Wrocław: „Zapomniane oblicza” - wystawa w Muzeum Archeologicznym

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. glinianie figurki, metalowe naczynia czy monety z czasów Imperium Rzymskiego.


Najstarsze eksponaty datowane są na IV tysiąclecie p.n.e, najmłodsze zaś na XVII w.



Ich cechą wspólną są widniejące na nich przedstawienia twarzy - zarówno zwykłych śmiertelników, jak i cesarzy, świętych czy bóstw.



„Twarze z przeszłości przetrwały na różnego typu zabytkach archeologicznych, jednak z racji dominacji przedstawień zoomorficznych, należą one do rzadkości. Znane dzisiaj przedstawienia ludzkiej twarzy są bardzo często jedynie jej zarysem, pozbawionym ust, oczu, uszu lub nosa. Zdarzają się jednak przedmioty – np. monety, gdzie oblicza odwzorowane są z duża dbałością o szczegóły” - poinformowała rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.



Wystawę przygotowało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, a eksponaty na niej zgromadzone pochodzą z jedenastu placówek muzealnych z terenu całej Polski. Wrocławskie Muzeum Archeologiczne reprezentowało na wystawie kabłąk wiadra brązowego pochodzący z okresu wpływów rzymskich.



Ekspozycję można oglądać do 30 maja.(PAP)



pdo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17