Zmarła Kazimiera Krzak, była więźniarka Auschwitz

Kazimiera Krzak urodziła się 16 lipca 1928 roku w Brzezince koło Oświęcimia. W 1943 roku trafiła do Auschwitz za karę, że zgubiła niemiecką przepustkę. Po wkroczeniu 27 stycznia 1945 roku wojsk sowieckich wróciła do domu. Przed oczami wciąż jednak miała dzieci, które pozostały w wyzwolonym obozie.



Dzień póżniej wróciła do obozu z sąsiadką i jej synem. Na terenie obozu cygańskiego w Auschwitz II – Birkenau znalazły dzieci skupione wokół przestraszonej blokowej. Wypatrzyła siedmioletnią dziewczynkę, która mówiła po polsku. Była to Żydówka Lusia Kałuszyner (Pnina Segal). Zabrała ją do domu. Po kilku miesiącach po dziecko zgłosiła się matka, która cudem przeżyła wojnę.



Lusia z matką wyjechały do Łodzi, a następnie po kilku latach do Izraela. Wiele lat później Lusia przyjechała do Oświęcimia z grupą młodzieży i odnalazła swą opiekunkę. Na kanwie tej historii w ubiegłym roku powstał film dokumentalny „Siostrzyczka”.



Za szczególną postawę w czasie II wojny światowej prezydent Lech Kaczyński odznaczył Kazimierę Krzak Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.



Kazimiera Krzak, która kiedyś pomagała więźniom, ostatnie lata spędziła obłożnie chora w zakładzie opiekuńczo-leczniczym prowadzonym przez siostry serafitki. W czasie okupacji zakonnice z tego zgromadzenia również pomagały więźniom obozu.



„Ta wiadomość bardzo mnie zasmuciła. Kazia odeszła w dniu, kiedy w Izraelu obchodzimy święto Jom Kippur, dzień pojednania. Myślałam, że niebawem się zobaczymy. Będzie mi jej bardzo brakowało” - powiedziała w rozmowie telefonicznej Lusia Kałuszyner. (PAP)



szf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17