Łódź: od wtorku konferencja o sowieckich obozach dla jeńców wojennych

Według dr. Jerzego Bednarka z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który jest głównym organizatorem sesji pn. "Sowieckie obozy dla jeńców wojennych i internowanych w latach 1939-1956", udział badaczy z ośmiu krajów europejskich pozwoli "ocenić mechanizm i skalę stosowanych represji przez Sowietów wobec przedstawicieli różnych narodów".Jak informuje historyk z IPN, we wtorek, pierwszego dnia konferencji, wygłoszone zostaną referaty dotyczące m.in. oceny sowieckiej polityki wobec jeńców z różnych krajów wziętych do niewoli między rokiem 1939 a 1945, a także w latach późniejszych.Dowiedzieć się będzie można np. o obozach specjalnych NKWD, o węgierskich jeńcach wojennych, którzy znaleźli się w obozach sowieckich w latach 1945-1955, a także o Japończykach, którzy w latach 1946-1949 trafili do obozów jenieckich na terytorium sowieckiej Ukrainy.Drugiego dnia naukowcy mówić mają m.in. o obozie śmierci w Turkmenii, Polakach z Wileńszczyzny, którzy znaleźli się w obozie w Donbasie, a także o losach arystokracji polskiej internowanej w Związku Sowieckim w latach 1945-1947.Marzena Kumosińska z IPN w Łodzi w rozmowie z PAP przypomniała, że tegoroczne spotkanie będzie kontynuacją dyskusji rozpoczętej przed rokiem podczas międzynarodowej konferencji "Sowiecki system obozów i więzień. Forma represji politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie XX wieku".„Ubiegłoroczne przedsięwzięcie miało podobnie jak tegoroczne charakter naukowy, jednak wśród słuchaczy poza środowiskami akademickimi znaleźli się przedstawiciele środowisk kombatanckich i kresowych, m.in. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Związku Sybiraków. Widać wśród tych ludzi zainteresowanie zagadnieniami mającymi niegdyś pośredni choćby wpływ na ich losy, widać potrzebę poznania szerszego kontekstu wydarzeń, o które w przeszłości otarli się oni sami lub ich bliscy" – wyjaśniła Kumosińska.Partnerami oddziału IPN w Łodzi przy realizacji sesji są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim.Patronat medialny nad konferencją objęły m.in. Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl. (PAP)jaw/ wmk/ ls/ mag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17