Cerkiew w Godkowie k. Elbląga już prawie zrekonstruowana

Jak powiedział PAP w środę duchowny grekokatolicki Andrzej Soroka zrekonstruowano już ściany, a w najbliższych tygodniach budowniczowie będą układać dach.Pomysł przeniesienia XVIII-wiecznej świątyni poddała prof. Roma Cielątkowska z Politechniki Gdańskiej.Jak powiedziała prof. Cielątkowska, ksiądz Soroka jakiś czas temu poprosił ją o zaprojektowanie małej cerkiewki dla wiernych w Godkowie. Poinformowała go wówczas, że istnieje możliwość przeniesienia cerkwi z powiatu przemyskiego i zrekonstruowania jej na miejscu. "Dzięki życzliwości konserwatora zabytków stało się to możliwe" - powiedział ksiądz.Świątynia nie jest składana w miejscu, gdzie będzie stała, ale na prywatnej posesji, oddalonej od miejsca przeznaczenia o około 1,5 kilometra. Jak poinformował ks. Soroka inicjatorzy przedsięwzięcia czekają na uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdy tylko zostanie wydane, przeniosą cerkiew w docelowe miejsce. Świątynia zostanie przetransportowana w całości albo rozłożona na elementy i ponownie złożona.Inicjatywą rekonstrukcji cerkwi żyje cała społeczność lokalna, w tym 80 grekokatolickich rodzin w gminie Godkowo, które będą mieć świątynię na miejscu.Według inicjatorów przedsięwzięcia rekonstrukcja cerkwi jest wyjątkowym wydarzeniem. Jak mówił ks. Andrzej Soroka, pierwszy raz w historii zdarzyło się przeniesienie cerkwi z południa Polski na północ. Jak ocenił duchowny, można powiedzieć, że po przesiedleniach ukraińskich rodzin podczas Akcji Wisła w 1947 roku na Ziemie Odzyskane, teraz cerkiew przeniesiona została za swoimi wiernymi.Przeniesienie świątyni, jej renowacja i rekonstrukcja to właściwie ratunek dla cerkwi, ponieważ przez ostatnie kilkadziesiąt lat niszczała - ocalonych fragmentów obiektu jest jedynie 30 proc.Cerkiew w Kupnej była miejscem kultu do 1947 roku, czyli do momentu wysiedleń Ukraińców w ramach Akcji Wisła; potem, gdy nie było już wiernych, świątynia stała się magazynem. Odbudowa świątyni w Godkowie odbywa się z pieniędzy zebranych podczas zbiórek publicznych i sprzedaży cegiełek z wizerunkiem cerkwi z 1740 roku.Gmina Godkowo nie ma parafialnego rzymskokatolickiego kościoła. Jak powiedział ks. Soroka, gdy cerkiew już będzie gotowa, będzie mogła być udostępniana również rzymskokatolickim wiernym. (PAP)ali/ as/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17