Kielce: muzealne spotkania z historią pisma, druku i książki

Muzeum Narodowe w Kielcach zaplanowało na niedzielę otwarty wykład Pawła Grzesika "Historia książki i biblioteki". Muzealnik opowie, jak powstawały książki zanim wynaleziono druk oraz gdzie znajdowały się i jak wyglądały najwspanialsze biblioteki. Przypomni też, od kiedy obowiązuje urzędowa ochrona praw autorskich, i wyjaśni, co wspólnego ma pałac biskupów krakowskich w Kielcach z pierwszą Książnicą Narodową - Biblioteką Załuskich w Warszawie.Na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich i przed Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zostaną zorganizowane kiermasze książek; mają być w sprzedaży - po atrakcyjnych cenach - pozycje poświęcone historii sztuki, dziejom regionu świętokrzyskiego i Polski. Można też będzie zamienić książkę z domowej biblioteki na inną.Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza w piątek i sobotę na spotkania warsztatowe z Tadeuszem Grajpelem - znawcą dawnej sztuki drukarskiej, właścicielem pracowni badań i edukacji historycznej - który przybliży najmłodszym historię pisma od czasów najdawniejszych do współczesnych."Specjalnie dla uczestników warsztatów w muzeum powstanie dawna drukarnia, a prowadzący zajęcia wystąpi w stroju z epoki" - obiecuje dzieciom dyrekcja muzeum. Prelegent przedstawi ewolucję pisma i liternictwa, a następnie jego słuchacze będą zgłębiać tajniki piktogramów i druku.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia - datę tę wybrano jako symboliczną; tego dnia w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii. Od 1995 r. jest ono obchodzone pod egidą UNESCO jako dzień promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.(PAP)mch/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17