Zabytkowy czołg Renault FT-17 trafił do Poznania

Po renowacji czołg będzie eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W piątek na pokładzie samolotu transportowego pojazd przyleciał do Polski, z lotniska Poznań-Krzesiny został przewieziony do Muzeum Broni Pancernej.



Kustosz muzeum mjr Tomasz Ogrodniczuk powiedział w piątek PAP, że pojazd wydaje się być w dobrym stanie. Jak przyznał, na razie nie wiadomo, jak długo potrwa jego renowacja.



"Każdy element musi być sfotografowany, musimy sporządzić dokładną dokumentację tego wozu. To wszystko trzeba rozebrać w drobny mak, każdą część wziąć do ręki, w razie potrzeby naprawić, odpowiednio zakonserwować i zacząć składać w jedną całość. Będziemy dążyć do tego, by po zakończeniu prac pojazd jeździł o własnych siłach" – powiedział.



Ogrodniczuk dodał, że ma już kopię instrukcji do czołgu z 1921 roku.



Poznańska placówka muzealna ma duże doświadczenie w przywracaniu do życia starych wojskowych pojazdów.



"W porównaniu z wydobywanymi przez nas pojazdami z rzek i kanałów, czy sprowadzoną z Norwegii tankietką ten czołg jest w dobrym stanie: jest cała bryła, są podzespoły. Nieco uszkodzony jest tył tzw. płetwy ogonowej, nie ma armaty, poza tym pojazd nieźle się prezentuje" – powiedział.



"Są kompletne gąsienice, w środku są drążki do sterowania, drążek do skrzyni biegów. Już widziałem, że elementy skrzyni biegów są popękane, ale wszystko okaże się w czasie gruntownych oględzin pojazdu" – dodał.



W tym roku zbiory Muzeum Broni Pancernej wzbogacił wymagający gruntownej renowacji, zabytkowy egzemplarz tankietki TKS, uczestniczącej w kampanii wrześniowej. Pojazd został sprowadzony z Norwegii.



Wcześniej fachowcy z muzeum przywrócili do życia m.in. wydobyty z kanału niemiecki ciągnik artyleryjski Sd.kfz 6 serii bn9n i wyciągnięte z rzeki działo Sturmgeschuetz IV.



FT-17 to dar rządu w Kabulu dla Polski. O przekazanie egzemplarza, który według MSZ prawdopodobnie służył w Wojsku Polskim, starał się m.in. prezydent Bronisław Komorowski.



Wojsko podkreśla, że w zbiorach muzealnych w Polsce dotychczas nie było czołgu tego typu. Z kolei dyplomaci zaznaczają, że Polska otrzymała maszynę jako dar, w podzięce za zaangażowanie w Afganistanie.



Ambasador Polski w tym kraju Piotr Łukasiewicz wyjaśnił, że maszynę wypatrzył pracujący w polskiej ambasadzie Afgańczyk. Czołg stał na uboczu na terenie należącym do afgańskiego ministerstwa obrony.



Według polskiej dyplomacji odnaleziony w Afganistanie pojazd to egzemplarz, który prawdopodobnie po przechwyceniu przez Rosjan w czasie wojny 1920 r. trafił w 1923 r. jako darowizna Rosji Sowieckiej dla ówczesnego emira Afganistanu.



Dyplomaci od dłuższego czasu zabiegali o przekazanie czołgu. Prezydent Komorowski rozmawiał na ten temat z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wówczas uzyskał zgodę na przekazanie pojazdu.



W polskiej armii wykorzystywano 120 produkowanych we Francji pojazdów Renault FT-17 – pierwszych czołgów na świecie wyposażonych w obrotową wieżę. Polscy żołnierze wykorzystywali je przez cały okres międzywojenny – maszyny tego typu walczyły zarówno w bitwie warszawskiej 1920 r., jak i wojnie obronnej 1939 r.



Według polskiego MSZ na świecie zachowało się do naszych czasów 49 egzemplarzy FT-17. Dwa czołgi Renault FT-17 Afgańczycy ofiarowali Amerykanom w 2003 r., a jeden Francuzom cztery lata później. (PAP)



rpo/ ral/ as/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17