XIV-wieczne kazania będą miały oprawę muzyczną

Producenci premierowego koncertu zapowiadają starania o to, by został on zarejestrowany przez TVP. Zamierzają również nagrać płytę DVD, a także planują krajową i zagraniczną trasę koncertową, aby w ten sposób promować region świętokrzyski. Dochód z wrześniowego koncertu ma być przeznaczony na odbudowę wieży kościelnej na Św. Krzyżu - poinformował w sobotę na swojej stronie klasztor oo. oblatów na Św. Krzyżu.



W sobotę świętokrzyskim klasztorze odbyło się spotkanie osób zaangażowanych w organizację koncertu. Obecni byli: lider zespołu SBB (Silesian Blues Band) Józef Skrzek, historyk mediewista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Krzysztof Bracha, kieleccy przedsiębiorcy - pomysłodawcy i producenci koncertu Jan Taranowski i Marcin Majewski oraz superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha.



Oprócz Marka Piekarczyka - wokalisty TSA - oraz chórzystów z Wrocławia do udziału we wrześniowym koncercie został zaproszony także kielecki multiinstrumentalista Włodzimierz „Kinior” Kiniorski.



Teksty kazań przygotował dla artystów Bracha, korzystając z wcześniejszej pracy prof. Wiesława Wydry z Poznania, który dokonał transliteracji staropolskiego języka „Kazań świętokrzyskich” oraz z wysiłku prof. Wacława Twardzika z Krakowa, który dokonał ich transkrypcji - informują na stronie www zakonnicy.



Pochodzące z XIV wieku „Kazania świętokrzyskie” to najstarszy zapis prozy polskiej. Zabytek składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.



Kodeks ten należał do opactwa benedyktynów na Św. Krzyżu, na początku XIX w. trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W wyniku represji carskich po powstaniu listopadowym został wywieziony wraz z innymi zbiorami do Rosji. Ukryte w oprawie kodeksu 18 pasków z fragmentami kazań odkrył w 1890 r. Aleksander Brueckner, prowadząc badania w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. To on nadał znalezisku nazwę "Kazania świętokrzyskie". Rękopis z Kazaniami powrócił do Polski - nie bez trudności - dopiero w 1925 roku.



Kazania świętokrzyskie szczęśliwie ocalały z wojennej zawieruchy. Wywiezione przez Rumunię do Francji, a następnie do Kanady, w 1959 r. powróciły do kraju. Są skatalogowane w Bibliotece Narodowej i na co dzień przechowywane w skarbcu biblioteki w specjalnej złotej szkatułce. Od tygodnia można je oglądać w bibliotece na wystawie "Najstarsze ojczyste - dodaj do ulubionych".



Zgodnie z benedyktyńską tradycją pierwsi mnisi pojawili się na Łysej Górze (obecnie Św. Krzyż) w 1006 r. Naukowcy uważają, że klasztor powstał w latach 30. XII stulecia. Przybycie z Węgier relikwii drzewa krzyża świętego do opactwa wiążą z początkiem XIV wieku. Od 76 lat kustoszami sanktuarium są misjonarze - ojcowie oblaci. (PAP)



mch/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17