XXI Targi Książki Historycznej

Na Targach swoją ofertę zaprezentują po raz pierwszy wystawcy z Białorusi i Rosji. W tym roku premierowo odbędzie się Salon Książki Białoruskiej. Zorganizowany zostanie także II Salon Bibliotek oraz III Salon Książki Muzealnej.



Szczególnym wydarzeniem ma być prezentacja faksymili Biblii Gutenberga – najcenniejszej książki świata o wartości szacowanej na 100 mln dol., która jest obecnie przechowywana w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie (woj. pomorskie).



W programie Targów znalazły się spotkania ze znanymi historykami i autorami książek historycznych m.in. prof. Aleksandrem Łuczakiem i Wladimirem Bieszanowem, panele dyskusyjne np. "Varsaviana w dobie kryzysu" oraz spacery historyczne, które poprowadzą m.in. autorzy książek historycznych Sławomir Koper i Iwona Kienzler.



Zaplanowano również projekcje historycznych filmów fabularnych, takich jak "Gladiator" czy "Na Zachodzie bez zmian" oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej zorganizuje pokaz turnieju rycerskiego, turniej łuczniczy dla publiczności, pokazy walk rycerzy z epoki bitwy pod Płowcami, inscenizację bitwy polsko-litewskiej "Oblężenie Jazdowa 1262" oraz pokaz pod hasłem "+Od Mieszka do Jagiełły+ − czyli opowieść jak zmieniało się uzbrojenie rycerza od X do XV w.".



Grupa rekonstrukcyjna Dragon zaprezentuje pokaz musztry piechoty połączony ze strzelaniem salwami z broni czarnoprochowej, fechtunek na szable, strzelanie z moździerza oraz pokaz bicia monet, krzesania ognia krzesiwem i szkółkę fechtunku szablą.



Grupa odtwarzająca Armię Czerwoną 1939-1945 przygotuje wykłady i pokazy sprzętu wojskowego w tym opis granatów i butelek przeciwpancernych. W Targach weźmie udział również Grupa Rekonstrukcji Historycznej Suomen Armeija odtwarzająca armię fińską z okresu II wojny światowej.



Podczas XXI Targów Książki Historycznej odbędą się także wystawy - zabawek historycznych i poświęcona hutnictwu sprzed 2 tys. lat z okolic Warszawy; pokazy gier planszowych o tematyce historycznej i militarnej; gry i atrakcje dla najmłodszych oraz lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.



Jak co roku Targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród na najlepszą książkę historyczną. Członkami jury nagrody są profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski i Tomasz Łubieński.



Patronem medialnym Targów jest portal historyczny Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski dzieje.pl. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17