Archeolodzy odkryli pozostałości kramów i kuźni w Częstochowie

Badania na Starym Rynku rozpoczęły się na początku sierpnia. Jak powiedziała PAP kierująca wykopaliskami archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska dotąd udało się przebadać 300 m kw. powierzchni rynku. W trakcie wykopalisk odkryto szereg obiektów, o których istnieniu dotąd tylko przypuszczano."Najważniejszym odkryciem są pozostałości po kuźni i duże palenisko. W tym obiekcie znaleźliśmy dużą ilość materiałów żelaznych, czyli półproduktów. Na podstawie materiału ceramicznego przypuszczamy, że kuźnia może pochodzić z osiemnastego wieku" - powiedziała PAP Młodkowska-Przepiórowska.W trakcie prac archeolodzy natknęli się także na ciąg kramów z podłogami z gliny i resztkami desek. Młodkowska-Przepiórowska przypuszcza, że pochodzące z końca XVII i XVIII wieku kramy spłonęły.Niezwykle interesującym znaleziskiem są dwie jamy ze szczątkami zwierząt odkryte pod kuźnią i kramem. Pod kuźnią umieszczono szkielet konia, drugiego szkieletu jeszcze nie zidentyfikowano. "Z dużą dozą prawdopodobieństwa są to tak zwane ofiary zakładzinowe, które składano aby zapewnić sobie pomyślność prowadzonej działalności" - tłumaczy szefowa zespołu badaczy.Ostatnim odkryciem jest drewniana studnia, na którą archeolodzy natknęli się pod gruzowiskiem. Jej zarys znajduje się na głębokości 2,5 m pod powierzchnią rynku.Wykopaliska będą prowadzone do końca września. "Teraz chcemy jak najgłębiej spenetrować studnię, bo w takich miejscach bardzo często można znaleźć ciekawe eksponaty. Myślę, że ta studnia może nam jeszcze sprawić dużą niespodziankę" - przypuszcza Młodkowska-Przepiórowska.(PAP)ktp/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17