Wystawa "Frankfurt Kleista. Frankfurt nad Odrą około 1800 roku"

Na 16 tablicach zamieszczone są informacje opatrzone fotografiami, mapami i grafikami. Wystawa opisuje jakim miastem był Frankfurt Kleista, w którym pisarz dorastał, studiował i z którym za życia utrzymywał bliski kontakt poprzez rodzinę i przyjaciół. Przybliża także postać wybitnego niemieckiego dramaturga - poinformowała PAP Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum, gdzie są prezentowane tablice.



Ekspozycja ukazuje najważniejsze wydarzenia historyczne, opisuje zabytki miasta, ówczesną gospodarkę i życie studenckie. Na tablicach znalazło się wiele informacji, m.in. przekazy dotyczące wielkiej powodzi, podczas której zalana została głównie prawobrzeża część miasta - obecne Słubice.



Ekspozycja jest projektem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i Muzeum Kleista we Frankfurcie nad Odrą. „Głównym celem wystawy jest przybliżenie historii Frankfurtu nad Odrą oraz zachęcenie do zwiedzenia jego zabytków, które są jej świadectwem. Ekspozycję przygotowali studenci Viadriny w ramach seminariów organizowanych z okazji obchodzonego we Frankfurcie Roku Kleista" - powiedziała Bielewicz-Polakowska.



Wystawa była wcześniej prezentowana - z objaśnieniem w języku niemieckim - po drugiej stronie Odry. Dzięki dofinansowaniu unijnemu możliwe było stworzenie jej polskiej wersji, którą będzie można oglądać do końca lutego 2012 w foyer Collegium Polonicum.



Heinrich von Kleist urodził się w 1777 roku we Frankfurcie nad Odrą. W 1811 r. w Wannsee pod Berlinem popełnił samobójstwo wraz ze swoją przyjaciółką, która chorowała na raka. Był znanym niemieckim pisarzem, poetą i publicystą. Zasłynął głównie jako dramaturg i autor licznych sztuk. (PAP)



mmd/ hes/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17