Żydowska i polska młodzież gromadzi się przed Marszem Żywych

Po południu przejdą do byłego Auschwitz II–Birkenau, gdzie odbędzie się główna uroczystość.Po południu przejdą do byłego Auschwitz II–Birkenau, gdzie odbędzie się główna uroczystość.



Marsz Żywych organizowany jest w tym roku po raz 21. Po raz pierwszy wezmą w nim udział amerykańscy i kanadyjscy kombatanci, którzy podczas II wojny światowej uczestniczyli w walkach na froncie zachodnim. „Auschwitz jest miejscem, które wywołuje wstrząs. Czytano nam o nim, mówiono, czego się spodziewać, ale tu jednak trzeba przyjechać, aby poczuć atmosferę. To miejsce promieniuje złem” – powiedział jeden z kombatantów, Kanadyjczyk Bill Davis.



Przed rozpoczęciem marszu młodzi Żydzi i Polacy zwiedzają muzealną ekspozycję. Tradycją stało się, że ubrani są w niebieskie kurtki, które otrzymują od organizatorów. Ten kolor połączony z białym – barwy państwa Izrael - będzie dominował podczas Marszu Żywych. Żydowska młodzież przyjechała z różnych krajów, także bardzo odległych od byłego obozu Auschwitz, jak Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia.



Najliczniejsze grupy odwiedzają blok 18., w którym upamiętniona jest zagłada ponad 400 tys. węgierskich Żydów w komorach gazowych Birkenau. Wejście do niego zdobią flagi Węgier i Izraela. Zwiedzają też główną wystawę, na której zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni: włosy ofiar, walizy deportowanych, dziecięce ubranka, puszki po cyklonie B, którym duszono ofiary.



Wychowawca z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie Andrzej Pawlik przyjechał na Marsz Żywych z grupą kilkunastu podopiecznych. „Uczestniczymy w marszu od blisko 10 lat. Przyjazd tu to trochę obowiązek, trochę pamięć, ale i potrzeba. Przyjeżdżamy, żeby nasza młodzież, która ma specjalne wymagania edukacyjne i wychowawcze, poznała wspólnotę cierpienia narodu żydowskiego i polskiego. Drugi wymiar to wspólny los w czasie wojny młodzieży żydowskiej i niepełnosprawnej. Mamy też wielu uczniów pochodzenia romskiego, dla których to też szczególna pielgrzymka” – wyjaśnił.



Peter z Kanady powiedział: „Moja matka przeżyła Zagładę i jako ocalona uczestniczyła w Marszu Żywych 12 lat temu z grupą z Toronto. To ważne, aby młodzi wiedzieli, co działo się w przeszłości. To lekcja historii, która jest przestrogą na przyszłość. Niestety, źli ludzie istnieją w każdych czasach, nie tylko 60 lat temu. (...) Dziś czuję dumę i zadowolenie, że jestem tu i pójdę razem z 10 tysiącami żydowskich przyjaciół”.



Po południu około 10 tys. młodych osób przejdzie wspólnie do byłego obozu Birkenau. Tam, przed pomnikiem ofiar obozu, odbędzie się główna uroczystość. (PAP)



szf/ hes/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17