Żydówka uratowana podczas okupacji odwiedziła miejsce schronienia

Pardess urodziła się w getcie w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1940 r. Później przebywała z matką w getcie w Samborze. Stąd Plewa zabrał ją jako dwuletnią dziewczynkę i zabrał ją do siebie, a następnie zawiózł do domu swoich rodziców w Klinach pod Kępnem.



Jak wspomina Pardess na łamach izraelskiej gazety „Ma’ariv”, miejsce w Klinach było dla niej idealne. „Tam na pewno nikt nie mógł podejrzewać istnienia żydowskiej dziewczynki. Rodzice wybawcy byli wierzącymi katolikami. Alojzy powiedział im, że mają mnie przedstawiać jako jego nieślubne dziecko” – mówiła Ruth dziennikarce gazety, Adi Chashmonai.



Po 66 latach pamięta dom Plewów jako pełen ciepła i dobroci. Wspomina również miejscowego księdza, którego stała się pupilką, a nawet „świętą córką”. Większość faktów z dzieciństwa zna z opowiadań matki, krewnych i znajomych.



Pardess opowiada dziennikarce gazety, że przez trzy lata była w Klinach „Antośką” - „zwykłą wiejską dziewczynką, prawdopodobnie taką, jak wszystkie otaczające ją polskie dzieci”. Z Klin zabrała ją po wojnie matka i razem wyjechały do Izraela.



W 1978 r. Plewa został odznaczony przez Instytut Yad Vashem w Izraelu medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł kilka lat potem.



Pardess – jak napisał „Tygodnik Kępiński” – chce w Polsce znaleźć odpowiedź na dręczące ją od lat pytania: jak Alojzy, narażając własne życie oraz życie rodziców, ocalił ją z getta i jak żydowska dziewczynka uchowała się przez trzy lata jako katoliczka w polskiej wsi. Chce się także dowiedzieć, jakim sposobem odnalazła ją po wojnie matka.



Pradess spędziła w Kępnie kilka godzin. Spacerowała ze swoją najbliższą rodziną z USA po mieście, odwiedziła dawną dzielnicę żydowską. Potem pojechała do Klin, gdzie przygotowano spotkanie z mieszkańcami wsi.(PAP)



zak/ hes/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17