Wystawa zdjęć Torunia z 1861 i 2011 r.

Pierwsze z zachowanych zdjęć Toruń w 1861 r. zrobił pruski fotograf Eduard Flottwell z Gdańska. Była to seria dziewięciu fotografii, wykonana na zamówienie Toruńskiej Izby Handlowej z okazji uruchomienia linii kolejowej pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem 24 października 1861. Sprzedawane były jako pojedyncze zdjęcia, ale wydano je też w formie albumu. Jeden z albumów został przekazany przez kupców nowo powstałemu Muzeum Miejskiemu. Do dziś znajduje się w zbiorach placówki noszącej obecnie nazwę Muzeum Okręgowego.



Na fotografiach Flottwella zostały uwiecznione: Ratusz Staromiejski widziany od ulicy Różanej, wejście do ratusza od strony południowej, pomnik Kopernika, kościół świętych Janów od strony Wisły i z wieży ratusza, kościół Najświętszej Marii Panny, kościół św. Jakuba, gimnazjum przy Zaułku Prosowym, panorama z Zamku Dybowskiego.



Inicjatorem wystawy jest Bartłomiej Łyczak, który wraz innym pasjonatami fotografii, Łukaszem Balcerzakiem i Przemysławem Stochmalem, podjął się otworzenia zdjęć sprzed 150 lat. Przy użyciu zabytkowego, miechowego aparatu wielkoformatowego zrobili zdjęcia tym samym obiektom. Niektóre z ujęć udało się dokładnie odtworzyć, ale inne kadry nie mogły być powtórzone, gdyż fragmenty miasta zmieniły się.



Wystawa w Dworze Artusa będzie czynna do 14 listopada. Od 21 listopada do 4 grudnia średniowieczne zabytki Torunia, uwiecznione przez Flottwella i współczesnych fotografów, będzie można oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. (PAP)



rau/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17