjastów archeologii. Prezentujemy filmy, które pokazują to, co dzieje się w tej dziedzinie, w tym efekty najnowszych badań prowadzonych w Egipcie i różnych miejscach Europy” - powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie Tomasz Wichman.Widzowie zobaczą filmy nagrodzone na festiwalach filmów archeologicznych m.in. we Francji, USA, Hiszpanii czy Grecji. Będą one prezentowane w oryginalnych wersjach językowych.„Zaczynamy od sesji poświęconej starożytnemu Egiptowi, ale będą też filmy poświęcone cywilizacji Majów oraz wykopaliskom prowadzonym w Niemczech” - mówił dyrektor Festiwalu Filmów Archeologicznych dr Hubert Chudzio. „Dzięki tym filmom można dowiedzieć się, co dzieje się w świecie, poznać różne metody badawcze i najnowsze odkrycia dokonane przez specjalistów” – dodał.Podczas tegorocznego festiwalu będzie można zobaczyć m.in. filmy o odcyfrowaniu mechanizmu z Antykithery czyli maszyny zbudowanej przez starożytnych Greków, którą można porównać do współczesnego komputera, o złamaniu kodu Majów czy badaniach wraku szwedzkiego okrętu „Hedvig Sophia” zatopionego w Bałtyku.Jak podkreślił wicedyrektor Wichman filmy są dobrze zrobione. „To nie jest wykład uniwersytecki, ale fascynująca opowieść” – mówił.Każdą z filmowych sesji otwiera wykład specjalisty. W tym roku wygłoszą je prof. Joachim Śliwa i dr Jarosław Źrałka (obaj z Instytutu Archeologii UJ) oraz prof. Sławomir Kadrow z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.Festiwal potrwa do piątku. Publiczność wybierze najlepszy według niej film, który zostanie nagrodzony statuetką Światowida, który jest symbolem Muzeum Archeologicznego w Krakowie.Pierwszy Festiwal Filmów Archeologicznych odbył się w Krakowie w 2010 r. Prezentowane wówczas produkcje weszły do filmowego archiwum Muzeum Archeologicznego.(PAP)wos/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17