Kalbarczyk: opublikowana lista budzi wątpliwości

"Ta informacja budzi wątpliwości, które ogłosił także Ośrodek Karta, w kwestii wiarygodności i właściwej identyfikacji tego dokumentu i, szczerze powiedziawszy, wolałbym się kategorycznie nie wypowiadać nie znając całości tego dokumentu i nie odnosić się do, być może, rzeczywistości urojonej.Ośrodek Karta twierdzi, że ten dokument od dawna u nich jest i nie jest to białoruska lista katyńska, jednak mogli się oprzeć oczywiście tylko na publikowanych fragmentach. I w obliczu tych wątpliwości jedyną metodą, która nam pozostaje, jest porównanie obu tych dokumentów w całości, by stwierdzić z czym mamy do czynienia. Na podstawie tego fragmentu, który mamy w +Gazecie Wyborczej+, trudno jednoznacznie wyrokować, co to właściwie jest.Są jednak poważne wątpliwości, czy identyfikacja tego dokumentu jest właściwa i te wątpliwości muszą być rozstrzygnięte, żeby ostatecznie wyrokować, czy to lista białoruska. A te wątpliwości dotyczą chociażby liczby nazwisk. 1996 osób to nie jest liczba osób, które hipotetycznie powinny znajdować się na tych listach. Powinno być to co najmniej 3 tys. nazwisk i pytanie, dlaczego ta lista jest ograniczona do tylu osób. I dlatego, nawet gdyby to była białoruska lista, to z uwagi na jej długość można by ją nazwać najwyżej półlistą.Trzeba to po prostu zbadać i porównać oba dokumenty. Nie można wiarygodnie wyrokować na podstawie przedstawionych fragmentów". (PAP)akn/ ls/ mag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17