Białoruś: obchody rocznicy przewrotu bolszewickiego 1917 roku

W oficjalnych życzeniach prezydent Łukaszenka ocenił, że obecnie w kraju "nie ma ostrego rozwarstwienia socjalnego", a realizacja przez Białoruś "własnego modelu rozwoju" pozwoliła jej "w niełatwych warunkach zewnętrznych wznieść na nowy poziom przemysł i rolnictwo" w kraju."Dzisiejszy spokój i stabilność w społeczeństwie, brak ostrego rozwarstwienia socjalnego, rządy prawa i porządek są dowodem słuszności wybranej drogi" - napisał Łukaszenka w życzeniach przekazanych przez weekendowe gazety. Ocenił w nich, że "historia znów potwierdza znaczenie ideałów Wielkiego Października".Państwowa agencja BiełTA przypomina w poniedziałek, że ocena wydarzeń 1917 roku jest niejednoznaczna. Stwierdza jednak, że "dzięki Rewolucji Październikowej naród białoruski zyskał państwowość, stworzył potencjał ekonomiczny i intelektualny", a idee "zjednoczenia i solidarności mas pracujących oraz równości wszystkich ludzi pozostają i dzisiaj aktualne".Według gazety "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" starsi uczniowie szkół białoruskich mają trudności w przypomnieniu sobie, jaka rocznica świętowana jest 7 listopada. Dziennik powołał się na nauczyciela z Mińska, który spytał o tę datę kilkudziesięciu uczniów. Jak powiedział gazecie, w około 80 proc. przypadków otrzymał odpowiedź: "Nie wiem".Z Mińska Anna Wróbel (PAP)awl/ kar/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17