Wrocław: 32. rocznica głodówki kolejarzy

Przedstawiciele kolejarskich związków z Wrocławia i innych miast w kraju zgromadzili się pod pomnikiem św. Katarzyny przy ul. Paczkowskiej, który upamiętnia wydarzenia z października 1980 r. Przy dźwiękach orkiestry złożono kwiaty i wieńce, a w okolicznościowych przemówieniach oddano cześć uczestnikom protestu.



Władysław Tatarzyński, który brał wówczas udział w proteście głodowym, mówił, że początek lat 80 XX w. był czasem, kiedy odwaga miała swoją cenę. „Trzeba było mieć odwagę, aby wybrać właściwe miejsce. Kolejarze, którzy we Wrocławiu zdecydowali się na protest głodowy mieli odwagę upomnieć się o dobrą przyszłość polskiej kolei, o przyszłość jej pracowników i o rejestrację NSZZ +Solidarność+” - mówił Tatarzyński.



Obchody zakończyły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Ducha przy ul. Bardzkiej.



Protest głodowy kolejarzy we Wrocławiu, w którym brały udział 34 osoby, rozpoczął się 20 października 1980 r. i trwał sześć dni. Protestujący domagali się m.in. uznania przez ówczesne władze tworzącego się na kolei NSZZ "Solidarność" oraz lepszych warunków pracy i wyższego wynagrodzenia.



Głodówka zakończyła się w nocy z 26 na 27 października podpisaniem porozumienia ze stroną rządową, ale zostało ono zerwane już w listopadzie 1980 r. Po tym wydarzeniu kolejarze nie podjęli już głodówki, lecz protestowali w inny sposób m.in. przychodząc do pracy nie w mundurach, ale w ubraniach cywilnych.(PAP)



pdo/abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17