21. "Zaduszki Mikołajczykowskie" w Dobrzycy

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w drewnianym kościółku parafialnym p.w. Świętej Tekli, w którym Mikołajczyk zawarł w 1924 r. związek małżeński z Cecylią Ignasiak. Później ludowcy złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym byłemu premierowi, a następnie wszyscy spotkali się w miejscowym Domu Ludowym.



"Dziś nie mamy zagrożeń militarnych, czasy są odmienne. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją zagrożenia ekonomiczne. Myśl Mikołajczyka o zgodnej pracy wraca i jest ciągle aktualna" - powiedział wicemarszałek Sejmu, Eugeniusz Grzeszczak (PSL).



Jak podkreślił, działalność Mikołajczyka jest przykładem, że nawet w bardzo skomplikowanych konfiguracjach politycznych czy militarnych można nie tylko marzyć o wolności, ale gdy ją już mamy, trzeba dla niej pracować. "Mikołajczyk jest wspaniałym źródłem, z którego my ludowcy możemy czerpać" - podkreślił wicemarszałek.



Według europosła Andrzeja Grzyba "Mikołajczyk był nie tylko wielkopolaninem, był obywatelem Europy i świata". Był człowiekiem, który tworzył koalicję antyhitlerowską i uczestniczył w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji politycznych dla Polski" - uważa Grzyb.



Podkreślił, że Mikołajczyk mówił o potrzebie demokratycznych wyborów, o potrzebie łączenia, a nie dzielenia ludzi. "To są wartości ponadczasowe, które mogą pomóc w odnajdywaniu rozwiązań, nawet gdy jest nam trudno" - mówił europoseł.



W latach dwudziestych i trzydziestych ub. wieku Mikołajczyk uczył się i pracował w Dobrzycy oraz pobliskich miejscowościach. W tej części Wielkopolski zakładał pierwsze organizacje rolnicze i młodzieżowe. W 1937 r. był jednym z organizatorów strajku chłopskiego.



Od 1943 do 1944 roku był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. został prezesem PSL. Dwa lata później wyjechał na emigrację do USA.



Zmarł 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie. W czerwcu 2000 r. prochy Mikołajczyka oraz jego żony sprowadzono do Polski i pochowano w Poznaniu. (PAP)



zak/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17