Internetowe konferencje naukowe przed 600-leciem Unii w Horodle

Unia horodelska ustanowiona 2 października 1413 roku była odnowieniem Unii Polski z Litwą. Dokument przewidywał odrębność państwową Litwy, która miała mieć własnego księcia, Jagielle przypadał zaś tytuł władcy zwierzchniego.Do obchodów rocznicowych organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej przy współpracy z Klubem „Kamieniołom” i Stowarzyszeniem „Inicjatywa Małopolska im. Króla Władysława Łokietka” dołączyło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku (warmińsko-mazurskie).Jak podał PAP Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego muzeum trzy lata po obchodach 600 -lecia bitwy pod Grunwaldem muzeum w Stębarku włącza się w obchody rocznicowe horodelskiej Unii Polsko-Litewskiej. 2 X 1413 r. w drewnianym zamku nad Bugiem zebrali się rycerze polscy i litewscy, by ustalić szczegóły dalszego partnerstwa, którego skuteczność udowodniono trzy lata wcześniej na Polach Grunwaldu - dodał.Konferencje internetowe przy pomocy komunikatora skype dotyczyć będą różnych aspektów Unii horodelskiej. Prelekcje wygłoszą m.in. historycy z Krakowa i Białegostoku."Ostatni z cyklu wykładów zatytułowany "Grunwald - Żaligiris fundamentem unii polsko-litewskich" przygotowany przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem będzie największym, ponieważ odbędzie się przed inscenizacją bitwy w Grunwaldzie w lipcu 2013 roku i ma go wysłuchać kilkadziesiąt tysięcy osób - powiedział PAP Sławomir Moćkun. W Grunwaldzie zorganizowana zostanie także wystawa o Unii Horodelskiej a także debata historyków z Polski i Litwy.Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Horodelskiej Dariusz Tuz jeden z inicjatorów wykładów w sieci pytany skąd pomysł internetowych konferencji powiedział PAP, że to najwygodniejszy obecnie sposób komunikacji.Główne obchody rocznicowe Unii planowane są w Horodle na 5 i 6 października. Z tej okazji wydana zostanie monografia tej najbardziej wysuniętej na wschód polskiej gminy a także karty pocztowe i kalendarze. Odbędą się także konkursy wiedzy o Unii horodelskiej dla szkół noszących imię Władysława Jagiełły.Unia w Horodle jest zaledwie jedną z siedmiu unii polsko-litewskich, ale szczególnie ważną, bo ustanowiła między Polakami a Litwinami niezwykłe partnerstwo. Oba państwa, jakkolwiek „na wieki przywiązane”, miały być od siebie odrębne i wybierać sobie władców samodzielnie, choć za radą i zgodą przedstawicieli drugiej strony. Szlachta Wielkiego Księstwa została zrównana w prawach ze szlachtą polską. Partnerstwo osiągnęło w Unii horodelskiej również wymiar prywatny: 47 rodów z Wielkiego Księstwa symbolicznie połączyło się z polskimi rodami rycerskimi, przyjmując ich herby. (PAP)ali/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17