Wrocław: „Wojsko w Polsce Ludowej” - konferencja IPN

Jak poinformował PAP Paweł Piotrowski z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, celem dwudniowej konferencji jest przedstawienie głównych zagadnień związanych z powojenną historią Wojska Polskiego. „Referenci będą starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania dotyczące stopnia samodzielności Polski i jej sił zbrojnych w okresie powojennym, zajmą się też relacjami pomiędzy wojskiem a społeczeństwem” - wyjaśnił Piotrowski.



Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że siły zbrojne PRL były jednym z najważniejszych filarów władzy komunistycznej w kraju i wielokrotnie brały udział w tłumieniu masowych protestów społeczeństwa. „Uwidoczniło się to szczególnie w dekadzie lat 40. i 50., kiedy to zarówno wojskowy wymiar sprawiedliwości, jak i służby specjalne zwalczały w sposób brutalny wszelkie przejawy sprzeciwu wobec panującego systemu. Miały w tym okresie miejsce bezprzykładne akty terroru, mordów sądowych, osadzania niewinnych ludzi w więzieniach” - tłumaczył.



Według historyka IPN, wojskowi byli też często włączani w akcje polityczne i propagandowe mające na celu przekonanie społeczeństwa do panującego ustroju. „Armię włączano także w system represji, m.in. poprzez powoływanie kleryków i młodzieży pochodzącej ze środowisk obcych Polsce Ludowej do służby oraz kierowanie do pracy w tzw. batalionach górniczych, wykonujących katorżniczą pracę w kopalniach węglowych na Śląsku” - przypomniał Piotrowski.



Zaznaczył, że równocześnie w wojsku służyły miliony młodych Polaków pozostających w przeświadczeniu, że spełniają patriotyczny obowiązek obrony ojczyzny. „To wszystko powoduje, że wizerunek powojennej armii nie jest w powszechnym odbiorze społecznym jednostronny. Dlatego spojrzenie na wojsko, jakie w swoich wystąpieniach przedstawią referenci, może dać asumpt do ożywionej dyskusji, jak też do próby zdefiniowania roli armii w dziejach Polski Ludowej” - uznał Piotrowski.



Podczas konferencji zostanie przedstawionych 20 referatów. Naukowcy będą rozmawiać m.in. o etapach rozwoju Wojska Polskiego w okresie powojennym, jego miejscu w Układzie Warszawskim, obrazie Wojska Polskiego w filmie fabularnym, o wojskowym wymiarze sprawiedliwości w okresie stalinizmu.



Konferencja zakończy się w piątek.(PAP)



pdo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


  • Anonymous napisał:

    No ale to wszystko lata 40. i 50. - wczesne, a potem? już poza okresem stalinizmu nic sie nie działo? Ciekawy byłby temat seminarium - LWP w okresie stanu wojennego 1981-1983 - wszak w przeciwieństwie do okresu lat 40/50 żyje bardzo wielu uczestników tych wydarzeń, byłych żołnierzy służby zasadniczej, zawodowych czy rezerwy... Sądzę, że tu już ocena nie byłaby czarno-biała, jak w odniesieniu do lat40/50... Pozdrawiam

  • Robert05 napisał:

    [quote="Zubek"] [quote:34e76dc275]Ciekawy byłby temat seminarium - LWP w okresie stanu wojennego 1981-1983 - wszak w przeciwieństwie do okresu lat 40/50 żyje bardzo wielu uczestników tych wydarzeń, byłych żołnierzy służby zasadniczej, zawodowych czy rezerwy...[/quote:34e76dc275]Witam, znaczna część obecnej kadry dowódczej WP, ma na swoim koncie udział w stanie wojennym. Można by ich na takie seminarium zaprosić w roli prelegentów, na pewno by się ucieszyli. :wink: Pozdrawiam.

  • Anonymous napisał:

    Może nie prelegentów, a dyskutantów, referentów czy tp. - to też była nasza armia przecież, ale już całkiem inna od tej ze trzydzieści niemal lat wcześniej... I ja tam byłem i stan wojenny częściowo zaliczyłem jako podchorąży - i jakoś nie narzekam na postawę kadry, w tym wyższych oficerów WP, z którymi miałem stycznośc służbową i nie tylko. Wcale nie odbieram tego w tak kpiarski sposób, natomiast śmieszą mnie hucpy i wodotryski IPN, sprowadzające wszytsko to epoki stalinowskiej z podtekstem- a potem, to juz wiadomo jak było... No i - pytanie retoryczne - jutro Prezydent wprowadza stan wojenny - armia wyrusza w teren - a za 30 lat ktoś stawia żołnierzom ( i dowódcom ) zarzuty, że..., no coś tam IPN wymysliłby chyba, prawda? Pozdrawiam



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17