Wystawa plenerowa w 70. rocznicę wysiedleń Zamojszczyzny

"Akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie to jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, godne nie tylko upamiętnienia, ale i szerokiego opisu" - powiedziała autorka wystawy Agnieszka Jaczyńska z Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.



Ekspozycja pt. "Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna +pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie+", ustawiona w plenerze, na Rynku Solnym w Zamościu składa się z 36 plansz. Widnieją na nich fotokopie różnych dokumentów, zdjęć, zapisy wspomnień i relacji uczestników tamtych wydarzeń.



Wystawa pokazuje zarówno kontekst historyczny wysiedleń, jak ich przebieg i losy wysiedlonych – ich pobyt w obozach przejściowych, w obozach koncentracyjnych, wywózkę na przymusowe roboty do III Rzeszy. Osobne panele poświęcone są osadnikom niemieckim, którzy zajmowali miejsce wysiedlonych na Zamojszczyźnie, organizowaniu pomocy wysiedleńcom, reakcji zbrojnego podziemia i powojennym rozliczeniom akcji pacyfikacyjnej.



Wszystkie przedstawione na wystawie zagadnienia są szerzej omówione w specjalnym albumie, pod takim samym tytułem jak wystawa, wydanym przez IPN.



Problematyce wysiedleń jako narzędzia polityki ludnościowej w Europie XX wieku poświęcona będzie trzydniowa konferencja naukowa, która rozpocznie się w środę w salach zamojskiego ratusza.



"Wysiedlenia na Zamojszczyźnie wpisywały się w realizację Generalnego Planu Wschodniego, tego wielkiego projektu zagospodarowania wschodniej Europy, przygotowanego przez naukowców niemieckich z inspiracji władz III Rzeszy. Chcemy pokazać wydarzenia na Zamojszczyźnie w kontekście polityki XX wieku, pokazać wysiedlenia jako zjawisko demograficzne, przybliżyć ich uwarunkowania" - powiedział jeden z organizatorów konferencji Jacek Wołoszyn z KUL i IPN.



Generalny Plan Wschodni III Rzeszy miał być realizowany przez 20-30 lat i przewidywał wysiedlenie milionów Słowian z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Niemcy planowali wypędzić 140 tys. Polaków z blisko 700 wsi i sprowadzić na ich miejsce 60 tys. kolonistów niemieckich.



Pierwszy etap akcji wysiedleńczej rozpoczęli w nocy 27 listopada 1942 r. na Zamojszczyźnie we wsi Skierbieszów i jej okolicach. Potem akcja objęła powiaty hrubieszowski, tomaszowski, zamojski i biłgorajski. Przesiedleńcy trafiali najpierw do obozów przejściowych - głównie do Zamościa i Zwierzyńca. Tam dokonywano ich selekcji, a potem ludzie ci byli wywożeni w bydlęcych wagonach na roboty do Niemiec lub do obozów koncentracyjnych – m.in. do Auschwitz–Birkenau i na Majdanek.



Akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie trwała do lipca 1943 r. W sumie z ok. 300 wsi w tym regionie hitlerowcy wypędzili z domów ponad 100 tys. mieszkańców, w tym ok. 30 tys. dzieci.



Oddzielone od rodziców dzieci podlegały segregacji - przeznaczone do germanizacji wywożono do III Rzeszy i umieszczano w niemieckich rodzinach, a pozostałe trafiały do obozów koncentracyjnych. Historycy szacują, że ok. 10 tys. dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny zmarło w obozach lub w czasie transportu - z głodu, zimna, braku opieki. Ok. 460 dzieci uratowali z obozu przejściowego w Zwierzyńcu właściciele Ordynacji Zamojskiej Jan i Róża Zamoyscy.



Domy wysiedlonych zajmowali koloniści niemieccy, na Zamojszczyźnie osiedliło ich się około 12 tysięcy. W toku akcji przesiedlono na te tereny również ok. 18 tys. Ukraińców.



Niemiecka akcja wysiedleńcza spotkała się z silnym oporem partyzantki, głównie żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, których liczne walki z okupantem i akcje zbrojne w obronie Zamojszczyzny nazwano powstaniem zamojskim. Kiedy w 1943 r. skomplikowała się sytuacja wojsk niemieckich na Wschodzie, Niemcy wstrzymali akcję.



Wystawę na Rynku Solnym w Zamościu można będzie oglądać do 17 grudnia.(PAP)



ren/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17